banner615

banner614

banner701

PATATESİN FİYATI ÇIKIŞA GEÇTİ

banner619

Düzce 25.03.2020, 13:28
2979
PATATESİN FİYATI ÇIKIŞA GEÇTİ

Korona virüs nedeniyle ülke genelinde salgının etkilerini azaltmak için önlemler alınırken, semt pazarlarında ise virüsün etkisi fiyatlarda kendini göstermeye başladı. Patates ve soğan toptancılarının fiyatı yükseltmesi ile pazarda patatesin fiyatı 4 lirayı geçti. 

 Düzce’de semt pazarında geçtiğimiz haftalarda 2,5 lira olan patatesin fiyatı 4 liraya çıktı. Pazarcı esnafı fiyatların çıkmasının arz ve talepten kaynaklandığını belirterek “1 kilo alan 10 kilo 20 kilo aldı. Geçen hafta mal yetiştiremedik, bu hafta da pazarda kimse yok. Aldıkları patates soğanlar zaten çürüyecek. Çünkü hava sıcak. Zaten mevsimin son ürünü yenisi çıkmak üzere. Bir korku bir telaş var insanlarda. Bu durum böyle devam ederse fiyatlar artar. İhracat olmamasına rağmen bunların artması tamamen insanların inisiyatifine kalmış. Çünkü yeteri kadar mal var. Birden yığılma olunca adamın eli boşaldı. Bu sefer adamda dedi ki 3 liraysa 4 lira olacak. Fırsat doğdu yani” dedi.

 

“Fiyatlar arttı olan tüketiciye oldu”

Esnaf Batuhan Yangaz ise 1 hafta içerisinde patates fiyatlarının ikiye katlandığını ifade ederek “Patates, soğan geçen haftaya göre yaklaşık 2,5 liraya sattığımız malları bu hafta 5 liraya satıyoruz. Korona virüs’ten dolayı gıda sektöründeki mallara talep çoğaldı bu yüzden fiyatlar arttı. Şu anda yeterince mal var. Elinde malı olan insanlarda haliyle bu durumu fırsat haline çevirdi ve bu durumu tüketiciye yansıttı” dedi.

 

Vatandaşlarda fiyatların çıkmasına tepki gösterdiler.

Yorumlar (3)
Vedat akçair 7 ay önce
Zaten bu süreçte patates soğan yemeyin virüsü kuvvetlendiriyor.
Ümit 7 ay önce
İnsanlarımızın bir kısmı maalesef fırsatçı olmuş. Kendi ürünlerini satanlarda hemen zam yapmış.
Smith 7 ay önce
Satacak kimseyi bulamayacaklar isterseler 20 tl olsun kilosu virüs kısıtını göze alıp dışarı çıkan tüketici pazar yerine ucuz gross marketleri tercih eder halkı kazıklamaya çalışana Haktan güzel bir kazık gelir
14°
parçalı az bulutlu