banner615

banner614

banner701

DÜZCELİ ESNAFA İYİ HABER!

Düzce'de kepenk açan esnaflara iyi haber! 81 ildeki esnaf ve sanatkarlardan gelen haksız rekabet şikayetlerinin artması üzerine harekete geçen Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu, rekabeti engelleyici her tür eyleme karşı gereken tedbirleri almak için düğmeye bastı.

Düzce 16.08.2019, 11:29 16.08.2019, 18:16
3555
banner682

Düzceli küçük esnafın yüzünü güldürecek gelişme! Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) esnaf ve sanatkarların hak ve menfaatlerini korumak açısından yeni bir çalışma başlattı.

Konuya ilişkin açıklama yapan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, piyasa fiyatlarını büyük şirketlerin belirlemesinin hukuka ve rekabet kurallarına aykırı olduğunu vurgulayarak, “Bazı dijital platformlar pazardaki hakim durumlarını kötüye kullanarak fahiş fiyat politikası uyguluyor ve ayrımcılık yapıyorlar. Bu durum rekabet yönünden esnafımıza zarar veriyor. Rekabetin Korunması Hakkında Kanunun ilgili maddesi gereğince hakim durumun kötüye kullanılmasını yasa müeyyideye bağlamıştır. Bu demek oluyor ki; piyasalarda sektörel bazda ticaret hacminin yüzde 60, yüzde 70'ini elinde bulunduran büyük şirketlerin piyasa fiyatını belirlemesi hukuka ve rekabet kurallarına açıkça aykırılık oluşturmaktadır.” dedi.“Bazı firmalar kartelleşerek esnafı sömürüyor”

Yine bazı sektörlerde bir takım firmaların kartelleşmek suretiyle esnafı sömürdüklerini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Aynı zamanda Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un ilgili maddesi gereğince de uyumlu eylem ve davranış olarak adlandırılan sektörde lider birkaç şirketin bir araya gelerek kartelleşmeye giden bir yapı oluşturdukları ve bu çerçevede piyasaya uyguladıkları baskılar ve fiyat belirleme eylemleri rekabet hukukunun özü ile bağdaşmamaktadır. Küçük esnafın kartellere karşı korunması gerekmektedir." diye konuştu.

“Piyasaları tüketici ve rekabet kurumu takip etmeli”

Diğer taraftan tüketicilerin tek bir ürünün fiyatına bakarak alışveriş yapmamaları gerektiğini ifade eden Palandöken, "Bazı firmaların, mevzuata aykırı şekilde, belli başlı malların fiyatını devamlı olarak tedarik fiyatının da altında satmak suretiyle hem tüketicileri yanıltıyor hem de haksız rekabet uyguluyorlar, bununla mücadele etmeye çalışan esnafımız da zararına mal satmak zorunda kalıyor. Öte yandan esnaf ve sanatkarlarımızdan gelen şikayetler çerçevesinde piyasaları konfederasyon olarak takip etmeye devam edeceğiz, rekabeti engelleyici bu tür eylemlere karşı gereken tedbirleri alacağız." diye söyledi.

Haber: C. ÜSTÜNER

banner710
Yorumlar (3)
Esnaf 12 ay önce
Mahalle aralarında arabadan ekmek satanlarıda denetlesinler lütfen
DÜZCELİ 12 ay önce
Pazaryerleri en güzeli. Hem merkez ile aynı kalitede hemde daha uygun. Bazı giyim eşyaları merkezden daha iyi kalitede. Fazla para vermeye gerek yok.
ahmet 12 ay önce
bir mal başka bir yerde ucuza satılabiliyorsa her yerde satılır. Kara düzen esnaflık işi bitti. Adil ve şeffaf olma zamanıdır artık. örn x firma 100 liraya markası belli olmayan pantolon satıyor. y firma 50 liraya daha kalitelisini satıyor.
33°
az bulutlu