banner615

banner614

banner701

GİRİŞİMLERİN MEYVESİ TOPLANIYOR

Asar ve Karaca derelerinin Melen Su Park ile bir bütün olmasını hedefleyen ‘AK Proje’ için Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan Düzce Belediyesi’ne 2 milyon TL’lik hibe desteği geldi. Ayrıca Konuralp Tarihi Alan Projesi için ise yine hibe olarak 1,5 milyon TL gönderildi.

Düzce 08.08.2019, 14:04 08.08.2019, 17:23
3468
banner682

Düzce’nin vizyon projeleri kavuşması için başkanlık koltuğuna oturduğu ilk günden bu yana Ankara nezdinde girişimlerini sürdüren Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, bu çabalarının meyvelerini toplamaya başladı.

Çevre illerdeki gibi parmakla gösterilecek düzeyde projelerin şehre kazandırılmasını isteyen Özlü, kurmayları ve şehir plancıları ile yaptığı toplantıların ardından bakanlıkların kapısını çalmıştı. Bu doğrultuda Özlü’nün Düzce için hazırladığı ve sosyal hayata önemli ölçüde canlılık getirmesi amaçlanan 2 mega projesine devletten destek karşılıksız yani hibe olarak geldi.

Yaklaşık 4 aylık süreç içinde Asar Suyu ve Konuralp Projeleri için kaynak oluşturmaya çalışan Başkan Özlü, Ankara'da yürüttüğü görüşmelerden müjde ile döndü.

Asar Deresi ve çevresinde yapılacak rekreasyon alanı (AK Proje) için 2 Milyon TL, Konuralp Tarihi Alan Projesi için ise 1,5 Milyon TL hibe desteği aldı. Toplam da 3,5 Milyon TL hibe ile projelendirme aşamaları tamamlanacak ve Asar deresi için çalışma başlatılacak. 

Proje kapsamında Asar ve Karaca dereleri Melen Su Park ile birleştirilerek 16 kilometrelik su ve yeşil koridor oluşturulacak. Ayrıca proje kapsamında dere kenarlarında sosyal yaşam alanları, spor alanları, yeşil alanlar, dinlenme alanları, yaya ve bisiklet yolları yapılacak.

Kısa süre içinde fizibilite çalışmaları başlayacak proje için ulusal düzeyde yarışma düzenlenerek ve uygulama etaplar halinde hayata geçirilecek.

Tarihi Konuralp Projesi için 1,5 milyon TL

Konuralp'in turizme kazandırılması, sahip olduğu potansiyelin doğru işlenerek yerli ve yabancı turizme ulaştırılması adına başlatılan çalışmaların devamı niteliğinde hazırlanan proje için de kaynak sorunu ortadan kalktı. Tarihi 2000 yıl öncesine dayanan Konuralp için ilk olarak "Tarihi Konuralp Bölgesi Yönetim Ofisi" kurularak bölgede yapılacak çalışmaların planı oluşturuldu.

Bölgede yapılacak kalkındırma çalışmalarına kaynak olarak hibe edilen 1,5 Milyon TL sokak sağlıklaştırma, cephe düzenlemeleri, restorasyon, turizm yatırımlarının desteklenmesi ve Tarihi Roma Köprüsünün ortaya çıkarılmasında kullanılacak.

Haber: H. DURNA
 

banner710
Yorumlar (21)
Düzceli 12 ay önce
Personelin maaşını,mesaisini ödeyemiyorsun mega projeden bahsediyorsun.Keleş iş yapıyordu,personelide madur etmiyordu.Siž makamda bile durmuyor vatandaştan diğer yerlerinize kaçıyorsunuz.Borçlu bir belediye olduğunu biliyordunuz.Aday olmasaydınız.
Ömer 12 ay önce
Önce engelli ler icin yolları kaldırımları yapsınlar engelli lerin akülü araba ları için belediye bünyesinde bir birim oluşturulsun Düzce de yaşayan benim gibi büssürü engelli vatandaş var bizlerinde sosyal leşmeye hakkımız olduğunu düşünüy
Akp? 12 ay önce
Bayram öncesi maaşlar ne oldu neden işçinin maaşını ytırmadıniz. 2 ay önce verilmesi gereken ikramiye mesailer ne oldu . İste böyle yapa yapa partiyi bitirdiler.yazık yazik
Mülayim 12 ay önce
O para ile neler yapilabilir düşündüm ve karar verdim . Asar deresinde hiv birsey olmaz mehmet keles gibi bir tekne koyarlar bakarlar islerine geriye kalan parayida baskan yardimcilari ve danismanlari ile paylasirlar ...
Hasan Güler 12 ay önce
Parktan vizyon proje mi olur? Düzce zaten doğal park alanı. Hızlı Tren, Bolu Adapazarı Ereğliyi kapsayan ortak bir havaalanı, büyük turizm yatırımları vs. Vatandaş bunları biliyorda da büyüklerimiz neden bilmiyor?
ak proje? 12 ay önce
bizim vergilermizden alınan paralarla proje yapın adını da ak proje yapın. sanki ak partinin cebinden çıkıyor!
8161 12 ay önce
O paraya kalici bağlantı yolu asfatlanir berbat kötü
Yorum 12 ay önce
Melen su park icinde 80 milyon tl geldi bütün etaplar kisa surede tamamlancak denmisti gum oldu
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
23°
açık