banner615

banner614

banner701

ÖZLÜ: KONURALP'TE GÖBEKLİTEPE GİBİ OLACAK

banner619

Konuralp Mahallesi'ndeki antik kent kazıları 16 Ocak Perşembe günü saat 10:00'da düzenlenecek törenle başlayacak. Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, yaptığı açıklamada, Şanlıurfa'da bulunan ve tarihin akışını değiştiren bir keşif olarak bakılan Göbeklitepe'ye atıfta bulunarak, Batı Karadeniz'in en eski yerleşim yeri Konuralp'in artık hak ettiği değeri göreceğini vurguladı.

Düzce 15.01.2020, 12:00 15.01.2020, 17:39
1150
banner682

Batı Karadeniz'in Efes'i Prusias ad Hypium Antik Kenti kazıları kaldığı yerden devam ediyor. Kazılar, 16 Ocak Perşembe Günü saat 10:00'daki törenle resmen başlayacak.

"Türkiye'de bir ilke imza atmaya hazırlanıyoruz"

Batı Karadeniz'in en eski yerleşim yeri olarak bilinen Konuralp'te bulunan amfi tiyatro ve çevresindeki kalıntıların gün yüzüne çıkarılması için başlatılan kazı seferberliği hakkında bilgi veren Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, Konuralp'teki saklı tarihin 3 yıl içinde gün yüzüne çıkarılacağını belirterek, şunları kaydetti: "Konuralp bu bölgenin en özel noktası, buradaki Antik Kent ve yaşam M.Ö. 3. yüzyıla kadar dayanıyor. TÜRSAB ile de yaptığımız incelemede burası için artık vakit kaybetmememiz gerektiğini düşüyorum. Bu konuda uzman arkeologlarla yaptığımız görüşmelerde Türkiye'de bir ilke imza atmaya hazırlanıyoruz. Düzce'yi buradaki kazılar için seferber olmaya çağırıyoruz. Burada ciddi bir tarihi potansiyel var, yerin altında kalan tarihe hep birlikte tanıklık etmek için tüm hemşerilerimi Perşembe günü saat 10:00'da buraya davet ediyorum. Genç, yaşlı, kadın, erkek, aileler çocukları ile buraya gelsinler, Konuralp'i hep birlikte Kültür Turizminin başkenti haline getirelim."

"Göbeklitepe'nin bir örneği Düzce'de olacak"

Organizasyon hakkında detaylı bilgiler veren Başkan Özlü, tarihin bilinen en eski ve en büyük tapınağına Şanlıurfa'da bulunan ve dünya üzerinde büyük bir etki yaratan Göbeklitepe kazılarına atıfta bulunarak, "Batı Karadeniz'in en eski yerleşim yeri, Osmanlılar döneminin önemli fetih merkezlerinden biri olan, nice medeniyetlere ev sahipliği yapmış Konuralp artık hak ettiği değeri görecek. Bu bölgede bulunan Roma dönemine ait köprü, şehrin giriş sembolü olan Atlı Kapı, Batı Sur Duvarları, Kemerkasım Su Kemerleri, Kırk Basamaklar olarak bilinen Antik Tiyatro ve daha niceleri Helenistik Çağ'dan günümüze ulaşan değişik medeniyetlere ait yapılar ile Konuralp turistlerin uğrak yeri haline gelecek. Nasıl Göbeklitepe'de dünyanın eski tapınağı olduğu düşünülen kalıntılar bulunarak dünya turizmine kazandırıldıysa, Konuralp'in özdeşleştiği Bereket Tanrısı Tyche de tarih meraklılarını ilimize çekecek. Tekraren tüm hemşehrilerimi Konuralp'e beklediğimizi ifade ediyor, 3 yıl içinde tamamlayacağımız kazıların hepimizin emeği ile Düzcemiz'e kazandırılacağını belirtmek istiyorum." 

Yorumlar (5)
VATANDAŞ 7 ay önce
5 yıl önce de kazmaya başlamıştınız. törene masrafa ne gerek var. beleş kasaba pilavı yersiniz artık... vatandaş için yapacak başka birşeyiniz yok. ailemi alıp gelince ne anlayacaklar...
Kasabalı kız 7 ay önce
Göbekli tepeden neyimiz eksik. Konuralp'de de bir ASİYE dizisi çekilirse kimse şaşırmasın.
Yorumcu 7 ay önce
Haberleri metne döken çalışanlarınıza Türkçe öğretin. "Konuralp'te" ifadesi yanlıştır, doğrusu "Konuralp de" olmalı.
Aynı hikaye 7 ay önce
KONURALP mi kaldı köyden beter olduk biz çok dinledik bu masalları bitirdiniz canım KONURALPi
SELMAN 7 ay önce
1 yıldan fazla oldu konuralp merkez caminin yanındaki türbe inşaat yarım bırakılmış terkedilmiş gibi duruyor.belediye yetkililer siyasetçiler hiç rahatsızlık duymuyormu vicdanları sızlamıyormu
22°
kapalı