banner615

banner614

banner701

ESNEK DÖNEM BİTİYOR! ASLA TAVİZ YOK!

Düzce Belediye Meclisi çok önemli bir karara imza atma arifesinde! Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü'nün talimatıyla yıllardır şikayet konusu olan Konuralp bölgesindeki dikey yapılaşmaya yönelik özel bir çalışma yürütüldü. Bu çalışma Haziran ayı ilk birleşiminde meclise öneri olarak taşındı. Buna göre, Konuralp'te artık yüksek katlı binalar yükselmeyecek, kat imar izni 4 olacak. İmar ve Şehircilik Komisyonu'na havale edilen önerinin gelecek toplantıda meclisten geçmesi bekleniyor.

Düzce 12.06.2019, 14:13 13.06.2019, 18:03
3798
banner682

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yerel yönetimlere yaptığı "dikey değil yatay mimariden yana olun" uyarısı doğrultusunda Düzce'de ilk somut adımlar atılmaya başlandı. Düzce ili ve yakın çevresinin 1. Derece Deprem Kuşağı (Kuzey Anadolu Fay Hattı) üzerinde kalması dikkate alınarak, Konuralp çevresinde kontrolsüz yapılaşmanın önüne geçilmesi hedefleniyor.

Düzce ve özellikle Konuralp çevresinde yüksek katlı yapılaşmayı durdurmak için gerekli imar planı değişikliği Düzce Belediye Başkanı ve eski Bakan Dr. Faruk Özlü imzası ile meclis gündeminde görüşülerek İmar ve Şehircilik Komisyonu'na havale edildi.

Bilindiği gibi Başkan Özlü, Konuralp bölgesinin tarihi dokusuna yakışır şekilde yeniden yapılandırılması amacıyla kurulan "Konuralp Yönetim Ofisi" toplantısında konuyu gündeme getirerek yüksek katlara izin verilmeyeceğini söylemişti. Konu hakkında ilk hamle Haziran ayı ilk meclis toplantısında yapıldı. Yapılan özel çalışma sonucu hazırlanan öneriye göre; Konuralp'te yapılar artık zemin üzeri 4 kattan fazla inşa edilemeyecek, yapım çalışmaları devam eden mevcut inşaatlar da projelerine revizyon yaparak yürürlüğe konan karara uygun şekilde yapılmaya devam edecek. Kararın Haziran ayı ikinci meclis oturumunda nihai sonuca erişmesi ve resmen yürürlüğe girmesi bekleniyor.

"Yapılaşma denetiminde bazı boşluklar olduğunu gördük"

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Düzce mitinginde bahsettiği konunun öncelikli gündem maddesi olduğunu belirterek "Sayın Cumhurbaşkanımız Düzce mitinginde bize bir şey söyledi. Şehrin imarı, şehirciliği görsellik ve zemin yapısına uygun olarak inşa edilmelidir. Bu konuda 2 ay içinde çalışmalarımızı tamamladık. İnsanımızın deprem korkusu hala devam ediyor. Bu yüzden burada şehirleşmenin sıkı bir kontrol altında olması gerekiyor. Birinci deprem kuşağında bulunuyoruz. Deprem değil, ihmal ve riskli yapılar öldürür. Bu konuda tüm tedbirlerimizi alıyoruz. Konuralp de yine tarihi bir geçmişe sahip, ilk yerleşim alanlarından biri. Nereye kazma vursanız bir tarih çıkıyor. Orada da yapılaşma denetiminde bazı boşluklar olduğunu gördük. Hem kat sınırlaması getirdik hem de imar planı uygulamalarını sıkı şekilde takip edeceğiz. Antik kent geçmişin izlerini taşıyarak geleceğe taşınacak." şeklinde konuştu."İmar ve yapılaşmada esnek dönem bitiyor"

Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Celal Kasapoğlu da konu hakkında yaptığı açıklamada "Eski Konuralp kent merkezi ile Düzce Üniversitesi yerleşkesi arasında kalan bölgenin yapılaşma koşullarıyla ilgili idaremizin meclisimize bir talebi olmuştur. Söz konusu bölgede daha önce yapı yüksekliği 4 kat idi. Düzce Üniversitesinin hızlı gelişmesi nedeniyle bölgede oluşacak konaklama iskan ve ticari ihtiyaçları gidermek adına yapı yükseklik ve yoğunluğunu arttıran bir imar plan değişikliği yapılmış ise de; bugün gelinen noktada bölgenin yapısı, binaların düzensiz yükseklik ve yoğunluğu, yol ve alt yapı sistemlerinin bu yoğunluğu kaldırmayacağı, yapılan bu değişikliğin şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve bölgenin estetiğine uygun olmayan bir sonucu doğurduğu aşikardır. Bu nedenle başkanlığımız, söz konusu bölgedeki yapılaşma koşullarıyla ilgili şehircilik ilkeleri ve planlama esasları doğrultusunda, aynı zamanda da 2014 yılında revize edilen imar planlarını da dikkate alarak yapılaşmada Zemin+3, Emsal:2 ve Zemin +4, Emsal 2,40 olacak şekilde plan değişiklik teklifini 10 Haziran 2019 tarihinde meclis başkanlığımıza sundu. Meclisimiz konuyu İmar Komisyonu'na havale etmiş olup, meclisimiz 13 Haziran 2019 tarihli toplantısında komisyon görüşünü değerlendirerek nihai kararını verecektir. Meclisimizin konuyla ilgili olarak alacağı kararın Konuralp'imize ve Düzce'mize hayırlı olmasını dilerim." dedi.

Öte yandan Konuralp'te yüksek katlı yapıların yangın gibi durumlarda itfaiye araçlarının müdahale kapasitesinin dışında kalması risk taşıyor.

Haber: C. ÜSTÜNER

banner710
Yorumlar (26)
Can . D 1 yıl önce
BIRAKIN YAPAYI DIKEYI SAGLAM YAPIN DIKEY OLSUN DÜZCEMIZ COK GERI KALMIS AVM YAPIN DÜZCEGIBI YERDE BIR AVM MI OLUR HE ODA KÜCÜCÜK KAFESGIBI
Can . D 1 yıl önce
SYIN BASKAN YAPAY YAPI OLURSA OKADAR YESILIK ORTADAN KALKIYO VE DIKEY YAPILSIN SAGLAM YAPILSIN SIK DENETLEYIN BU NEYIN KORKUSU HE TUTDURMUSUNUZ YAPAY YAPI HANGI KAFA BU DÜZCE GERI FITES GIDIYO BOLUYA BAKIN ÖRNEK ALIN KAC TANE AVM VAR ORDA
Can . D 1 yıl önce
DÜZCEMIZ KÖY OLMAYA ESKI KAFA OLMAYA ALISMIS NE BU KORKU DIKEY YAPILARDAN HE SAGLAM YAPIN TEMIZ YAPIN OLACAK IS DEYIL YAPAY YAPIMIS YER KALMAYACAK BU GIDISLE HERYER YESILIK DI YAPAY YAPIN ONLARDA KAYBOLSUN
Can . D 1 yıl önce
ESKI KAFA JAPONYAYA BAKIN MODERN GÖKDELENLER VAR ORASIDA DEPREM BÖLGESI DIKEY YAPILSIN YERDEN TASARUF OLUR NEDEN KORKUYONUZ HE YAPILSIN SAGLAM YAPILSIN HANGI KAFA BUU
kadane nice 1 yıl önce
Sanki bu ülkeyi şimdiye kadar Afrikalılar yönetiyordu. Sizin aptallıklarınız sizin iş bilmezlikleriniz sizin menfaat politikalarınız. Allah sizi davul etsin
Aa 1 yıl önce
Yapan yaptı. Kat alımı yok. Eee, sonrakiler parayı basarsa mı yapabilecek? Burnuma pis kokular geliyor
Bindiği dalı kesermi? 1 yıl önce
Beton lobisi Akp'li, inşaat müteahhitleri Akp'li 25 yıldır Belediye meclisinde bu yanlışı yapanlar Akp'li, Şimdi sanki kurtarıcı Akp gibi haber niye, Celladımıza hayranmı olacağız.
vatandaş 1 yıl önce
Karadenizli mütahitler akpli, imamoğlu hariç yazmayı unutmuşsun.
hamza 1 yıl önce
Burada 20 30 senede bir deprem oluyor en son 60 lo senelerden sonra 99 da oldu buda yakin zamanda yine olabilir ihtimali yaratiyor, cok tehlikeli bu binalar Allah korusun depremi yasamayanlar bilmez..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
22°
açık