banner429

Ülkemiz de ulaşım planlaması yapılırken sadece motorlu taşıtlar dikkate alındığından, yürüyerek veya bisiklet ile bir noktadan diğer bir noktaya ulaşmak çoğu zaman mümkün olamamaktadır. Şehirler büyüdükçe motorlu taşıt kullanımı da artmakta buna karşın insan gücüne dayanan yaya ve bisiklet ulaşımı ise payı giderek azalmaktadır. Motorlu taşıtların payının giderek artması kent içinde trafik sıkışıklığı, hava ve gürültü kirliliği de artmakta ve kentin estetiğini bozmaktadır.

Bisiklet sürücüsü bir zaman tarifesine bağlı olmadan sürücünün istediği zaman yolculuk yapabileceği bir vasıtadır. Güzergâhını da kendisi belirler, bekleme yapmaz ve aktarma yapmaz. Üstelik bisiklet trafik sıkışıklığına ve gürültü kirliliğine de neden olmaz. Yakıt kullanmadığı için çevre kirliliğine de neden olmaz. Spor, eğlence, oyun ve ulaşım aracı olaraktan da kullanılabilir. İnsan eklemlerine, kalp,  sağlığınave nefes darlığının giderilmesine son derece faydalıdır. Bisiklet diğer iki ve dört tekerlekli motorlu araçlara göre de maliyeti ve bakım giderleri çok düşüktür.

Bisiklet şimdiye kadar kent ulaşımında ihmal edilmiş bir ulaşım aracıdır. Plansız gelişme kentlerde ulaşım sorunlarının başında gelir.  İnsan odaklı gelişmelerden çok dört tekerlekli motorlu araçlar odaklı çözümlere başvurulmuş, şehirlerimiz kavşak, köprü v.b. yapılara bürünmüştür. Yasal ve teknik düzenleme yapılmayan bisiklet daima spor amaçlı bir aktivite olarak görülmüştür.

Kısa mesafelerde kullanılması, olumsuz hava şartlarından etkilenme, bisiklet hırsızlığı, kara taşıtı araç sürücüleri tarafından rahatsız edilme v.b. unsurlar bisiklet kullanımının yaygınlaşmasını engellemektedir.

Düzce Bisiklet Kulübü başkanı Birol Aksu Öncü TV’de Pazar günleri yayınlanan Sportif Gündem programında konuğumdu. Bisiklet yolunun Düzce’de ilk defa eski belediye başkanlarından sayın İsmail Bayram döneminde çok fonksiyonel olmasa da Memur-Sen yolu üzerinde yapıldığını, Akçakoca yolu ve, Aydınpınar yolu üzerinde bir de Beyköy Belediye başkanının yaptırdığı Beyköy de bir bisiklet yolu olduğunu açıkladı.

Aydınpınar yolu üzerinde yapılan yolun yaklaşık 9-10 km uzunluğun olduğu ve Düzce'nin en uzun bisiklet yoluymuş. Ancak bisiklet yolunun devamlılığı olan fonksiyonel yol olması gerekli. Aydınpınar’da Düzce’nin en uzun bisiklet yolunun darlığı kara araçları ile aşırı derece de yan yana olması sürücülerde tedirginliğe neden olmaktadır. Birol Aksu bisiklet yolunun araç yolu ile yan yana olmasından taraf ancak yol illaki fonksiyonel olmalı diyor.

Düzce Meclisinin şubat ayında yaptığı toplantıda yaklaşık 20 milyon liraya mal olması planlanan Erişilebilir Ulaşım Projesi kapsamında merkez ve köyleri de kapsayacak şekilde bisiklet yolu yapılmasını içeren Valilik ve Belediyenin ortak yürüttüğü projenin meclis onayına sunulacak olması bisiklet kullanıcılarını sevindirmiş ve umutlandırmıştır. Kalıcı Konutlardan başlayarak şehir merkezinden geçip Gölyaka ve Gölyaka dönüşünden Mamure köyüne oradan Melen parka ardından tekrar Düzce’ye gelecek 127 kilo metrelik akıllı bisikletlerinde yer alacağı proje bisiklet kullanıcıları için çok güzel bir haber. İnşallah seçim vaadi olarak kalmaz.

127 km’lik yolu yanı sıra Birol Aksu Düzce’den başlayarak Kalıcı konutlara giden kuzey yolunu takip ederek Konuralp’e ordan da Düzce’ye de bağlanan bir bisiklet yoluna da ihtiyaç duyulduğunu söylüyor. Bu yolların yapılması ile birlikte Düzce’de bisiklet kullanan insan sayısında ciddi şekilde artış olacağını, bununda bisiklet turizmini geliştireceğini, Düzce’nin bisikletli kent olarak anılacağını belirterek Bisiklet turizminin Düzce’mize ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda da katkı sağlayacağını düşünüyor.

Bisiklet turizmini yabana atmamak gerekiyor. İngiltere bisiklet turizminde yılda 2 milyar dolar para kazanıyor. Tüm Avrupa da ise 87 milyar dolar. Düzce eğer 500 kilometreye varan bir bisiklet parkuru yapabilirse ciddi anlamda gelirler de elde edebilir. Bisiklet yolu ile kırsal kesimin gelişimini de sağlarsınız. Ekonomik, kültürel ve sanatsal olarak gelişimine de katkı sağlayıp turizmin gelişimine de katkı sağlarsınız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Birol AKSU 3 ay önce

Kaleminize sağlık Nail bey, Aydınpınar yolundaki Bisiklet yolunun Sayın Valimiz Zülküf DAĞLI'nın planması ve uygulaması olduğunu belirtirim. Saygılarımla...

Avatar
Doga dostu 3 ay önce

Bu tür projelerin uygulanması gelecek içinde faydalı olur. Çogumuz muhabbete gelince yeşil düzce diye övünürken düzcenin yeşil kalması için hiç bir çalışmada bulunmuyoruz. Bu projenin tam anlamıyla uygulanıp insanların...

Avatar
VATANDAŞ 3 ay önce

Yeşil Düzce oldu beton Düzce, ÇOK YAZIK..

banner382

banner426