banner615

banner614

banner701

RUKİYE YEŞİL KALEME ALDI

banner619

Düzce 15.06.2019, 11:21
1267
RUKİYE YEŞİL KALEME ALDI
banner682

İKRA

"Yaratan Rabbinin adıyla oku. O insanı bir alaktan yarattı. Oku, Rabbin nihayetsiz kerem sahibidir. O, kalemle yazmayı öğretti. İnsana bilmediğini öğretti."

Bu emr-i ilahi ile Allah'ın Resulü'nün şahsında bütün insanlığa Rabbin en büyük lütfu olan Kuran'ı Kerim inmeye başladı.

Günümüz de en çok ihtiyacımız olan ancak çoğumuzun vaktimiz yok diyerek ihmal ettiğimiz bir faaliyettir okumak. Oysa tarihte önemli başarılar kazanmış kimselerin hayatını incelediğimizde, en önemli özelliklerinden birisinin okumak olduğunu görürüz.

Evimin balkonundan, yoldan geçen şehir içi otobüslerin içini rahat görebiliyorum. Sayıları az da olsa gençlerin kitap okuduklarını görmek beni sevindiriyor. Ben onları seyrederken balkondan, aklıma Anıt Park'ta kurulan kitap fuarı geldi.Sebebi belki de buydu. Düzceliler adına önemli bir kültürel etkinlikti kitap fuarı. Stantları gezmek, yeni yayınlanan kitapları incelemek, arka kapaklarını okumak, merakla aldığımız kitapları eve dönünce heyecanla okumak ne güzeldi.

Geçen hafta SAFİR KOLEJİ 'nin organize ettiği kitap fuarına katıldım. Olağanüstü güzellikte bir etkinlikti. Şehrin kültürel ve sosyal dokusuna yaptığı katkı çok önemli.  Geleceğimizin temsilcileri olan çocuklarımıza ve biz büyüklere sunduğu hizmetten dolayı, kitap fuarı organizasyonunu gerçekleştiren okul yönetimini tebrik ediyorum. Bu faaliyetlerin devam etmesi gerektiğini, hatta diğer okulların ve kurumların da böyle etkinlikler düzenlemeleri gerektiğini düşünüyorum.

Teknolojik ilerleme geliştikçe, günün önemli bir vaktini sosyal medyada geçirir olduk. Olumlu yönleri elbette var teknolojik ilerlemenin. Ancak kullanmayı bilmek, iyi bir medya okur yazarlığı olmak da gerekiyor. Ve çocuklarımıza bunu öğretmeliyiz. Çünkü sosyal medyada geçirilen her süre, okumak için ayıracağımız zamanı daraltıyor. Oysa orada geçirilen uzun zamanlar yerine, günün bir vaktini kitap okumaya ayırsak, hatta akşam belirli bir saatte bütün aile birlikte kitap okusak ne güzel olur değil mi?

Neden okumalıyız peki?

Öncelikle Kuran'ın emridir. Kitaplardan başlayıp, Allah'ın yarattığı evreni, doğayı, insanı okumak gerekir. Her bir varlıkta onun ilahi güzelliğini keşfetmek için kitap okumalıyız milletçe.

Kitap fuarı belki hafta sonu kapanacak.Kapanmadan önce bir etkinlik yapsak,  Kitabını al ve okumaya başla. Fuarın içini ve dışını kitap okuyanlarla doldursak ve herkese örnek olsak… Bu etkinliği değerli büyüklerimiz, Milli Eğitim camiası ve bürokratlarımız ,Düzce’ deki basın mensubu arkadaşlarımız ,köşe yazarlarımız katılmış olsak ne güzel olur değil mi .Farkındalık yaratma ve kitap okumaya teşvik adına..

Aferin gençler okuyun. Kitap okuyan bir toplum GELECEĞE DAHA İSABETLİ YÜRÜR. Geleceği inşa ederken düşünce ve tefekkürün kapılarını açar.Kitapla dost olun.Kitapla dost olan ,tabiatla,gökyüzüyle,ay`la yıldız`la,güneş`le,deniz`le, çocuk`la ,insanla ,dost olur.
 
Gönülden okuyalım kitapları. Okudukça sayfalarında güvercin havalanırsa bir kitabın,okuru özgürlüğe kanat çırpıyordur.Gözlerindeki ışığa inat gönlüyle okuyordur artık kitapları. 

O halde şunu söylemeliyiz belki. Kitap okumak, hayatı okumak, doğayı ve tabiatı okumak ve insanı okumak gerekir.

Karnelerin dağıtıldığı gün aklıma bunlar geldi. Balkondan şehri kuşatan akşam karanlığını seyrederken, çocuklarımıza kitap okutmanın önemini anlatmamız gerektiğini düşündüm. Çünkü okumak geleceğe uzanan merdivenleri tırmanmaktır.Tatilinizi okuyarak ve dinlenerek geçin hepinize iyi tailler.

Ünlü şarkıcı JİMİ HENDRİX`.BİLGİ  konuşur ama ,o BİLGELİĞE  kulak verir`

Bu yüzden Hz Ali bilgeliğe önem vermiş,bilgiyi,merhamet,vicdan ve erdemlik olarak görmüştür. Bilgeliğin olmadığı bir beden ,içince ruh olmadığı ceset gibidir,ceset ise `salt bilgi`dir.

Gençler siz hem çok bilgili hem de çok bilge insanlar olarak yetişin,

Şimdi sevgili okurlarım sizden bir ricam var. Yorumlara , evdeki kütüphaneniz de kaç kitabınız var ve en son okuduğunuz kitabı not düşerseniz, bakalım Düzce ne kadar okuyor hepimiz mutlu oluruz.

Önce ben not düşeyim. Evde her türden 600 kitabım var,büyük bir kısmını okudum.En son okuduğum kitap yine Düzce kitap fuarından aldığım ,Yuval Nuhal HARARİ .`21. YÜZYÜL İÇİN 21 DERS.`

Bilgece söylemiş bir söz vardır,

`Kimsenin seni üzmeyeceği kadar güçlü olduğunda ve sen ve seni kimseyi üzmeyecek kadar iyi olduğunda mutlusun demektir.

MUTLU KALIN, SAYGIYLA KALIN,KİTAP’LA KALIN.

banner710
Yorumlar (13)
Meral 1 yıl önce
Rukiye Yeşil sen bir şeyi kaleme alma. Çocukların mezuniyet balolarında özgürce istediklerin giyip eğlenmelerine karşı durup küçücük çocuklara türban ve çarşaf giydirilmesine laf etmezsin. yazık...
Bu hanım kardeşimiz 1 yıl önce
Sırasıyla gündemde kalma savaşı veriyor.Milletvekili,belediye başkanlığı derken yazarlığa kadar gelmiş hayırlı olsun.Fakat belli bir kesme hitap Edip diğerlerini yok sayan bir görüşle yol alınmaz.
Mert 1 yıl önce
Kendi evindeki kitap sayısını söylebilmek için herkes evindeki kitap sayısını yazsın demiş.."ay ne kültürlü bi hanımefendiymiş."
Bir gün reise danışman diye haberi çıkarsa şaşırmam..
Kıskanılıyoruz mu? 1 yıl önce
18 milyon nüfuslu Hollanda'nın 11 Üniversitesi Dünyanın en iyi 200 Üniversitesi arasında..82 milyon nüfusu olan ülkemizin 191 üniversitesinin tamamı listede yok. Bizi kıskanıyorlar değilmi?
Nasıl yaşamaksa!. 1 yıl önce
Birde öyle insanlarımız varki, Ailelerini Avrupa'dan giyindirip yerlilkten söz ediyor, Evlatlarını Amerika'da doğurup, Avrupa'da okutup, halkına Arapça'dan İmamhatipten bahsediyorlar.
Nasıl şey bu? 1 yıl önce
Ataist gavur İzlanda da kaçak elektrik kullanımı % 0... Peygamberler şehri Şanlı Urfa da ise kaçak kullanım % 75... İyiki müslümanız!!! Demekki Kaçağa göçeğe çaremiz yokmuş!..
Hayırlı yolculuklar. 1 yıl önce
Eğitimde Malezya 16, İran 48, Suudi Arabistan 106, Türkiye 123. sırada. Beka sorunu tam da bu işte!.. Siz hala uzaya 5 şerit yol yapılacağına inanın bakalım...
Demekki neymiş!.. 1 yıl önce
17 yıl sonunda Fuhuş %800, Taciz %450, Çocuk istismarı %400, Uyuşturucu %700, Adam öldürme %260 arttı...Demekki mesele dindar olmak değil ''İnsan'' olabilmekmiş
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
19°
açık