banner615

banner614

banner746

“KONURALP TURİZM BAŞKENTİ OLACAK”

banner751

Konuralp Mahallesi'ndeki antik kent kazıları bugün düzenlenen tören ile başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığının aldığı kararla 12 aya çıkarılan kazılarda ilk etapta 20 belediye personeli çalışacağı açıklandı. Törende konuşan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, “Hedefimiz Konuralp’teki kazı çalışmalarını 3 yılda tamamlamak ve Konuralp’i kültür, tarih ve turizm başkenti yapmak” dedi.

Düzce 16.01.2020, 12:42 17.01.2020, 11:38
1344
banner747

Konuralp Mahallesi’nde bulunan ve "Batı Karadeniz'in Efes'i" olarak bilinen Prusias ad Hypium Antik Kenti'nde kazı çalışmaları bugün itibariyle  başladı. Tören ile başlayan kazı çalışmalarına Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Hüdaver Gösterişli, Düzce TSO Başkanı Tuncay Şahin ve Düzce Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Av. Arb. Ali Dilber katıldı.
 “Konuralp bir cazibe merkezi haline gelecek”
Törende konuşan Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı Konuralp’in Düzce için çok önemli olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:Bugün burada önemli bir olayı başlatıyoruz. Konuralp bizim için çok önemli. Düzce ve Konuralp’in 1323 tarihinde Orhan Gazi’nin uç beyi olan Konuralp’in yaptığı fethin üzerinden 697 yıl geçti.  Konuralp’in bizim için ayrı bir yeri var. Konuralp Gazi’nin türbesi de burada. Roma tiyatrosu yine burada. Kazılara başlayarak burada 12 ay kazı yapacağız. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile Valilik, Belediye, Üniversite ve TSO’nun koordinesinde bu çalışmalar devam edecek. Her yıl 2 ay yapılan çalışmalar 12 aya çıkarılarak büyük bir yol kat edildi.  İnşallah burayı hak ettiği yere hep beraber getireceğiz. Bundan sonra Konuralp bir cazibe merkezi haline gelecek inşallah. 3 yıl içerisinde buradaki çalışmaları bitirmeyi hedefliyoruz.”
 “Bütün Düzce halkını buradaki kazılara destek olmaya davet ediyorum”
Düzce Belediyesi’nin tüm gücü ile kazı çalışmalarına destek vereceğini belirten Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü şunları belirtti:Bugün burada kazı çalışmalarına başlıyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı Konuralp kazılarını 12 ay kazı yapılabilecek yerler arasına aldı. Geçen aylarda Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı’nın Düzce’ye yapmış olduğu ziyaretlerde bu konuyu konuştuk. Valimiz dün Ankara’da bu konu ile ilgili temaslarda bulundu. Burası 12 ay boyunca kazı yapılabilecek bir yer oldu. Bizde Düzce Belediyesi olarak buraya katkı sağladık. Örneğin bu bölgede kazı yapmak için belediyeden 20 çalışan ayırdık. Bu çalışanlar 12 ay boyunca burada kazı yapacak. Belediye olarak burada bir de çadır kurduk. Bu çadırda ikramlarımız olacak. Gelen misafirlerimiz bu çadırda dinlenebilecek. Burası Göbeklitepe gibi Türkiye’nin gündemine oturabilecek bir yer. İnşallah yapacağımız kazılar ile 3 yıl içinde Antik Tiyatro’yu kazıları tamamlanmış ve restore edilmiş bir hale getireceğiz. Burada sürekli bir faaliyet olacak. Düzce Belediyesi tüm imkanlarını ve gücünü buradaki kazılara ayıracak. Buradaki Antik Tiyatroyu Göbeklitepe gibi Türkiye’nin gündemine taşıyacağız. Bütün Türkiye ve Düzce’yi buradaki kazılara destek olmaya davet ediyorum.”
 Son olarak protokol üyeleri yeniden başlatılan çalışmalara ilk kazmayı vurarak 12 ay boyunca devam edecek kazıları resmi olarak başlattı.
 
 

Yorumlar (15)
hamza 7 ay önce
Bu ne la sanki patates ekiyolar )) uzmanlar fircalarla titizlikle yapiyir bu isi seneler aliyorkazma kurekle artik 2 ayda cikarirsiniz ne varsa )) valla beyin yok
MEHMET 7 ay önce
ŞU Bİ GERÇEK Kİ DÜZCE İL OLDUKTAN SONRA SİYASİLER TARAFINDAN KÜLTÜR VE TURİZM ADINA VERİLEN SÖZLER YERİNE GETİRİLMEDİ EFTENİ DEN KARDÜZE KURUGÖLDEN KONURALPE KADAR EDECEZ YAPACAZLA GEÇTİ YILLAR
Atl 7 ay önce
İyi, güzel , hoşta ,bu nasıl kazı böyle tarla kazar gibi kazma kürekle . Burası tarla değilki ,burası tarihi bir doku , benim bildiğim fırçayla,uzman kişilerle,arkeolog ve öğrencilerle yapılır bu işler.Kazmayi vurduğunda önemli bir yer kirilmazmi..?
Konuralpli 7 ay önce
Heee o yüzden bizim arabalar param parça yol yok iz yok
hakkı 7 ay önce
bakan değil belediye başkanı :)
YAVUZ 0881 7 ay önce
Yalana devam başka ne icrat var yalan icratından başka
Kasabalı 7 ay önce
Nasıl gelecek doğru düzgün konaklama için yer yok cafe yok başka yerlerde ki truzim yerlerine bakın
CAN.D 7 ay önce
SAYIN BASKAN DÜZCEMIZ HAVASI COK BERBART PIS KÖMÜR KOKUSU BIDE ARABALAR YAYA YOLARINA GELISIGÜZEL PARK ETMIS AVRUPADA OLSA 5 DAKIKA ICINDE CEKERLERDI ORDA DÜZEN VAR DÜZCEDEMI NE DÜZENI GEC SIS PIS KÖMÜR KOKUSU
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
29°
açık