banner615

banner614

banner701

AĞLAR İMECE USULÜ ONARILIYOR

banner619

Karadenizli balıkçılar, 15 Nisan'da sona eren 2019-2020 av sezonunun ardından, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemlerine de dikkat ederek ağlarını onarıyor. Av sezonunun tamamlanmasının ardından gırgır teknelerini limanlara demirleyen balıkçılar, maske takıp sosyal mesafe kuralına uyarak ağlarının bakımını yapıyor.

Akçakoca 19.05.2020, 15:58
1002
AĞLAR İMECE USULÜ ONARILIYOR
banner682

Karadeniz'de 1 Eylül 2019'da "Vira Bismillah" diyerek denize açılan balıkçılar, 15 Nisan'da sezonu tamamladı. Düzce’nin Akçakoca ilçesinde gırgır ve trol teknelerini limanlara demirleyen balıkçılar, yeni sezon hazırlıklarına şimdiden başladı.

Limanda, Kovid-19 salgınına karşı önlemlerini alan balıkçılar, sosyal mesafe kuralına uyup maske takarak zarar gören ağlarını imece usulüyle onarıyor. Balıkçılar, kısmen iyi geçen sezonu koronavirüs salgını nedeniyle erken bitirdiklerini söyledi.

Ağ bakımının balıkçılıkta çok önemli olduğuna işaret eden balıkçılar, "Bir balıkçının ağı sağlam olacak. Bu bakım olmazsa olmazdır. Onun için sezonu bitirip hemen ağ bakımı yapıyoruz. Böylelikle yeni sezonun da hazırlıklarını yapmış oluyoruz." dedi.

Ağların ardından tekne bakımı başlayacak

Ağların sezon boyunca yırtıldığını ve zarar gördüğünü belirten balıkçılar, "Eğer bu bakım olmazsa balık ağda tutunamaz ve verdiğiniz emekler boşa gider." ifadesini kullandı.

Genellikle her sabah 08.00'den akşam 18.00'e kadar mesai yapan balıkçılar, ağların ardından tekne bakımlarına başlayacaklarını sözlerine ekledi.

Yorumlar (1)
ağam bizimle eyleniyyy 5 ay önce
maske takıp kurallara uyarak mı yapmayın ya ya yazdığınızı kaldırın ya da resmi, yakmayın adamları... bir kişi hariç hepsi yanlış
18°
az bulutlu