banner614

banner701

DÜZCELİ ESNAF AYAKTA ZOR DURUYOR

banner619

Koronavirüs Salgının en çok etkilediği Düzceli esnaflar, yaklaşan vergi ve kredi borçlarının ertelenmesi veya yeniden yapılandırılması çağrısında bulundu. Esnaflar, “Zor bir süreçten geçiyoruz. Borçlarımız ertelenmez veya yeniden yapılandırılmazsa biteriz” dedi.

Düzce 18.05.2020, 14:35 18.05.2020, 16:38
3301
banner682

Düzceli esnaflar, Yeni Tip Covid – 19 Salgını nedeniyle deyim yerindeyse can çekişiyor. Salgın nedeniyle işleri durma noktasına gelen esnaflar, yaklaşan vergi borçları ve banka kredileri nedeniyle hükümetten yardım paketi beklediklerini söyledi.

Yaklaşan Banka ve Vergi Borçlarının yeniden ötelenmesi veya yeni bir yapılandırmaya gidilmesi yönünde taleplerinin olduğunu söyleyen Düzceli esnaflar, “Aksi halde biteriz” serzenişinde bulundu.

“Tek Düşündüğümüz Vergi Borçlarımız ve Krediler”

Salgın nedeniyle işyerinin uzun süreli kapalı olduğunu ve şu anda sadece paket servis yapabildiklerini söyleyen bir esnaf, “Tek düşündüğümüz, vergi ve kredi borçlarımız. Bu nedenle devletimizin bu konuda yeni kararlar almasını bekliyoruz. Bu konuda devletimize güveniyoruz. Aksi taktirde sadece biz değil, bir çok esnaf bitme noktasına gelir. Ama dediğim gibi Devletimiz ve Esnaf Odaları küçük esnaflar için gereken tedbirleri alacaktır” dedi.

“Zor Durumdayız… Devletimizden Yeniden Yardım Bekliyoruz…”

Küçük Ölçekli esnafların zor durumda olduğuna dikkat çeken bir başka esnafta, “Düzce’de esnaf arkadaşlarımız bitme noktasına geldi. Birçok arkadaşımız, kepenk kapatma aşamasında. Yaklaşan vergi ve krediler nedeniyle, esnaf arkadaşlarımızı çok kötü bir süreç bekliyor. Ben devletin vermiş olduğu kredilerden kullanmadım, ama vergi borçlarımı nasıl ödeyeceğim diye şimdiden düşünmeye başladım. Devletin bu konuda adımlar atacağını tahmin ediyorum” diye konuştu.

“Kredi ve Vergi Ödemeleri İşleri Daha Kötü Duruma Getirir…”

“Kredi ve vergi ödemeleri işleri daha çok kötü duruma getirir” diyen başka bir esnaf, “Zaten ülkemizde ekonomik bir kriz vardı. Salgın bu krizi daha çok derinleştirdi. Devletimiz, salgın nedeniyle esnafa yönelik önlemler aldı. Ancak alınan bu önlemler, yani kredi borçları ve ertelenen vergi borçlarının bir anda ödenmesi, işleri daha çok çıkmaza sokar diye tahmin ediyorum. Bu nedenle devletimizden bu borçları yapılandırmasını en azından talep ediyorum. Devletimizi küçük esnafın sesine kulak verecektir” diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“Günlerdir İş Yapamadım… Böyle Giderse Durum Çok Vahim Olacak”

Salgın nedeniyle günlerdir iş yapamadığını kaydeden bir başka esnaf ise, “Önümüzde kredi ve vergi borçlarımız var. Günlerdir iş yapamadım. Önümüzde vergi ve kredi borçlarımız var. Bu borçları nasıl ödeyeceğimi düşünüyorum. İnanın benim durumumda birçok esnaf var. Devletimizin bu vergi borçları ile ilgili küçük esnaflarımıza bir esneklik sağlamalı. Yoksa birçok esnaf arkadaşımız işini kaybedecek. Buradan sizin vasıtanızla da Düzce’de ki esnaf odalarına çağrıda bulunmak istiyorum; lütfen küçük esnafın sesine kulak verin. Esnafları, sadece aidat toplamak için aramayın. Sorunlarımızı gündeme taşıyın” ifadelerini kullandı.

banner710
Yorumlar (10)
Ali 2 hafta önce
Zamanında ne kaptırmışlar bize, internet var da artık ucuza alabiliyoruz
esnaf 3 hafta önce
VERGİ BORCUMU ÖDEMEK DEVLET BANKASINDAN KREDİ ÇEKTİM VERGİ BORCUMU FAİZİYLE ÖDEDİM KREDİMEDE FAİZ ÖDÜCEM DEVLET ALDIĞIM PARAYI İKİ KERE DEVLETE FAİZİYLE GERİ VERDİM ALLAH SONUMUZU HAYR ETSİN
Mustafa taşkın 3 hafta önce
Bugün 10 esnaf dolaştım kot pantolon almak için fakat hepsi 50 60 TL zam yapmış avm kapalı diye zamlılı satıyorlar bende inter netten sipariş vericem.
Esnaf 2 hafta önce
Tüm esnafları içine alarak yorum yapmışsınız, kul hakkına giriyorsunuz. Bizde öyle bi durum yok.
Esnaf 3 hafta önce
Bu güne kadar vatandaşa kitlediklerine saysınlar 10 liralık malı 100 tl Çakan esnafa hiç birşey olmaz Düzgün esnaflık yapan kardeşlerimin de allah yardımcısı olsun
Yanlışı bulamadık. 3 hafta önce
Mart Şubattan iyi olacak, Nisan marttan daha iyi olacak, Mayıs Nisandan çok daha güzel olacak denmişti.. Eee bu sıkıntılar niye? Biz nerede yanlış yaptık?
Düzceli 3 hafta önce
Tanıdığım nekadar esnaf varsa yükü tutmuş! (Daireler, arabalar VS) Hiç iş yapmasa 10yıl birşey olmaz. Ama magdurlar çünkü alıştıkları düzen bozuldu! Sözüm kredi çekmiş yeni sektöre atılmış atılmiş esnaf kardeşlerime degil. Kısaca esnafın tamamı mağdur degil magdur olanların tespit edilip ona göre yardım yapılmalı.
Muhtar Kent 3 hafta önce
İnternet çağında esnaflık işi bitti. Kurun internet sayfanızı, dünyanın öteki ucuna mal satarsınız. Sayfanız iyi takip alıyorsa milyon dolara satarsınız. Yaşlıları bilmem de Z kuşağı ile birlikte kimse dükkana girmez.
hamza 3 hafta önce
Bu ulkede esnaflik bitti artik patronlar zincirmarketler gibi agababalari dogdu sistemde ve ardinda kalan esnaf isci koylu..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
24°
parçalı bulutlu