banner615

banner614

banner701

EVDEN ÇIKAMAYINCA ÜRETİME YÖNELDİLER

banner619

Koronavirüs nedeniyle dışarıya çıkmaları yasak olan 65 yaş üstü vatandaşlar, evde vakit geçiremeyince evlerinin önündeki arazileri tarlaya çevirdi.

Düzce 16.05.2020, 18:00 16.05.2020, 17:40
2932
EVDEN ÇIKAMAYINCA ÜRETİME YÖNELDİLER
banner682

65 yaş üstü vatandaşlar, kendi yiyeceklerini ekerek hem organik yiyecekler yetiştiriyor hem de evdeki vakitlerini değerlendiriyor.Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında riskli grupta oldukları için 65 yaş üstü vatandaşların dışarı çıkması yayınlanan genelge ile yasaklandı. 65 yaş üstü vatandaşlar da evlerdeki vakitlerini çeşitli uğraşlar bularak değerlendiriyor. Düzce'de geçmişte köyde yaşayan ve tarla işleri ile uğraşan ancak şehir merkezine taşınmasıyla tarla, bahçe işlerine ara veren 65 yaş üstü vatandaş, pazar ve manavlarda alışveriş yapmak riskli olduğu için ürün yetiştirmeye ve bahçeleriyle ilgilenmeye başladı.

Evinin önündeki araziyi tarla olarak değerlendiriyor

Düzce merkeze bağlı Karahacımusa Mahallesi'nde oturan 75 yaşındaki Vicdan Çelik de evinin önündeki araziyi tarla olarak değerlendiriyor. Evinin önündeki arazide doğal domates, biber, bezelye gibi ürünler yetiştirerek zamanının geçiren ve böylece korona virüs tehdidinden uzak durmaya çalışan Vicdan Çelik hem de yetiştirdiği ürünler nedeniyle Pazar alışverişlerini yarı yarıya düşürerek tasarruf etmeye başladı. 75 Yaşındaki Çelik, bazı ürünleri saksılarda bazılarını ise evinin önünde bulunan arazide yetiştiriyor.

"Domates, biber, fasulye gibi ürünler yetiştiriyoruz"

Koronavirüs salgınının kendileri için büyük bir ders olduğunu ifade eden Vicdan Çelik “Daha önce köyde otururken mısır ekiyorduk. Çarşıda oturmaya başlayınca fazla bir şey yapmadık. Koronavirüs nedeniyle bahçemizi ekmeye başladık. Domates, biber, fasulye gibi ürünler yetiştiriyoruz. Allah verirse onlarla oyalanıyoruz. Kendi ürünümüz kendimiz yetiştiriyoruz. Doğal olacak. Bezelyem yetişti ondan topladım bir defa ve çok lezzetli oldu. Gübresiz ve tamamen doğal. Korona virüs bir yönden bakıldığında iyi oldu. Allah bize bir ders verdi. Alabilene büyük ders. Bizde dersimizi aldık. Almayanlara da Allah almak nasip etsin.” dedi.

Ektiği ürünleri de taşıdığı damacanalarla sulayan Vicdan Çelik, böylece evdeki boş vakitlerini değerlendirirken aynı zamanda hem doğal ürünler yiyor hem de tasarrufta ediyor. (İHA)

banner710
Yorumlar (1)
Murat 3 hafta önce
Şimdiye kadar yapmadıkları ayıp bahçeleri var yumurtayı bile para ile alıyorlar
28°
açık