Öne Çıkanlar spor Düzce Öncü Haber Polis kaza
banner429
banner504
banner439

Bu haber kez okundu.

banner340

İçişleri Bakanlığı görevden aldı

İçişleri Bakanlığınca, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan görevlerinden uzaklaştırıldı. Diyarbakır'a Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin'e Mardin Valisi Mustafa Yaman, Van'a Van Valisi Mehmet Emin Bilmez belediye başkan vekili olarak görevlendirildi.

İşte görevden alınma gerekçeleri

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada özetle şöyle denildi:

"Son yıllarda teröre karşı yürütülen kararlı mücadele sonucunda büyük bir acziyete düşen PKK/KCK terör örgütü ve uzantıları; bazı belediye başkanları aracılığıyla belediyelerin imkânlarını illegal amaçlar için kullanmışlardır. Anayasa ve kanunlarda görev ve sorumlulukları tanımlanan, Devletin bütünsel organizasyonunun bir parçası ve temel görevi vatandaşların mahalli ve müşterek nitelikli ihtiyaçlarını karşılamak olan bazı belediyeleri terör faaliyetlerinin desteklenmesi için militan kaynağı, mali kaynak ve araç-gerecin temin edildiği lojistik merkezlere dönüştürmeye çalışmışlardır. Hatta bu belediyeleri ülkemizin diğer bölgelerinden ayrı bir yönetim modelinin parçası haline getirmeye çalışarak Anayasamızın 3. maddesinde açıkça tanımlanan, ülkemizin devleti ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne kasteden bir araç olarak kullanmışlardır. Bu durumun adli ve idari soruşturmalar ile tespit edilmesi sonucu; Bakanlığımızca terör örgütleri ile iltisak-irtibatı olan, terör örgütlerine destek verdikleri yönünde tespit ve deliller bulunan belediye başkanları Anayasanın 127 nci maddesi ve 5393 sayılı Belediye Kanununun 47 nci maddesine istinaden görevden uzaklaştırılmış, yerlerine Belediye Kanununun 45 inci maddesi uyarınca belediye başkan vekilleri görevlendirilmiştir."

Düzce Barosu vicdanları sızlattı

Ancak görevden alınmaların nedenleri bu denli ortada iken Düzce Barosu'nun da aralarında bulunduğu 27 baro, bu duruma şaşırtıcı şekilde karşı çıktı. Avukat Azade Ay başkanlığındaki Düzce Barosu'ndan konuya ilişkin yapılan tepki çeken açıklamada, terör örgütleri ile irtibatlı ve iktisatlı oldukları tespitlerle ispatlanan söz konusu belediye başkanlarının görevden alınması sorgulandı. Terör örgütlerine karşı yürütülen etkin mücadele ortada iken bunu baltalamaya kalkan ve teröre destek olan başkanların ilgili makamca görevden alınmasını eleştiren baroların arasında Düzce Barosu'nun da bulunması vicdanları sızlattı.

İşte Düzce'deki avukatları utandıran açıklama

"Türkiye bir kez daha hukuksuz bir sabaha uyandı. Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerinin seçilmiş belediye başkanları görevden alınarak, yerlerine bu illerin valileri kayyum olarak atanmıştır. İçişleri Bakanlığının verilerine göre 418 kişi de gözaltına alınmış, aynı zamanda internete ve sosyal medyaya erişim de kısıtlanmıştır. Darbe sonrası yaşadığımız hukuksuzluklar, bir kez daha uygulamaya konulmuştur. Bu utanca ikinci kez tanıklık ediyoruz. 2016 yılında da yine çok sayıda belediye başkanı gözaltına alınmış, aynı şekilde seçilen 96 belediye başkanlarının yerine kayyum atanmıştı. OHAL’in hukuksuz uygulamaları, OHAL kalkmış olmasına rağmen hız kesmeden devam ediyor. Demokrasi, hukuk bir kez daha askıya alındı, yerle bir edildi. 31 Mart 2019 seçimleri arifesinde, “seçilirlerse kayyum atarız” tehdidi hayata geçirildi. YSK tarafından adaylıkları onaylanarak seçilen üç belediye başkanının, daha beş ay geçmeden devam eden ve henüz kesinleşmeyen soruşturma ve davalar gerekçe gösterilerek bir “idari karar” ile görevlerinden uzaklaştırılmaları, idarenin yargı üzerindeki vesayetini bir kez daha ortaya koymuştur. Bu uygulama ile Türkiye’nin idari yapısının yanı sıra, yargısı da ağır bir darbe daha almıştır. Seçim ve onun tezahürü olan halk iradesinin, idari bir karar ile ortadan kaldırılması en hafif deyimiyle idari bir darbedir. Halk iradesine karşı gerçekleştirilen bu darbe, Türkiye’nin demokrasisine bir yarar sağlamayacaktır. Ayrıca daha önce İstanbul, Ankara ve başka illerde AKP’li belediyelerde uygulandığı üzere; görevden alınan belediye başkanlarının yerine, belediye meclis üyelerinden birinin başkan vekili olarak seçimine olanak vermeden doğrudan kayyum atanması, açıkça bir çifte standarttır. Bu hukuka aykırılığı daha da katmerleştirmiştir. Bizler; barış içinde bir arada yaşama fikrini, demokratik hukuk devleti idealine olan inancı da tümden ortadan kaldıran bu hukuk dışı uygulamayı kabul etmiyoruz. OHAL uygulamalarının devamı olan bu hukuksuz uygulamadan vazgeçilerek, görevden uzaklaştırılan belediye başkanlarının derhal görevlerine iadesini talep ediyoruz."

 

Ortak açıklamaya imza atan barolar:

Adana Barosu Başkanlığı,

Adıyaman Barosu Başkanlığı,

Ağrı Barosu Başkanlığı,

Ankara Barosu Başkanlığı,

Antalya Barosu Başkanlığı, Artvin Barosu Başkanlığı,

Batman Barosu Başkanlığı,

Bingöl Barosu Başkanlığı,

Bitlis Barosu Başkanlığı,

Bursa Barosu Başkanlığı,

Diyarbakır Barosu Başkanlığı,

Denizli Barosu Başkanlığı,

Düzce Barosu Başkanlığı,

Gaziantep Barosu Başkanlığı,

Hakkari Barosu Başkanlığı,

Hatay Barosu Başkanlığı,

İstanbul Barosu Başkanlığı,

İzmir Barosu Başkanlığı,

Kars-Ardahan Bölge Barosu Başkanlığı,

Mardin Barosu Başkanlığı,

Mersin Barosu Başkanlığı,

Muş Barosu Başkanlığı,

Siirt Barosu Başkanlığı,

Şanlıurfa Barosu Başkanlığı,

Şırnak Barosu Başkanlığı,

Tunceli Barosu Başkanlığı,

Van Barosu Başkanlığı,

Yalova Barosu Başkanlığı

Öte yandan Düzce'de görev yapan baroya kayıtlı avukutların bu tepki çeken açıklamaya karşı tavrının nasıl olacağı merakla bekleniyor.

Haber: S. ÜNSAL

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
aksakallı 4 ay önce

BEN DÜZCELİ OLARAK BU KAYYIM KARŞITI AVUKATLARLA İŞ YAPILMASIN BUNLAR GİTSİNLER ONLARIN AVUKATLIĞINI YAPSINLAR BUNLARA O YAKIŞIR

Avatar
Adalet Allah'ın Kamer 4 ay önce

Devletin Başı Cumhur; Baroları Saraya Çağırıyor, Baro Başkanları Katılın Diyor, Düzce Baro Başkanı Pretesto Ediyor.! Personel Kartlarından TC Bayrak Kalkmış, Şehit Yakınları İşten Çıkarılmış, Terör Yakınları İşe...

Avatar
Hatice Ari 4 ay önce

Terör niye bitmiyor bu açıklamalardan daha iyi anlıyoruz. Barolar terörist sevici olmuş maalesef.

Avatar
cem 4 ay önce

bir kayyumda bu barolara atasınlar olsun bitsin

Avatar
Gökhan 4 ay önce

Muhammetışık sen yanlış yerde salyangoz satıyorsun

Avatar
Aydin eker 4 ay önce

Bu pkk sevi ci leri destekleyen baroları ve avukatları Şiddet le ve esefle kınıyorum. V3 diyorum ki insAllah sizlerinde evlerinden pkk lar can alır. InşAllah yakın zamanda .ozaman anlarsınız. Bu vatan sizin gibileri çok gömdü toprak...

Avatar
Tug 4 ay önce

15 ağustos 'ta baroları çağırmıştı ankaraya başkan gitmedikleri için hemen fişlediler ayıptır yazıktır günahtır

Avatar
Tug 4 ay önce

Sırf ankaraya gitmedi diye ne hale geldi av. Hanim

banner488

banner484

banner494