banner615

banner614

banner701

"VAKİT KAYBETMEDEN BAŞLAYIN!"

banner619

Fındık üreticilerinin külleme hastalığına karşı zirai mücadeleye önem vermeleri ve vakit kaybetmeden ilaçlama çalışmalarına başlamaları gerektiği uyarısı yapıldı.

Düzce 15.06.2019, 13:43 17.06.2019, 10:56
3674
banner682
Fındık bahçelerinde külleme hastalığı ile mücadele başladı. Ziraat odası yetkilileri, yaptığı açıklamada, 2014 yılında yaşanan zirai donun ardından külleme hastalığının ciddi manada fındık bahçelerinde görüldüğünü belirtti.

Hastalık nedeniyle önceki yıllarda rekoltede önemli miktarda kayıp yaşandığına işaret edilirken, 2019 ürünü fındığın da külleme nedeniyle risk altında olduğunu ifade edildi.

Beş yıldır sürdürülen zirai mücadelede belli oranda başarı yakalanmasına rağmen halen hastalığın etkilerinin devam ettiğinin altını çizilerek, şunlar kaydedildi: "Fındık üreticilerimiz külleme hastalığına karşı zirai mücadeleye önem vermeli ve vakit kaybetmeden ilaçlama çalışmalarına başlamalıdır. Çünkü ilerleyen günlerde ilaçlamanın yapılmadığı bahçelerde hastalık nedeniyle üründe kayıplar başlayacaktır." 

Öte yandan fındık bahçelerinde yapılan incelemelerde, ilaçlanan bahçelerde hastalığın etkilerinin söz konusu olmadığı vurgulandı. Çiftçilere haziran ayında da hastalığa karşı gerekli mücadeleyi yapması çağrısı yapılarak, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış ilaçların kullanılabileceği aktarıldı.

Haber:C.ÜSTÜNER

 
Yorumlar (4)
çiftçi 1 yıl önce
ilacı atasak nolcakki emegimizin karşiĺlıgını alamdaıktan sonra
çiftçi 1 yıl önce
Fındık üreticisi hep versin para harcasın devlet her satılandan para kazansın sonra da fındık piyasasının anasını ağlatıp zararına sattırsın. Bunların hepsi devletin dolandırma olayı. Eskiden küllenme kelebekmi vardı memlekette.
İlaçlamayın 1 yıl önce
Hastalıklar hep ilaç yüzünden oldu zaten.
Eveet ya Arılar? 1 yıl önce
peki bu ilaçlama işlemlerinde arıların yaşam hakkı için planlama yapılacak mı, yoksa kimin umurunda denilerek gelişi güzel mi davranılacak???
16°
açık