banner615

banner614

banner701

DÜZCELİLER MURSİ İÇİN SAF TUTTU

banner619

Mısır'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olan ve mahkeme salonunda vefat eden 67 yaşındaki Muhammed Mursi için Düzce'de ve Akçakoca'da gıyabi cenaze namazı kılındı.

Düzce 18.06.2019, 15:38 19.06.2019, 16:46
1491
banner682
Mısır'da askeri darbeyle iktidardan uzaklaştırılan 67 yaşındaki Mursi, "casusluk" suçlamasıyla yargılandığı mahkeme salonunda vefat etmişti.
Mahkeme salonunda geçirdiği baygınlığın ardından yaşamını yitiren Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin cenazesi, yoğun güvenlik önlemleri altında, ailesi eşliğinde Kahire'de toprağa verildi. Mısır'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin cenazesi, Kahire'de yoğun güvenlik önlemleri altında yerel saatle 05.00'te Kahire'de defnedildi.Mursi için DÜzce'de de gıyabi cenaze namazı kılındı. Cedidiye Camii'nde toplanan kalabalık Mursi için saf tuttu. Çok sayıda Düzceli'nin katıldığı gıyabi cenaze namazını Düzce İl Müftüsü Hüseyin Can kıldırdı.

Namazın ardından vatandaşlar dua etti.

Öte yandan Akçakoca Merkez Camisi'nde de hayatını kaybeden Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için gıyabi cenaze namazı kılındı.Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi kimdir?

Mısır'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi 8 Ağustos 1951 yılında Mısır’ın Şarkiyye kenti Heyya ilçesi Adve köyünde doğdu. Mısır’da 2011 yılında gerçekleşen 25 Ocak Devrimi’nin ardından, Haziran 2012'de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyların yüzde 51,73’ünü alarak Mısır Cumhurbaşkanlığı görevine geldi. 24 Temmuz 2012'de Mursi'nin Cumhurbaşkanlığını kazandığı resmen açıklandı ve Mursi, 30 Temmuz 2012'de yemin ederek görevine başladı. Müslüman Kardeşler Teşkilatı’nın (İhvan) siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet Partisi’nin Başkanlığını da yapan Mursi, 2000-2005 yılları arasında Mısır parlamentosunda milletvekilliği yapmıştı. Makine mühendisi olan Muhammed Mursi, evli ve 5 çocuk babasıydı. Darbe’nin ardından hakkında açılan "Hapishaneler baskını" davasında, Mursi idama mahkum edildi. Ancak bir buçuk yıl sonra Yüksek Mahkeme kararı bozarak Mursi’nin yeniden yargılanmasına karar verdi. Mursi hakkında görevden uzaklaştırıldıktan sonra 6 ayrı dava açıldı. Mursi'nin 4 davası karara bağlanmış, 2 davasında ise yargılama süreci devam ediyordu.Muhammed Mursi, eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'i (1981-2011) istifaya zorlayan 2011 yılındaki halk devriminin ardından, 2012 yılında ülke tarihinde demokratik yollarla göreve gelen ilk Cumhurbaşkanı olmuştu. Mursi, 3 Temmuz 2013'te dönemin Savunma Bakanı ve ardından Cumhurbaşkanı olan Abdulfettah es-Sisi tarafından gerçekleştirilen askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılmıştı.

Haber: C.ÜSTÜNER
Görüntü:T.AKARSU
Yorumlar (5)
CAN 1 yıl önce
insan bu kadar düşüncesiz olur ancak bize ne mursiden bize ne bu insanlığa insanca davranmayan araplardan.
hakan 1 yıl önce
her şehit için saf tutmadınız, toplu şehitler olduğu zaman saf tuttunuz kime hizmet ediyorsunuz?
nsm 1 yıl önce
azacik kafasi bozulan gencler dedikleri icin cenaze namazi kilanlardan, 10 kasimda kenefe gidini diyeniin tabutunun önünde saf tutanlardan baska bir ucube davranis beklemiyorduk zaten. insanlar iste bu yüzden camiden sogudular.
Hidayet uzun 1 yıl önce
Kendi insanımız yoksululluktan kırılırken araplara olan duskunluyunuz anlaşılır gibi deyil.
//// 1 yıl önce
Allah rahmet eylesin.Arap kralı içinde bayrakları yarıya indirtmiştiniz.Ne geldiyse bu araplar yüzünden geliyor başımıza..
18°
açık