banner614

banner701

BAŞKAN ÖZLÜ EL ATACAK

banner619

İhtiyaç olmadığı halde işe alınan ve şişik kadro olarak nitelendirilen personel yüzünden her ay milyonlarca lira maaş ödemesi yapan Düzce Belediyesi'nde artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Her gelen başkanın hatır-gönül ilişkisi ile işe aldığı çalışanlarla zaten ekonomik darboğazda olan belediyenin gider yükü artarken, bu duruma yeni tedbirlerle önlem alma hazırlığında olan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, böylelikle maaşlarda yaşanan gecikme sorununu da ortadan kaldıracak.

Düzce 17.05.2019, 15:55 19.05.2019, 14:53
7152
banner682

Belediyedeki kötü gidişata seyirci kalmadı

Göreve gelir gelmez yaptığı incelemeler sonucunda Düzce Belediyesi'nde adeta har vurup harman savrulduğunu tespit ederek, kemer sıkma uygulamalarını devreye sokan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, bin 200 belediye çalışanını da verim açısından mercek altına aldı. Bir çok birimde şişik kadro olduğunu tespit eden Özlü, yıllardır gereksiz şekilde alınan işçiler nedeniyle her ay belediyeye milyonlarca liralık yük bindirildiğini gördü. Bu duruma kayıtsız kalmayan Başkan Özlü, önce gereksiz yere mesai ve fazla ödemelerle yükseltilen maaşlara 'dur' dedi.

Çalışanların verimini mercek altına aldı

Ardından kurmaylarına çalışanların görevleri ve performanslarına yönelik inceleme yapılması talimatını verdi. Başkan'ın talimatıyla belediyedeki her birimin röntgenini çeken üst yönetim bunu bir rapor halinde Özlü'nün önüne sundu. Bu doğrultuda müdürlüklerde gereksiz yere bulundurulan, performansı düşük bulunan ya da iş yapmadan mesai saatini dolduran tüm çalışanlar için revizyon düğmesine basıldı.

Her ay 2.5 milyon TL şişik kadro yükü

Birim müdürlerinden alınan performans değerlendirme brifingi sonucu yerleri değişen yüzlerce işçi gibi belediyede ihtiyaç olmadığı halde işe alınan sayıları 400'ü bulan çalışanlar yüzünden Düzce Belediyesi'ne her ay 2-2.5 milyon TL maaş ve sigorta yükü biniyor.

Her gelen doldurmuş!

Geçmiş yönetimlerin hatır-gönül ya da seçim vaadi gibi nedenlerle belediyeye doldurduğu iddia edilen şişik kadro nedeniyle zaten borç kıskacında olan Düzce Belediyesi'nin kötü giden mali tablosunun daha da kötüleştiği ileri sürüldü. Dursun Ay'ın başkan olduğu dönemde maaşları bile gününde ödeyemeyen Düzce Belediyesi'nin o günlerde aday olan Dr. Faruk Özlü'nün girişimleriyle işçilerine maaş dağıttığı biliniyor.

Yüksek giderler ödemeyi güçleştiriyor

Yine şu günlerde memurlar ve sözleşmeli işçiler gününde maaşını alırken, taşerondan kadroya geçen personelin 3 gündür hesaplarına para yatmadığı öğrenildi. Her ay yaklaşık 5 milyon TL maaş ve sigorta gideri olan Düzce Belediyesi'ni mali disiplin tedbirleri ile ayağa kaldırmak için gece-gündüz kurmayları ile çalışan Özlü'nün gereksiz ödemeler musluğunu yapacağı uygulamalarla tamamen kapatmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Maaşlar 20 Mayıs'ta ödenecek

20 Mayıs Pazartesi günü maaşını alamayan yüzlerce işçiye gereken ödemenin yapılacağı bilgisi edinilirken, daha önce ayın 1'i ile 5'i arasında maaş alan taşeron kadronun memurlar gibi ayın 15'ine endekslenen maaş gününde de değişiklik yapılacağı öğrenildi.

Maaş ödemeleri de düzene sokulacak

Buna göre artık kadrolu olan taşeronlara maaşları olması gerektiği gibi ayın 1'i ile 5'i arasında yatacak.

Öte yandan Başkan Özlü'nün sorunu kökten çözecek mali hamleleri uygulamaya koymasının ardından maaşlarda gecikme gibi durumun yaşanmayacağı konuşuluyor.

Haber: C. ÜSTÜNER

banner710
Yorumlar (59)
akp ? 1 yıl önce
eski % 10. müdürü araştırsınlar kenara koyduklarıyla belki 2 ay maaş ödenebilir.
Vatandaş 1 yıl önce
Cumayerinden olanları çıkarın düzce merkezdekileri değil
aksakallı 1 yıl önce
diğer kurumlarıda araştırın Allah aşkına çalışanpersoneller çocuklarını yakınını torpille işeyerleştirmiş bunların kaps puanlarıaraştırılsın
aksakallı 1 yıl önce
bu şişkinlik sadece belediyedemi hastane sağlıkocağı ve diğerkurumlardada hep torpillidolu bunlarakim durdiyecek
Ali Ekrem 1 yıl önce
Bu şişik kadroyu bundan önceki CE HA PE belediye başkanı yapmıştır.
Vatandaş 1 yıl önce
Kamu kurumlarına gönderin fazla işçiyi kurtulun bu sıkıntı bitmez sayın özlü
81 duzce 1 yıl önce
Temizliklik işlerinde elini sallasan çavuşa çarparsın 13 senedir 3 çavuş vardı ismail müdür geldi sayısı belli deil
Esnaf 1 yıl önce
Kendi kadrosunu kurmak için Her belediye başkanının izlediği yol budur.Siz bu masalları gidin başka yerde anlatın.Eleman fazla yazık günah diye adam çıkarın milletten alkış alın.Üç beş ay sonra unutuluncada yandaşları doldurun.Yermi sizce ?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
20°
parçalı bulutlu