banner615

banner614

banner701

CAMİ BAHÇESİ DOLDU TAŞTI

Pınarlar Köyü’nde düzenlenen iftar ve mevlit programı yoğun katılım ile gerçekleşti. Düzce Adıge Kültür Derneği tarafından her yıl düzenlenen etkinlikte sürgünde hayatını kaybeden Kafkas Halkı anıldı.

Düzce 22.05.2019, 12:51 23.05.2019, 17:16
3356
banner682

Düzce Adıge Kültür Derneği tarafından Pınarlar Köyü’nde organize edilen iftar ve mevlit programı yoğun katılım ile gerçekleşti.

Her yıl 21 Mayıs’ta gerçekleştirilen geleneksel mevlit programına bu sene Ramazan Ayı’na denk gelmesi üzere iftar programı ile birleştirildi.Sürgün döneminde hayatını kaybedenlerin anıldığı program dahilinde, köy camisinin etrafında kurulan masaları tamamen dolduran vatandaşlar, Kur’an-ı Kerim tilaveti dinleyerek iftar saatini bekledi.

Ezanın okuması ile hep beraber oruç açan kalabalık, yemeğin ardından davetlilere seslenen köy muhtarı Alaettin Üstün katılıma katılanlara teşekkür etti.“Atalarımızı anmak için bir araya geliyoruz”

Gerçekleştirilen iftar programına ilişkin açıklamada bulunan Düzce Adıge Kültür Derneği Başkanı Özcan Çakmakçı şu şekilde konuştu:

“Kafkas Halkları’nın 1864’de zalim Rus zulmünden kaçarak Dünya’nın farklı yerlerine yerleşti. Biz Çerkezler de her yıl 21 Mayıs tarihinde sürgünü anma etkinlikleri yapıyoruz. Bu göç esnasında yollarda telef olan, Rahmet-i Rahman’a kavuşan atalarımızı anmak için bir araya geliyoruz.”“İftarla birleştirince güzel oldu”

Yoğun katılımdan dolayı mutluluk duyduğunu ifade eden Çakmakçı, geleneksel etkinlik hakkında şunları belirtti:

“Bunun 22. olması lazım. Geçen sene Ramazan’a denk geldiği için yapamamıştık. Bu sene yine Ramazan’a denk geldi ama iftarla birleştirince güzel oldu. İnsanlar iftar yapıp mevlide yetişemiyorlardı. Bu sene mevlit ve iftar bir arada yapıldı. Dolayısı ile insanların katılımı rahatlıkla sağlanmış oldu.”Program akşam namazı ardından mevlit okutulması ile devam etti.

Haber: İ.İ.AYDOĞDU
Görüntü: E.K.DURSUN


Artı Yerel Medya'yı smart televizyon ve telefonlarınıza indirmeyi unutmayın.

Web'den izlemek için TIKLAYINIZ 

Android için TIKLAYINIZ

İOS için TIKLAYINIZ 
banner710
Yorumlar (8)
soykırım 1 yıl önce
kaçmak yada göç nedir?nufusun 5 te 3 ü savaşarak ölmüş.katliamın rus tanıklarının anılarınıda okumadınızmı?zorla gemilere bindirildi..
can 1 yıl önce
sürgünde vefat eden deyip geç!telef oldular ne demek Allah aşkına?
Özcan Çakmakçı 1 yıl önce
Biz belediyeden araba alarak kimseyi iftar ve Mevlüt proğramına götürmedik. Biz hayrın nasıl yapılacağını iyi biliriz.Belediyeden de alınmış olsa bile bunu açıklamanın yeri burası değil.Senin temennine de ihtiyacımız yok.NOKTA
Özcan Çakmakçı 1 yıl önce
Benim konuşmamı iyi dinlerseniz sürgün olarak belirttim.Sürgün sonrası bir yere göçmek zorunda kaldığında da sonrasının adı göç olur. Benim telefon numaramı biliyorsan ara değilse ismini midir ben arayabilirim.
Düzceli 1 yıl önce
Hayırınız duanız kabul olsun.Ulaşımıda cebinizden yaparsanız dahada hayır kabul olur belediyeyi zarara uğratmamış olursunuz.Diye düşünüyorum yanlışsa düzeltin.
adige 1 yıl önce
Ulaşım belediye tarafından sağlanmadı zaten yanlış bilgi edinmişiniz
Göç? 1 yıl önce
Lütfen bu şekilde açıklama yapılmadığını söylesin birisi. Büyük Kafkas SÜRGÜNÜ'dür yaşanan olayın adı! Göç istekle olur Sayın Çakmakçı! Dernek başkanı olarak bu açıklamayı nasıl yanlış cümlelerle yaptığınızı anlayamadım...
adige 1 yıl önce
Allah kabul etsin.saygı ile anıyoruz
18°
parçalı bulutlu