banner615

banner614

banner701

HERKESİN BAŞINA GELEBİLİR

Ramazan Bayramı'nın Haziran ayına denk gelmesiyle birçok kişi tatilini denizde geçirmek için sahillere akın etti. Peki denizdeki korkulu rüya kramplar için ne yapmak gerekiyor? İşte yanıtı…

Asayiş 06.06.2019, 18:16 07.06.2019, 21:41
4648
banner682

Ramazan Bayramı'nın Haziran ayına denk gelmesiyle birçok kişi tatilini denizde geçirmek için sahillere akın etti. Başta yüzme olmak üzere sportif faaliyetlerin artması beraberinde bazı sorunlar da doğurabiliyor. Bunlardan biri de yüzme esnasında ortaya çıkan kramplar.

Kas demetlerinin bir veya birden fazlasında görülebilen, kısa fakat bazı zamanlarda 10 dakikaya kadar çıkabilen kasılmalara kramp denir. Kas kramplarında artan hava sıcaklıklarının etkisinde sıvı kaybıyla birlikte mineral eksikliği de çok önemli yer teşkil eder. Magnezyum, potasyum ve kalsiyum eksiklikleri kas kramplarına ortam hazırlar" diyen uzmanlar, kramp girmesinin kesin nedeninin bilinemediğini ifade etti.

Uzman açıklamasında şu ifadeler yer aldı; "Ancak magnezyum ve kalsiyum eksikliği, sinir uçları ve kas liflerinin uyarılabilirliğini artırdığından kramp nedenidir. Beslenme bozukluğu, diyalize giriyor olmak, idrar söktürücü kullanımı, şeker hastalığı, dolaşım bozukluğu ve alkol kullanımı da nedenler arasında sayılabilir. D vitamini eksikliğinin kalsiyum ile ilişkisinden dolayı etkisi bulunmaktadır. Terleme veya solunum yoluyla aşırı sıvı ve elektrolit kaybına neden olacak şekilde yapılan yoğun egzersizler kramp nedenleri olabilir."

DENİZDE KRAMP GİRMESİ HALİNDE NE YAPILMALI?

‘Denizde kramp girerse ne yapılmalı?’ sorusuna yanıt veren uzmanlar, "Kramp sırasında ilgili kas grubunda gözle görülür ya da dokunmakla hissedilen bir sertlik oluşur. Ağrılıdır ve kramp sırasında tutulan kas grubu kullanılamaz duruma gelir. Genellikle baldır ve ayak kasları tutulur. Denizde ya da havuzda iken kramp durumuyla karşı karşıya kalınır ise yapılması gereken şey panik yapmadan sakince kıyıya yüzmektir. Panik yapmak kas kramplarını artırabilir ve kişiyi boğulma riskiyle karşı karşıya bırakabilir. Bacağınıza hafif vuruşlar yaparak ya da ovalayarak hafifletmeye çalışabilirsiniz. Krampın etkisiyle kişi kıyıya ulaşırken normalden fazla yorgun düşeceği için vakit kaybetmeden sırt üstü yüzerek karaya ulaşmaya çalışılmalıdır. Kişi kıyıya ulaştığında düz bir zemine yatırılmalı kramp giren ayağı yavaşça eski haline getirmeye çalışırken, baldır kaslarına da hafif basınç verilerek hastanın ayağını ileri geri hareket ettirilip, krampın azalmasına yardımcı olunmalı. Diğer bacağınız ile de yaylanma hareketi yaparak kramp girmiş bacağınıza yardımcı olabilirsiniz" açıklamasında bulundu.

BOL SU VE EGZERSİZ

Kramp girmemesi için nelere dikkat edilmesi gerektiğini de aktaran uzmanlar, bol su ve egzersiz tavsiyesinde bulundu. Uzmanlar ayrıca tekrarlayan inatçı krampların başka hastalıkların habercisi olabileceğini belirterek, bu durumlarda bir uzmana muayene olunması gerektiğinin altını çizdiler.

Haber: S.AYAN

banner710
Yorumlar (0)
31°
açık