banner615

banner614

banner701

İŞVEREN KENDİNİ BÖYLE SAVUNDU

banner619

Düzce’de faaliyet gösteren ÖRMA Tekstil’de 3 gün önce işe başlayan Pınar Palazoğlu, fabrikanın hijyenik olmamasından dolayı istifasını vererek işten ayrılmak istediğini ancak firma yetkililerinin istifasını kabul etmeyerek kendisini kovduğunu iddia etti. Konuyla ilgili bilgisini aldığımız firma yetkilileri ise fabrikada yaklaşık 750 kişinin çalıştığını ifade ederek sürekli denetlendiklerini söyledi.

Düzce 20.03.2020, 11:17 20.03.2020, 15:58
18598
banner682

Düzce’de 750 çalışanı ile faaliyet gösteren ÖRMA Tekstil’de 3 gün önce iş başı yapan Pınar Palazoğlu, fabrikanın hijyenik olmadığı için istifasını vermek istediğini ancak firma yetkililerinin istifayı kabul etmeyerek kendisini işten attıklarını iddia etti. Öncü Haber ekibinin konu ile ilgili bilgisini aldığı firma yetkilileri ise iddiaları kabul etmeyerek firmalarının Düzce’nin en hijyenik fabrikası olduğunu iddia etti.

“Soyunma dolaplarının bulunduğu alan iğrenç”

Öncü Haber mikrofonuna fabrikada yaşadığı sıkıntıları aktaran Pınar Palazoğlu şunları aktardı: Sakarya’dan geldim. Düzce’de ikamet ediyorum. ÖRMA Tekstil’de işe başladım. 16 Mart’ta işe başladım. 3 gün çalışabildim. Soyunma dolaplarının bulunduğu alan iğrenç. Yerlerde peçeteler, ağızlıklar ve eldivenler var. Çok kötü bir durumda. Koronavirüsünden dolayı insanlar zaten gergin. Bu virüsü bizim engellememiz lazım. Cumhurbaşkanımız temiz hijyenik olun diyor ama ÖRMA tekstilde böyle bir şey yok. İnsanlar o pisliğin içerisinde namaz kılıyor. Ben ayakkabılarımı çıkarmaya iğrendiğim yerde insanları namaz kılmak zorunda bırakıyorlar. Bugün çalışırken sabah saatlerinde lavaboya gitmek istedim. Ellerimizi yıkamak istiyoruz ama belli zamanlarda müsaade ediyorlar. Yurt dışından gelen malları dikiyoruz. Ama bize sürekli izin vermiyorlar temizlik için. Bende istifa etmek istedim. İstifa dilekçemi yazarken oradan bir yetkili benim kâğıdımı elimden alarak kendi bir kâğıt uzattı. “Bu kağıdı imzalayacaksın” dedi sert bir şekilde. Ben o kağıda imza atmak istemeyince beni oradan kovmak suretiyle dışarı attılar. Ayakkabılarımı almak istedim ona da izin vermediler. Jandarmayı aradım ayakkabılarımı onlar alabildi. Ben 3 gün oldu işe başlayalı ne bir ilaçlama ne bir maske verildi. Hiçbir şey yapılmadı.  Kesinlikle hijyen yok hiçbir hijyen göremedim. Gerekli yerlere şikayet edeceğim orayı. Buradan da sesimi duyurmak istedim.”

“Kadın aslında çok farklı bir konuda buraya geldi”

Konu ile ilgili açıklamalar yapan ÖRMA Tekstil insan kaynakları birimi ise şunları söyledi: “Kadın aslında çok farklı bir konuda buraya geldi. Biliyorsunuz iş başı yapıldığında belli başlı evraklar dolduruluyor. Bu kadın daha yeni başladı işe 3 gün oldu. Daha sonra farklı  olaylar gelişti ve kadın istifa etmek istedi. Biz “buyurun istifa dilekçenizi yazın” dedik. Şöyle bir şey var” biz size evrakları veremiyoruz bunun bizde hukuki bir sorumluluğu var” dedik. Bunu dedikten sonra kadında bir değişiklik oldu. Kendince fotoğraflar çekmiş.” 

“10 günde bir denetlenen bir firmayız, bizde hijyen olmama durumu yok”

Konuyla alakalı Öncü Haber’e açıklamalar yapan fabrika yetkilisi ise şunları dile getirdi: “Bizde hijyen olmama durumu yok. Biz yurt içi değil yurt dışı çalışıyoruz  ve bizim işçilerimiz sendikalı. Bu tamamen provokatörce yapılmış bir şey. Kadın zaten bizde 3 gün önce iş başı yaptı. Yani bütün iş yeri kapanmıyor diye söylüyor. Biz güzelce anlattık kendisine. Devlet kapattırmıyor. Devlet kapat  demedikten sonra kapatamayız diye kendisine de söyledik. Ama o bize hijyen kurallarına uymamak ile suçladı. Bu tamamen provokatörce bir şey.  Burada 700 kişi çalışıyor. İşçilerin soyunma odası düzenli olarak dezenfekte ediliyor. Kadın bize provokatörlük yapmaya çalıştı. Bizde kendisine  “burası Düzce’nin en temiz en tertipli fabrikasıdır” dedik.  Bize niye tatil yapmıyorsunuz diye kızdı sizi şikayet edeceğim dedi. Jandarmayı çağırmış jandarma geldi. Fabrikayı gösterdik jandarmaya.  Jandarma baktı ve kadının 3 gün önce işe başladığını öğrenince deneme sürecinde diye bir şey diyemedi. Kadın bizde yıllardır çalışan biri değil. Burada 750 kişi çalışıyor. Mola saatlerinde çok yoğun bir insan trafiği oluyor. Bizim ne olduğumuz belli. 10 günde bir denetlenen bir firmayız. Bakanlık olsun İŞKUR olsun bizi sürekli denetler. Biz Düzce’nin en kaliteli firmasıyız. Bunu iddia ediyoruz. Bizim 750 çalışanımız var. Bu 750 çalışanın hakkına giriliyor.”

Yorumlar (40)
Çalışan 1 hafta önce
Doğru dur. Bende öz tekstilde 2 gün çalışıp çıktım pisliginden dolayı.Ama kendilerini hemen savunurlar...
Örma çalışanı 2 hafta önce
Hemşiresi ayrı dert doktoru ayrı hemşire herkese tansiyonun normal der doktor ezbere ilaç verir. İzin istersin vermezler rapor alırsın kötü işlere sürgün ederler biraz oynak yalaka olsan proplem yok yada akraba tanıdık yoksa işin zor psikolojik baskı sürekli kötü muamele insan olan yok temizlik var ama insanlar çok pis sanki düşman gibiler fabrikaya kimseyi zorla çalıştırmıyoruz diyorlar çıkış istesen tazminat veriyorlar sanki mecbur katlanıyoruz nereye kadar herkes kendini düşünüyor sendika boş mesele patronun sendikası bizimi koruyacak?
Örmalı Ekrem 2 hafta önce
Tülay ilker den haber varmı anladın sen onu...
Òrmalı ekrem 2 hafta önce
Tülay Hanım bu işler ilkel .... benzemez
TEDİRGİN 2 hafta önce
Çalışma alanında insan kişisel temizliğine dikkat ederek korunabilir fakat yemekhanede açıkta bulunan catal, kaşık,tepsilerin ve herkesin eliyle basıp çay döktüğü makinalar insanı ürkütüyor.
Örma çalışanı N.Ç 2 hafta önce
Ben 11 yıldır Örma tekstilde çalışıyorum firmamizda sürekli denetlemeler yapılır hijyeni önem verilir.pınar hanım bile demek istemiyorum bu şahsın amacı ne bilmiyorum ama tamamen söyledikleri yalan .örma tekstilde çalışan 750 arkadaşımızın hakkına giriyorlar kimse kimseyi zorla calistirmiyor lütfen yorum yaparken seviyeli olalım yalan haberlere inanmayalim .pınar hanımın söyledikleri tamamen yalan o önce kendi hayatına baksın zira biz onun daha önce çalıştığı yerlerde neler yaptigini da biliyoruz yaşamını da biliyoruz yalan konuşup bizide kendisine karşı konusturmasin firmamizda ekmegimize işimize dil uzatmasin.
Selda 2 hafta önce
3 gün çalıştığı yer hakkında nasıl böyle bir saçmalık uydurdun acaba ben 2 sene den biri orda çalışıyorum cok da memnunum insan ekmek yediği yer hakkında böyle işler mi der yazık günah seni zorlamı soktular oraya girmesydin bizim mescit alanlarımız var bunların hepsi yalan yanlış şeyler söylemesin örma yollardır işlenen bir yer bizim müdürümüz temiz lik konusunun üstüne çok düşer buna yazık lar olsun daha önce de çalış misn temizlikçi olarak ne girdin ozman madem pis falan diyorsun da söylediğin hiç bir şeye katılmıyorum senin kimsenin ekmeği ile oynamaya hakkın yok 10 yıl 12 yıl çalışan ınsanlar derdi öyle pis olsa kimse bunu dikkate almasın örma çok iyi bir yer temizlik konusnda idari kadrolarmiz hep üstüne düşüyor
İşçi 2 hafta önce
Evet bayan tamamen hakli bende 4yil çalıştım hijyen sadece 10gunde bir denetleme geleceği zaman yapılır denetleme gelcegi gun o kadar güzel davranirlarki insanlara bizi kötü anlatmasinlar die nolmal zamanlar da evet aynen bayanin anlattigi gibi insanlara cokkk kötü davranirlar zorla mesai tehtit le mesai pislik hattt safade hijyen asla yokkk ve bu bayandoğru söylüyor bire bir şahit olanlar var bayani yaka paca dışarı atmis muhasebeci ve coook daha kötüleri de orda çalışıp ta çoğu hakarete marus kalan birebir yasayan insanlar var bu bayan asla yalan konuşmuyor
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
az bulutlu