banner614

banner701

AKÇAKOCA’DA TARİHİ YAPI YERLE BİR OLDU

banner619

Akçakoca’da son yıllarda tarihi binalar art arda yıkılmaya başladı. Son olarak Yukarı Mahalle'nin en eski yapılarından biri olan ve mahalle camiinin bitiğinde bulunan bina da zamana direnemedi.

Akçakoca 16.05.2020, 18:30 16.05.2020, 17:43
2404
AKÇAKOCA’DA TARİHİ YAPI YERLE BİR OLDU
banner682

Akçakoca’nın en eski yerleşim yeri olan Yukarı Mahalle'nin tarihine tanıklık etmiş olan eski yapılar, tadil edilerek turizme kazandırılmayı beklerken tek tek yıkılıyor.

Yukarı Mahalle Camii'nin hemen bitişiğinde yer alan bu tarihi bina da bundan nasibini aldı. Binanın yıkılması sonrasında içi burkan görüntü ortaya çıkınca mahalle sakinleri enkazın bir an önce kaldırılmasını istedi.

Akçakoca’nın tarihi dokusunda önemli bir yeri olan bu tarihi konutlar, restore edilip turizme kazandırıldığı taktirde, önemli bir tanıtım ve gelir aracına dönüşebiliyor.

Akçakoca’da özellikle Yukarı Mahalle'de bulunan benzer binaların korunup kollanması, güçlendirilerek aslına uygun restore edilmesi beklenirken, zamana direnemeyen tarihi yapılar tek tek yere düşüyor.

Bu sahnelere tanıklık eden mahalle sakinleri ise yıkılan binaların enkazlarının daha fazla tehlike saçmaması için yetkililerce kaldırılmasını istedi.

banner710
Yorumlar (0)
22°
parçalı az bulutlu