banner615

banner614

banner701

VATANDAŞ İSYANDA, SEDAŞ KENDİ HAVASINDA…

Düzce’de son günlerde sık yaşanan elektrik kesintileri tepkiye neden oldu. Kalıcı Konutlar Bölgesi başta olmak üzere birçok mahallede kesinti nedeniyle sıkıntı yaşayan vatandaşlar, elektrik dağıtım hizmetinden sorumlu olan SEDAŞ’ı ‘kesintisiz elektrik’ hizmeti vermeye davet etti. SEDAŞ ise yaptığı açıklamada, tüketicilere sürekli ve kaliteli hizmet sunulması için yoğun mesai harcandığını bildirdi.

Düzce 29.06.2020, 14:30
4078
VATANDAŞ İSYANDA, SEDAŞ KENDİ HAVASINDA…
banner682

Düzce’de planlı kesintilerini günler öncesinden duyuran ancak son günlerde ani kesintiler yapan SEDAŞ, tepkilerin odağına yerleşti. Özellikle Kalıcı Konutlar Bölgesi’nde ikamet eden vatandaşlar, haber merkezimizi arayarak sık sık elektriksiz kalmaları nedeniyle SEDAŞ’ın hizmetlerini sorguladı.

“Kesintisiz hizmet bekliyoruz”

Bakım ve onarım yapılacak mahalleler için ilan ya da duyuru yoluyla bilgilendirmede bulunan SEDAŞ’ın, ani arızalara bağlı olarak yaptığı tahmin edilen plansız kesintiler yüzünden elektronik eşyaların bozulma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını savunan Kalıcı Konutlar sakinleri, kesintisiz hizmet beklediklerini vurguladı. Ayrıca çağrı merkezine uzun süre ulaşamamaktan dert yanan tepkili vatandaşlar, müşteri memnuniyetinin her açıdan ön planda tutulması gerektiğine dikkat çekti.

“Verimlilik odaklı hizmet” vurgusu

Düzceliler sık aralıklarla yaşanan kesintilerden şikayet ederken, elektrik dağıtım hizmetinden sorumlu olan SEDAŞ, yaptığı yazılı bilgilendirmede, yatırımlar, operasyonel faaliyetler ve istihdam olanaklarıyla faaliyet bölgesine değer katmaya devam ettiği vurgulandı.

 

Açıklamada şunlar kaydedildi: “Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. (SEDAŞ), 20 bin kilometrekarelik alanda, 3,7 milyon nüfusa ve 1,9 milyon aboneye yönelik elektrik dağıtım hizmetiyle birlikte müşteri memnuniyeti, iş güvenliği ve verimlilik odaklı hizmetlerini sürdürüyor. Yoğun sanayileşme sebebiyle; Türkiye’nin en fazla göç alan illerini kapsayan ve buna bağlı olarak enerji talebinin ortalamanın üzerinde arttığı bölgede, yapılan yatırım planlamaları ve operasyonel faaliyetler ile tüketicilere sürekli ve kaliteli hizmet sunulması için yoğun mesai harcanıyor. Müşterilerin talep ve ihtiyaçlarının etkin bir şekilde karşılanabilmesi ve etkili iletişim kurulabilmesi için müşteri iletişim kanallarını çeşitlendiren SEDAŞ; 125 kişilik Çağrı Merkezi ekibiyle 2020 yılında çağrı cevaplama oranı yüzde 99, çağrıların ilk 20 saniyede karşılanma oranı yüzde 94, ulaşılabilirlik seviyesi yüzde 100 olarak hizmet vermeyi sürdürüyor. SEDAŞ, Müşteri Hizmetleri merkezlerinde günde yüzlerce müşterinin abonelik işlemlerini sağlayarak, sorunlarına çözüm üretirken; alternatif kanallar olan web-online işlemler, Sedaş Mobil uygulama, web-chat, whatsapp ve sosyal medya üzerinden de aboneleri ile her an iletişim kuruyor.”

banner710
Yorumlar (23)
Bülent özsarıkamış 1 hafta önce
Sedaşin kalıcı konutlarda.Mahalle aralarında bulunan Trafolarının dış boya bakımınıda yapmalıdır.4.bölge 28.ada bulanan trafosunun duvarları hoş olmayan yazı ve resimler bulunmaktadır.bilgilerinize
kalıcılı konutlu 1 hafta önce
bir havalar bir şey soruyorsun suratlar beş karış.Bİ artislik sonuçta işini yapıyon senden azınla kuş tutmanı istiyen yok
kral 1 hafta önce
iletişim kursa ne olur beyaz eşyalarımız bozuldu yeter artık ya bu nedir haram zıkkım olsun sedaşa
Düzcellii 1 hafta önce
Sedaş az daha konuşsa biz suçlu çıkıcaz globaleşen dünya falan filan yerse
Selim 1 hafta önce
Sırdaş Yalanlarını saklıyor ama vatandaş fatura ödemede zor durumda kalıyor bunu düşünen Ayda fatura bedeli 50 TL beklerken 135 TL fatura geliyor faturaya bakıyorsun normal tüketim bedeli 40 TL diğer kalan bedel belirtilmemiş gerisi nasılsa vatandaş ödüyor faturanın gerisi hava parası bize gelen geçen Ayın Elektirik faturası 239 TL önceden faturada bakım bedeli dağıtım bedeli buna benzer Açıklama yazıyordu şimdi gelen faturalarda Açıklama yok Elektrik şirketinin Vatandaş Tavuk yolun gitsin davranışı var
Ramazan Bedir 1 hafta önce
Özellikle kalıcı konutlarda enerji nakil hatlarının tamamı yer altında olduğu hâlde elektrik kesintisi yaşanıyor. 1990 öncesine dönüldü. Rüzgar ve yağmur yağdığında kesilirdi aynı şekle döndük.
Muhtar Kent 1 hafta önce
Yeraltına alsanıza kardeşim şu kabloları. Bir de haber verin haber!
YÜKSEL KILIÇ 1 hafta önce
Parayı alırken sorun yok ancak kesintiler surekli oluyor ve evlerimizdeki aletlerimiz bozuluyor acaba tazminat mı istesek halkımız bunu bir düşünsün beraber hareket edilirse birşeyler olur inşAllah
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
24°
hafif yağmur