banner615

banner614

banner701

TADINI BİLEN FİYATINA BAKMIYOR

Karadeniz Bölgesi'nde her yıl yaz mevsimi öncesi yüksek kesimlerde yetişen ve toplanması oldukça zahmetli olan dağ çileği rağbet görüyor. Geçen seneye göre kilo fiyatı 10 lira artan dağ çileği yılda bir sefer toplanıyor.

Düzce 09.06.2019, 16:21 09.06.2019, 17:05
3156
banner682

Aroması ve küçüklüğü ile normal çilekten oldukça farklı olan ve sadece Karadeniz Bölgesi’nde yetişen dağ çileği mevsimi başladı. Geçen sene kilosu 35-40 liradan alıcı bulan dağ çileği bu sene pek çok üretici tarafından kilosu 50 liradan satışa sunuldu.

Bağ bahçe ve tarlalardaki otların altında yetişen ve bu yüzden tek tek toplanması oldukça zahmetli olan dağ çileği ilgi ilimizde de hayli yüksek. Reçel, marmelat ve jöle yapmak ya da meyve olarak tüketmek üzere vatandaşın ilgi gösterdiği dağ çileği hakkında üreticilerden Uğur Aksu’dan bilgiler aldık. Karadeniz bölgesi dışında dağ çileğinin çok da bilinmediğini ama bilenlerin kaçırmamak için fiyatına bakmadan aldığını söyleyen Aksu, Yığılca’da kendi bahçelerinde yetişen dağ çileğini toplayarak her yıl sattıklarını söyledi. Küçük ve narin olması nedeniyle toplanmasının ne kadar zahmetli olduğunu belirten Aksu, ‘Biz kilosunu 330-35 liradan veriyoruz’ dedi.

Yaklaşık bir kilosundan 2 kiloya yakın reçel elde edilen dağ çileğinin sağlığa faydaları da saymakla bitmiyor. Üreticinin yüzünü güldüren dağ çileğinin karaciğer yetmezliğinden diş beyazlatılmasına, romatizmadan bağırsak kurtlarının düşürülmesine kadar sayısız faydası bulunuyor.Lezzetini bilenlerin özellikle takip edip aldıkları dağ çileği yılda sadece 1 defa toplanıyor. Yani sezonu kaçırıldığında bir daha alınması mümkün olmuyor.

Haber: S. AYAN

banner710
Yorumlar (2)
Tabicanım 1 yıl önce
Fiyata kim bakar zaten hepimizin evi arabası yatı katı var işinize bakın parası olan alıyor fabrikada 2500 liraya çalışan dönüp bakmıyor bile ekmek alsa ne mutlu
Düzceli Vatandaş 1 yıl önce
50 TL neye çok pahallı bu devirde
20°
açık