banner615

banner614

banner701

HAVA KİRLİLİĞİ ÖLDÜRÜYOR

banner619

Düzce’ye her kış kabusu yaşatan hava kirliliğinin insan sağlığı için ne denli tehlikeli olduğu üniversitede düzenlenen konferansla bir kez daha gözler önüne serildi. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nevra Ezgi Yaşlı, tarlalarda anız yakmak, evlerde katı yakıt kullanmak ve trafik gibi nedenlerle havanın kirlendiğini söyleyerek, hava kirliliğine bağlı olarak yaşanan hastalıklar sonucu hayatını kaybeden kişi sayısının ciddi oranda olduğunu ifade etti.

Düzce 21.11.2019, 12:14 22.11.2019, 11:50
2226
banner682
Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı, Düzce İl Sağlık Müdürlüğü ve Türk Toraks Derneği’nin Dünya KOAH Günü kapsamında düzenlediği etkinlikle KOAH hastalığına dikkat çekildi. Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe; Düzce Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, sağlık çalışanları, öğrenciler, KOAH hastaları ve hasta yakınları katıldı.

“Hasta olduğunu bilmeden yaşamını sürdürmeye çalışanlar var”
Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ege Güleç Balbay, Dünya KOAH Günü kapsamında hazırlanan bu program ile KOAH’ın, tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olmasına karşın, kamuoyu tarafından yeterince bilinmeyen bir hastalık olduğunu söyleyerek bu hastalık hakkında farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını ifade etti. Toplum içerisinde KOAH hastası olduğunu bilmeden yaşamını sürdürmeye çalışan birçok kişi olduğunu söyleyen Doç. Dr. Ege Güleç Balbay, bu tür etkinliklerin KOAH’ın toplum içerisinde tanınmasını sağlayacağını dile getirerek, programda emeği geçenlere ve programa katkı sunanlara teşekkür etti.KOAH nedir?
Gerçekleştirilen açılış konuşmasından sonra sunumunu yapmak için kürsüye davet edilen Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Biriminden Uzm. Dr. Nazlı Zeynep Uslu “KOAH Nedir, Nasıl Tanı Konur ve Tedavi Edilir?” başlıklı çalışmasını katılımcılarla paylaştı.
“KOAH nefes yollarında mikroplarla oluşmayan bir iltihaplanmaya bağlı oluşan ilerleyici bir akciğer hastalığıdır.” şeklinde KOAH’ı tanımlayan Dr. Nazlı Zeynep Uslu, KOAH için basit ve ağrısız bir test olan “nefes ölçüm testi” ile kolayca tanı konulabileceğini ve KOAH’ın erken tanısının, hastalığa bağlı sakatlık ve ölüm oranlarını azaltacağını vurguladı.


Bu yakınmalar varsa uzmana görünün
40 yaş üstü, sigara içmiş ya da içmekte olan veya meslek icabı ya da çevresel ortam gereği tozlu ortamlarda bulunan kişilerde müzmin seyirli öksürük, balgam ve nefes darlığı yakınmalarından en az birinin bulunması halinde kişinin bir göğüs hastalıkları hekimi tarafından görülüp, nefes ölçüm testini yaptırması gerektiğini vurgulayan Dr. Uslu, KOAH’ın ilerleyici bir hastalık olmasına karşın önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunun altını çizdi.KOAH’la baş etmek için…
KOAH’la baş etmek için; sigara içmenin bırakılması, grip ve zatürre aşılarının yaptırılması, KOAH ilaçlarının doğru şekilde kullanılması, hareketsiz kalınmaması, iyi ve doğru beslenilmesi, stresten uzak durulması, oksijen tedavisinin kullanılması ve atakların kontrol altına alınması gibi faktörlere dikkat edilmesi gerektiğini önemle dile getiren Dr. Nazlı Zeynep Uslu, ilaçlar ve tavsiyeler etkin kullanılmadığı takdirde, tedavinin etkili olmayacağını katılımcılarla paylaştı.

Hava kirliliği konusunda önemli açıklamalar
“KOAH ve Hava Kirliliği” başlıklı sunumunu yapmak için kürsüye davet edilen Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Biriminde görev yapan Dr. Nevra Ezgi Yaşlı, tarlalarda anız yakmak, evlerde katı yakıt kullanmak ve trafik gibi nedenlerle havanın kirlendiğini söyleyerek, hava kirliliğine bağlı olarak yaşanan hastalıklar sonucu hayatını kaybeden sayısının ciddi oranda olduğunu ifade etti.
Hava kirliliğini önlemek için önce havayı kirletmemeyi öğrenmemiz gerektiğini vurgulayan Dr. Nevra Ezgi Yaşlı, hava kirliliğinden korunmak için; hava kalitesini takip etmeyi öğrenmeyi, verilen hava kalitesi verilerine göre dış ortam aktivitelerinin planlanması, kirliliğin daha yoğun olduğu ana yollardan uzak durulması, açık hava egzersizinden kaçınarak iyi havalandırılan bir odada ya da spor salonunda yapılması ve evde sigara içilmemesi, mum ve şömine kullanımının azaltılması gibi tavsiyelerde bulundu.
Program, katılımcıların sorularının yanıtlanması ve hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu.

 
banner710
Yorumlar (25)
Bay E 8 ay önce
Hava kirliliği hiç bir yöneticinin umrunda değil.Önemsemiyorlar.Denetim yok.Duyarlı vatandaş zaten yok.Şikayet etsende yandaşllık işin içine giriyor.Sitenin yanında ki kereste fabrikası havayı kirletiyor.Şikayetler sonuç vermedi.Sahibi siyasi olunca
CAN.D 8 ay önce
KALITESIZ PIS KÖMÜR DÜZCEYE GELDIKCE BUNA MUSADE EDILDIKCE BUNLARI BELEDIYE BASKANI VALI BILDIGI HALDE MUSADE EDIYORLAR SENELERDENBERI BU BÖYLE DURDIYEN YOK SATANA CEZA YOK ALANA CEZA YOK NE OLACAK BÖYLE HE SONUC BERBART HAVA AVRUPADA ADAMA KESERLER CEZAYI IOKKALI
Sancaklı 8 ay önce
Termik santrallerin baca filtresi olmadan çalışmasına devlet müsade ediyorsa bu konuşulanların hiç bir hükmü yok. Sayın hocalarımız beni affetsinler. Siyaset bir ülkede her şeyin üzerindeyse bu konuşulanlar suya yazılan yazıya benzer!
akgün 8 ay önce
Düzce de sırf hava kirliliği değil ki ... çöpler için bile çöp konteyneri bile yok doğru düzgün. ne oluyor. hayvanlar çöpleri karıştırıyor kargalar ediyor. köpekler dağıtıyor. o çöplerin içinden çocuklar okula bisikletle gidiyor yazık
81 8 ay önce
alaplıdan ereğliye girildiğinde bariz hava değişimi fark ediliyor. Fındık zamanı normal ama şimdide soba dumanı kokuyor güzel memleketim.
Söner kafkas 8 ay önce
Bu ay yağmur yağmadı.hava temizlenmedi.rüzgar yok.inşaat pisliliği depremden beri bitmedi.Bu ara anız yakan da çok .kural basit öğrenci getir bina yap kafe yap bunun sonucu düzcenin hava kirliliği nde Türkiye birincisi olduk
İnsan Hayatı 8 ay önce
Ekonomik Kriz İyice Boy Gösterdiğinden Bu Yana Düzce Pislikten Geçilmiyor.Çevre Sorunu İyice Kendini Hissettirdi Bu Süreçte.Hava Kirliliği de Ciddi Düzeyde.
anız yakımı yasaklansın 8 ay önce
zaten havamız pis merkez mah. de bile nasıl hangi zihniyet ateş yakıyor, acilen yasak getirilmeli denetlenmeli, halk olarak bezdik hasta olduk
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
24°
açık