banner615

banner614

banner701

YASAĞIN ARDINDAN HAZIRLIKLAR SÜRÜYOR

banner619

15 Nisan'da trol ve gırgırlara avlanma yasağının başlamasının ardından kıyı balıkçıları lüfer ve çinekop balığı için hazırlıklarını yapmaya başladı. Teknelerini tamir eden ve suya indiren balıkçılar, yandan da yırtılan ağları tamir ediyor.

Akçakoca 01.05.2019, 15:12 02.05.2019, 18:32
1533
banner682

15 Nisan'da trol ve gırgırlara avlanma yasağının başlamasının ardından kıyı balıkçıları lüfer ve çinekop avcılığına hazırlıyor. Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.Karakaş konuyla ilgili şunları söyledi:
 
"Hava şartları iyi gittiği takdirde kıyı balıkçılığı ve salyangoz avcılığı başlayacaktır. 10-15 gün sonra lüfer balığı gelecektir. Onun yanında çinekop balığı da gelecektir"Karakaş, özellikle bazı balık türlerinin yakın zamanda kıyı balıkçıları tarafından avlanacağını belirterek, "Sezon kapandı. Balıkçılar tabii yaz sezonuna hazırlanıyor. Bu haliyle de bütün tekneler bakımda. İşte deniz salyangozu avcılığı başladı. Hava şartından dolayı birkaç gün ara verildi. Hava şartları iyi gittiği takdirde kıyı balıkçılığı ve salyangoz avcılığı başlayacaktır. Lüfer balığı gelecektir. 10-15 gün sonra. Onun yanında çinekop balığı da gelecektir." dedi. Tekneler bakıma alındı

Kıyı balıkçılarının teknelerini bakıma aldığını vurgulayan Karakaş, şunları kaydetti:

"Yaz balıkçılıkları olacaktır. Bunun için de balıkçılar teknelerin bir an önce bakımlarını yapıp denize indirmeye çalışıyorlar. Bir de şu var. Teknelerin sıcakta o karada durması çok kötü olur. Sıcakta durduğu zaman teknelerin tahtaları açılır. Yani bu tip doğal etkilerden zarar görmemek için bir an önce teknelerimizi denize indirmek gerekiyor. Ondan dolayı bütün teknelerimiz bakımda. Yavaş yavaş teknelerimiz suya inmeye başladı." (AA)

banner710
Yorumlar (1)
Aa 1 yıl önce
"suya indiren balıkçılar, yandan da yırtılan ağları .." Ağlar yandan mı yırtılmış?
22°
parçalı az bulutlu