banner615

banner614

banner701

İLÇE OTOBÜSLERİ YENİ TERMİNALE TAŞINIYOR

Geçtiğimiz yıllarda yapımı tamamlanan Yeni Otobüs Terminali bütün ilçe otobüslerinin de durağı olarak planlanmıştı. Trafikte yaşanan sıkıntılar ve şoförlerin şikayetleri ile Kiremitocağı’nda bulunan eski terminale gönderilen ilçe otobüslerinin, çevre yolunun tamamlanması ardından yeniden yeni terminale taşınmasına karar verildi. Otobüs şoförlerini ikiye ayıran bu karardan Boğaziçi otobüs şoförleri memnunken, ilçe otobüs şoförleri karardan vazgeçilmesini istiyor.

Düzce 19.05.2019, 18:25 20.05.2019, 13:52
5313
banner682

Uzun süren proje çalışmaları ardından 2016 yılında açılışı yapılarak hizmete başlayan Düzce Şehirlerarası Otobüs Terminali, şehri dışı ve ilçelere ulaşımda merkez haline getirilmişti.

3

Bütün ilçe ve belde otobüslerinin bir araya toplandığı terminal bazı şoförlerin ise şikayetlerine yol açmıştı. Gittikleri yolun uzaması ve trafikten dolayı kalkış saatine kadar terminale ulaşamamaları sonrasında duruma bir düzenleme getirilmiş ve otobüsler Kiremitocağı Mahallesi’nde bulunan eski terminale gönderilmişti.Trafik sorunu çözülünceye kadar burayı kullanması uygun görülen otobüs şoförlerinin, Çevre Yolu’nun tamamlanması ardından yeniden yeni terminale taşınmasına karar verildi. Belediyeden çıkan bu karar sonrasında Boğaziçi otobüsleri yeni terminalden kalkmaya başlarken, diğer ilçe otobüslerine bayram sonrasına kadar zaman tanındı. Bu alanda bulunan kokoreççilerinse farklı bir yere taşınacağı iddia edildi.İlçe otobüs şoförlerinin kararı doğru bulmaması ve iptal talebinde bulunması üzerine harekete geçen Öncü Haber Ekibi, mikrofonunu şoförlere uzattı. Yeni terminal ve eski terminali mukayese eden otobüs şoförleri verilen kararı değerlendirdi.

62

“Her bir üye ne yapacağını şaşırdı”

Yeni Otobüs Terminali’nin Kiremitocağı’nda bulunan terminalden daha Boğaziçi iyi olduğunu belirten Boğaziçi otobüs şoförlerinden İlyas Koç, şu şekilde konuştu:

“Bizim yolumuz uzadı. Günde 35 kilometre yol yapıyoruz. Şu anda zaten işlerimiz bozuk. Böyle gidiyoruz işte. Her bir üye ne yapacağını şaşırdı. Ama burası güzel yani. Orası demeyelim de yani, pek iyi değildi.”“Bize de külfet, vatandaşa da külfet”

Mevcut terminalin kendileri için daha uygun olduğunu dile getiren Gölyaka otobüs şoförlerinden Celil Kuş ise taşınma kararını şu ifadelerle değerlendirdi:

“Biz şuan buradan memnunuz. Daha önce de zaten burada hareket ediyorduk. Vatandaş açısından da burası önemli. Biz batıdan gelen 4 ilçe ve 16 kooperatif ile beraber burada kalmayı tercih ediyoruz. Başkan arkadaşlarımız da gerekli mercilerle bu konuda görüşmeler yapıyor. Buradan Yeni Otogar 4 kilometre. Gidiş ve geliş bizim için bir külfet. Zaten 25 kilometrelik yol gittiğimiz için yaşanan biz zaman kaybı var. Otobüse binen vatandaşın köyüne 35-40 dakikada gitmesi gerekiyor. Bizi bir kenardan gönderecekler Yeni Otogara. Vatandaş Gölyaka’dan gelecek, Düzce’nin herhangi bir kenarında inecek. Şehir içine gidip gelirken de 3’er lira verecek. Bize de gidiş geliş 5’er lira verecek. Bu 16 lira vatandaşa da bir külfet.”“Akşamları tehlikeli oluyordu, tinercisi falan geliyordu”

Yeni Otobüs Terminali’nin olumlu yönlerini ele alan bir diğer Boğaziçi otobüs şoförü Zülküf Aman ise şunları kaydetti:

“Yerleşim olarak bize biraz uzak ama güzel bir yer. Mescidi, lavabosu var. Yemek yiyecek lokantası var. Eski garajlar biraz dağınık bir yer. Güvenlik açısından da uygun bir yer değil. Akşamları tehlikeli oluyordu, tinercisi falan geliyordu. Daha önce geldiğimiz yollar kalabalıktı. Rıhtım Sokak üzerinden geliyorduk. Arabalar sıkışıyordu. Trafik yoğunluğu vardı. Yeni yol açılana kadar eski otogara çekilmiştik. Şimdi çok güzel bir yol açıldı. 6 araç yan yana gidebilir. Mesafe uzak görünüyor ama boş olduğu için 3 dakikada buraya gelinebiliyor.”“Ya kontak kapatacağız ya gitmeyeceğiz”

Kararı olumsuz karşıladığını söyleyen Karaköy otobüs şoförlerinden Abdullah Uyanık sözlerine şöyle devam etti:

“Doğu-Batı garajı Bolu’da, Sakarya’da her yerde var. ‘Burada da aynı şekilde olsun’ dedik. Bu işten kimin çıkarı varsa, bizi de sürüklüyorlar oraya. Ya kontak kapatacağız, bırakacağız bu işi, ya da gitmeyeceğiz. Bizim oraya bir tane yolcumuz gitmiyor. Ne diye 10 kilometre yol gidip gelelim. Zaten şu durumda para kazanmıyoruz. Doğudan gelenler orada kalsın, batıdan gelenler burada kalsın.”Haber: İ.İ.AYDOĞDU
Görüntü: T.AKARSU

banner710
Yorumlar (23)
Vatandaş 1 yıl önce
terminale giden ilçe minübüsleri vatandaşın fazladan 3 tl vermesini engeller çünkü şehir içine yada terminale gidecekler aktarma yapıyorlar hem rekabeti artırır çoğu minübüslerde indi bindi 2 tl belediye 3 tl çok yolcu alırlar
köylü 1 yıl önce
sen önce aracını temızle geliş gidiş saatlerini kafana göre ayarlama ondan sonra bu kararlara ıtıraz et bunlara dikkat etmediğiniz için yolcu sayınız azaldı ondan sonra durumlar zaten iyi değil...
cumayerli. 1 yıl önce
Başkan Mimar sinan cd.sini geliş gidişe aç.
şoför 1 yıl önce
Mimar Sinan Cd.sinin başındaki Gösterişli otelin orayı geliş gidişe aç.şehri 2 ye böldünüz resmen.Mezarlığın o kavşağıda aç.böyle saçma bir projeyi kim yaptıysa artık..
vatandaş 1 yıl önce
Kontak kapatacam diyen arkadaş hemen kapat, işi yapacak olan bulunur, merak etme. Düzce'nin büyümesini istiyorsanız bu tür şeylere alışacaksınız. Yaparsınız 50 kuruş zam gidersin 4 kilometreni.
ahmet A 1 yıl önce
Batıdan gelen ilçe belediyeleri 2 sene önce yeni terminale taşınıldığı için ve yol mesafesi uzadığı için otobüs biletlerine zam yapıldı kısa sürede tekrar eski terminale geçiş yapıldığında bu almış oldukları zammı geri çekmediler aynı ücret üzerinden devam ettiler şimdi tekrar yeni terminale geçilmesi planlı yapılmış tekrar zam istiyorlar ve memnun değiller ilimize büyük ve çok güzel terminal yapıldı ve tüm ilçe belediyelerinin ve şehirler arası otobüslerin burada toplanması ÇOK DOĞRU KARAR
hep bana 1 yıl önce
yok öyle hep bana hep bana zihniyeti bu otobüsçülerde,düzen şart.gideceksiniz.
düzceli 1 yıl önce
gerçekten gerekli bir uygulama belediyenin vatandaşı düşünmesi gözlerimi yaşarttı. Ayrıca otobüsün geçtiği yerlere belirli aralıklarla durak yapılması da iyi olur.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
19°
parçalı bulutlu