banner615

banner614

banner701

“ÇOK KATLI VE ÇARPIK YAPILAŞMAYA KARŞIYIZ”

banner619

İki büyük depremle yıkılan Düzce’de yüksek katlı binaların büyük tehlike oluşturduğu gerçeğini göz ardı edenlere vatandaşlar tepki göstermeye devam ediyor. Geçmişte onlarca katlı binaların yapımına göz yumulan Konuralp bölgesinde yaşayan halk, artık dikey mimariye dur denmesi ve bölgenin tarihi dokusunun korunması için belediyeye ve yetkililere çağrıda bulundu.

Düzce 16.05.2019, 23:37 18.05.2019, 15:26
2709
“ÇOK KATLI VE ÇARPIK YAPILAŞMAYA KARŞIYIZ”
banner682

Düzce Belediyesi’ne bağlı olan Konuralp Bölgesi’nde yaşayan vatandaşlar artan inşaatlara, çarpık yapılaşmaya ve yüksek katlı binalara tepki gösterdi. “Konuralp Tanıtım” isimli sosyal medya sayfası üzerinden tepkilerini dile getiren vatandaşlar, bölgenin tarihi yapısına ve kültürüne vurguda bulundu. Birçok tarihi yapıyı ve Karadeniz Bölgesi’nin tek antik tiyatrosunu içinde barındıran bölgede, bugüne kadar evlerin birbirinin güneşini kapatmayacak şekilde inşa edildiğinin ifade edildiği metinde, çok katlı ve çarpık yapılaşma eleştirildi.

“Fetih Ruhu’na göre hareket edilmeli, rant ruhuna son verilmeli”

Yürütülen projelere “dur” deme çağrısında bulunulan paylaşımda şu ifadelere yer verildi: “Bölgenin tarihine de ışık tutan Konuralp Düzce'nin kültür turizminin başladığı yer olarak kalmalı. Konuralp Gazi’nin Fetih Ruhu’na göre hareket edilmeli, rant ruhuna son verilmelidir. Tarihi beldemiz üç medeniyete ev sahipliği yapmış, Karadeniz Bölgesi’nin tek antik tiyatrosuna sahip, günümüze kadar bir çok kültürü, örfü ve ananeyi içinde barındıran, evlerini bile ‘komşu komşunun ışığını kesmez’ anlayışına ve karakterine hakim olarak inşa eden, Düzce’mizin soyağacı, geçmişine ve geleceğine ışık tutan, isimleri ile müsemma Hypios, Kieros, Purisias, Hypium, Üskübü, Konrapa, Kasaba ve Konuralp’imiz de çok katlı ve çarpık yapılaşmalar tarihi dokusuna zarar vereceği endişesi ile Konuralp halkı olarak geçmişimizi, geleceğimize aktarmak adına  karşı olduğumuzu beyan ederiz. Belediyemizin ve ilgili kamu kurumlarımızın da haklı talebimize hassas ve duyarlı olmasını, gereken önlemler alınarak müsaade edilmemesini arz eder, tüm kamuoyu ve sivil toplum kuruluşlarının da bu konuda desteklerini esirgememelerini talep ederiz. Konuralpliler, kendilerini Konuralpli addedenler, geçmişte Konuralp' te anısı olanlar ve geçmişine sahip çıkan Düzceliler adına…”


Artı Yerel Medya'yı smart televizyon ve telefonlarınıza indirmeyi unutmayın.

Web'den izlemek için TIKLAYINIZ 

Android için TIKLAYINIZ

İOS için TIKLAYINIZ 

 

banner710
Yorumlar (15)
İmran Aktepe 1 yıl önce
YAZIKLAR OLSUN VE KASABALI RUMUZLU İlk Önce Beni Sorgulamadan Önce Sen Kendini Sorgula Bakayım Sen Ne Yapmışsın KONURALP için Söylede Bilelim Öyle Gizli Saklı Rumuzlararın Ardına Saklanarak Bilip bilmeden Delikanlı gibi İsmini yazda yorum yap Etek Altına Saklanma.Ayrıca İstersem Senin kim olduğunuda bulurum.Beni Bilen bilir Kendimi kanıtlamaya ihtiyacımda yok. Keşke enaz sende benim kadar Kasabalı olabilseydin.
keleşe sorun yüksek 1 yıl önce
ortada 15 metrelik yol var keleşin avanesine çok katlı imar, keleşle bağlantısı olmayana yola cephe olana 5 kat, arkadakine 4 kat veren ben miyim? keleşe sormalı o kadar yüksek katlı binalara neden izin verdi düzce gibi deprem bölgesi olan bi yere.?
dursun 1 yıl önce
o binaların dikildiği yer tam konuralp sayılmaz. tarihi kısma, merkez mahalleye kimsenin bina diktiği yok.
Düzceli vatandaş 1 yıl önce
Merak etmeyin büyük bir deprem gelip yine hepsini yerle bir eder
Ufuk 1 yıl önce
Laf ola beri gele, ne alaka kardeşim :) yok tek antik tiyatroymuş da yüksek katlı binalar bu dokuya zarar veriyormuş, konuralp zemin açısından bu sayıda kat çıkmaya müsait mi müsait.. bu yapıları antik tiystronun üzerine mi yapıyorlar...
Vat 1 yıl önce
Kendi arsalarına vuramadığı için tepkililer. 30 40 daire versinler bak nasıl mutlu olurlar
hakkı 1 yıl önce
bu haberi paylaşan sosyal medya sayfası iyi parti konuralp teşkilatı başkanının olması tesadüfmü?
kasabalı 1 yıl önce
onu zamanında düşünecektiniz düzceye baglansın dıye mucadele verırken düşünecektınız sımdı yalandan bu paylasımlar sızı masum yapmaz daha beterını yapsınlar ınsAllah eskı tekelın oraya dev gokdelen dıksınler sız rahat olun konuralp artık mahalle...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
13°
açık