banner615

banner614

banner701

KAYIKÇI’DAN ENDİŞELENDİREN AÇIKLAMA

banner619

Düzce Esnaf ve Sanatkârlar Kooperatifi (DESOB) Başkanı Mustafa Kayıkçı, koronavirüsü sebebiyle kapanan işyerleri ile ilgili “Devletimizden yardım bekliyoruz. Küçük esnafa kira yardımı, İşçi yardımı yapılmazsa ve fon ayrılmazsa, küçük esnafımız biter” dedi.

Düzce 24.03.2020, 10:53 24.03.2020, 15:51
1930
banner682

Korona Virüsü nedeniyle tüm Türkiye’de olduğu gibi Düzce’de de birçok esnaf geçici süreyle işyerlerini zorunlu olarak kapatmak zorunda kaldı. DESOB Başkanı Mustafa Kayıkçı, bu süreçte küçük esnafın durumunu, “Esnafımızın durumu çok kötü. Hiçbir dönemde böyle bir sınavdan geçmedik” sözleri ile yorumladı.

Kapanan işyerleri ile ilgili Öncü Televizyonunun sorularını yanıtlayan DESOB Başkanı Kayıkçı, “Dünyanın başına çok büyük bir musibet geldi. Bu musibet ülkemizi de etkisi altına aldı. Bu kriz sizinde bildiğiniz gibi, en çok esnafımızı derinden etkiledi.  Esnaflarımız mecburi olarak işyerlerini kapatıyor. Tedbirler kapsamında mecburuz kapatmaya” dedi.

“KİRALARIMIZI VE VERGİLERİMİZİ NASIL ÖDEYECEĞİZ?”

Esnafların en büyük korkularını kiralarını nasıl ödeneceği olduğunu kaydeden Kayıkçı, “Esnaflarımızın bu süreçte hiçbir imkânı kalmadı. Kiralarımızı nasıl ödeyeceğiz. Hadi Krediler, SGK Primleri, Vergiler 3 ay erteleniyor. Ama kira borçları nasıl ödenecek? Esnafımızın en büyük korkusu bu. Esnaflarımız işçilerine ücretsiz izin veriyor. Ücretsiz izine ayrılan o insanlar ailelerini nasıl geçindirecek? Biz esnaf olarak Devletimiz ve halkımızın sağlığı için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Devletimizin de esnaflarımız için elinden geleni yapmasını bekliyoruz. Esnafımızın durumu ay sonu daha da belirlenecek. Durum esnafımız için gerçekten çok vahim durumda” diye konuştu.

“CAN SUYUNA İHTİYACIMIZ VAR!”

Esnaf kesiminin acilen faizsiz Can Suyu Kredisine ihtiyacı olduğunu vurgulayan Kayıkçı, “Bu bir salgın ve bu salgının önüne geçmek için esnafımız elinden geleni yaptı. Bu nedenle Devletimizin acil olarak, esnafımıza bir fon ayırmasını istiyoruz. Kira yardımı ve işçi yardımı istiyoruz. Bu konuda devletimizin bir şeyler yapması lazım. Sigorta çalışıyor ama işçi çalışmıyor. Bina sahiplerinin de esnafımıza bu süreçte destek olması lazım. Fonun dışında esnaflarımızın acilen faizsiz can suyu kredisine ihtiyacı var. Bu virüs en çok esnafımıza bulaşmıştır. Açık ve net bir dille söylüyorum; bu sefer durum gerçekten çok ciddi. Esnaf destek görmezse, esnaf bu sefer biter” şeklinde konuştu.

Yorumlar (10)
Öksüz ESNAF 1 hafta önce
Başkan doğru söze hacet olmaz destek dediler ev araba hipotek istediler borçsuz dediler borçsuz lar zaten bankadan kredi alıyoruz bu nasıl destek
Dinçer kurt 1 hafta önce
Mustafa bey bunlar büyük babalara kol kanat geriyorlar bizi düşünen yok esnaf kredisi olan alamıyor ne yazık ki 100 bin zararım var
emekli vatandaş 1 hafta önce
vatandaşa binilirken ses çıkarmadınız.. size binerlerkende ses çıkarmayın... dişinizi sıkın. bekayı unutmayın... muhalifleri şikayet ediyorlar diye hain hain etmiştiniz..
vatandaş 1 hafta önce
memleketin kaynakları satılıp soyulurken seyrettiniz. kazık sırası size gelince bağırmaya başladınız .. para yok para tulumbada su bitti.. gerisi zengine gitti.
ES ES 1 hafta önce
ADRES GÜNCELLEMEK İÇİN 394 TL İSTEDİ DESOB SONRA CIKMIŞ ESNAF BİTECEK DİYORR SİZ BİTİRİYORSUNUZ ESNAFI GEREKSİZ BİR KURUM BU ODALAR VE DESOB DEVLET BUNLARIN HEPSİNİ KAPATMASI LAZIM BOŞ İŞLER BU İŞLER YILLARDIR MİLLETİN KANINI EMDİLER
.... 1 hafta önce
Esnaf ağlaması:durum hiç düşündüğünüz gibi değil. Biz de küçük esnafız ama o dediğiniz mamadan biz hiç yemedik. Genelde büyükler yararlanıyor. Devlet bir kredi verecekse vergi borcu ssk borcu olmamasını istiyor. Borcu olmayan işi iyi olan yiyor o mamakarı. Şu durımda dükkan sahibimiz bile kira derdine düştü.Dolara bağlı kiramız. Gerçekten küç0k esnafın işi çok zor.
Teknik. 1 hafta önce
Daha önceki açıklamalarınızı unutmaz bu esnaf.
Vedat akçair 1 hafta önce
Devlet bitik sana nasıl yardım etsinki
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
11°
orta şiddetli yağmur