banner615

banner614

banner701

BU GİDİŞLE DAHA ÇOK BEKLERİZ!

banner619

Her yıl göç döneminde 200'ün üzerinde kuş türünün konakladığı Yeniçağa Gölü'nü ikinci Abant'a çevirmek için kolları sıvayan Bolulu yöneticiler dört koldan girişimlere başlarken, aynı özellikteki Gölyaka sınırları içerisindeki Kuş Cenneti Efteni Gölü öylece duruyor. Yıllardır turizme kazandırılması adına çalışmalar yapılan ancak bir arpa boyu yol alınamayan Efteni Gölü’nün eşsiz coğrafyası bir türlü değerlendirilemiyor.

Düzce 15.07.2019, 17:56 16.07.2019, 18:48
4035
banner682

Bolu'nun Yeniçağa ilçesinde bulunan, her yıl göç döneminde 200'ün üzerinde kuş türünün konakladığı Yeniçağa Gölü'nün, yapılan çalışmalarla kuş gözlemcileri ve doğaseverlerin uğrak noktalarından biri haline getirilmesi planlanıyor. Kapsadığı 2 bin 780 dekarda birçok kuş türüne ev sahipliği yapan çanak gölün korunması ve tanınırlığının daha da arttırılması amacıyla Yeniçağa Belediyesi öncülüğünde çalışma gerçekleştirildi. Özellikle arı şahini, balık kartalı ve angut gibi kuş türleri için önemli konumda bulunan gölün korunması ve çevresinin daha doğal hale getirilerek geliştirilmesi için 2016'da Sulak Alan Yönetim Planı ve Yeniçağa Gölü Yönetim Planı oluşturuldu. Yönetim planında belirlenen çalışmaların gelecek günlerde tamamlanarak Yeniçağa Gölü'nün kendine has yapısı ve özellikleriyle hem kuş gözlemcileri hem de doğaseverlerin ziyaret edebileceği bir turizm cenneti haline dönüştürülmesi amaçlanıyor.

Efteni Projesi yerinde saydı

Yeniçağa Gölü'nde 3 yıl gibi kısa bir sürede çalışmaların tamamlanma aşamasına gelmesi gözleri Düzce’nin Gölyaka ilçesine bağlı Hacıyakup Köyü sınırları içerisinde kalan Efteni Gölü'ne çevirdi. Düzce'de nadide doğal göllerden olan Efteni Gölü'nün sulak alan varlığının korunması ve turizme kazandırılması adına girişimler yapılsa da projeden öteye bir türlü geçemiyor. Kuşların göç yolu üzerinde bulunan ve endemik bitki türlerinin yuvası olan Efteni Gölü projesizlik yüzünden hak ettiği değeri göremiyor. Düzce’nin eşsiz güzellikteki doğal zenginliği olan Efteni'nin gözde bir turistik adrese dönüşmesi için projeler rafa kalkıp dursun, yanı başımızdaki Bolu yine turizm pastasından payını almak için elinden geleni yapıyor.

Efteni için de "Abant gibi olacak" denmişti

Öte yandan 15 Ocak 2017'de Düzce’ye gelen dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Düzce’nin tabiat turizmini geliştirmek için seferberlik başlattıklarını söylemiş ve ‘Dünyada böyle bir yok’ dediği Efteni Gölü için doğa turizmi uygulama planını hazırladıklarını belirtmişti. Eroğlu ayrıca girişimlerinin lafta kalmayacağının da altını çizmişti. Üzerinden geçen 2 yılda Düzceli idareci ve siyasiler de kuş cenneti olarak anılan Efteni Gölü’nün Abant Gölü gibi olacağını söylemişti ve yaklaşık 45 milyon TL değerinde bir projenin imzalarının atıldığını açıklamıştı. 

 

Proje hazır, çalışma yok!

Son olarak geçtiğimiz yılın ekim ayında konuya ilişkin konuşan dönemin Gölyaka Belediye Başkanı Bekir Akbulut ise alanda yapılacak çalışmayla yaklaşık 400 hektarlık bir alanda tekrar göl oluşturup suyu yükselteceklerini belirterek, "Doğal ve yaban hayata hiç dokunmadan mevcut durumla birlikte su yükseltmesi yapacağız. Önümüzdeki yıl inşallah göldeki çalışmalar başlayacak. Gölün projesi yapıldı, hazır." demişti. Ancak tüm açıklamalara rağmen Efteni Gölü için bir gelişme yaşanmadı.

Haber: C. ÜSTÜNER

Yorumlar (20)
CAN 1 yıl önce
SEÇİM AREFELERİNDE VAADLER BOL SEÇİMLER BİTİNCE SONRAKİ SEÇİMLERE KADAR VERİLEN SÖZLER TAMAMEN HATIRLAMAYA GEREK GÖRÜLMÜYOR .
... 1 yıl önce
yetkililer nerde kalkin dogaya bir bakin eksiklik nerde ne yapalim diye yazik hicmi hizmet olmaz bir ilde turizmde cok gerideyz
Serdar gürler 1 yıl önce
Biz komşuların rüzgârı bile olamayız boşuna heveslenmeyin bizim yoz kafalarımız yobaz insanlarımız oldukça hayal ve yalan dünyası bir adım bile öteye gidemeyiz boşuna heveslenmeyin.
İlyas hızel 1 yıl önce
Düzceli siyasiler harekete geçinceye kadar 10 sene geçer daha çok bekleriz Düzce için çalışacak idareciler lazım duyurulur
Düzceli.. 1 yıl önce
Efteni bir iski projesi idi, ilçelere ve köylere verilen alt yapı ve arıtma projesi sözü gibi lafta kaldı..
Fotojenik vekilimiz büyük yatırım bize diyordu ya, iski nin ıstanbul temiz du içsin diye yapacağı yatırım..
Kemal kaya 1 yıl önce
insanlar layık olduğu gibi yonetilirler
Sinan akgül 1 yıl önce
DSİ Bu konuda en yetkili ağiz. Onlarda gecen sene bu konuda birakin calisma yapmayi konusu onumuze bile gelmedi dedi.
Vatandaş 1 yıl önce
Düzcede siyasimi var onların cebine para girmiyorsa onunla uğraşıyorum derler çıkarları olsa önden giderler düzce nin siyasileri yalan makinası oldular yalanları istanbul ankara hızlı tirene hızlı tiren rayından uzun
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
28°
açık