banner344
Öne Çıkanlar Düzce spor Öncü Haber kovalamaca veli
banner377

Bu haber kez okundu.

ANDIMIZ GERİ DÖNDÜ  
banner340
Anayasa'nın 10. maddesinde yer alan eşitlik ilkesinin görünümlerinden biri olan düzenli idare ilkesi gereği idarenin düzenleme yetkisine sahip olduğu alanlarda hukuka uygun olan uygulamayı sağlamak adına objektif düzenlemeler yapması ve istikrarlı uygulamalarda bulunması gerektiği belirtilen kararda; idarenin haklı bir neden olmadan yerleşik, istikrar kazanmış uygulamalarından ayrılmasının sahip olduğu serbestiyi düzenli idare ilkesine ve bu ilkenin bağlı olduğu eşitlik ilkesine aykırı kullanması anlamına geleceği bildirildi.

Hukuk güvenliğinin; normların öngörülebilir olmasını, bireylerin tüm eylem ve işlemlerinde devlete güven duyabilmesini, idarenin de düzenleyici işlemlerde bu güven duygusunu zedeleyici yöntemlerden kaçınmasını gerekli kıldığı ifade edilen kararda, öğrenci andının 1933'ten bu yana uygulandığı kaydedildi.

"Bilimsel gerekçeye dayanması halinde olanaklıdır"
Metinde yer alan kavram ve ilkelerin Anayasa'da anlamını bulan kavram ve ilkeler olduğu, milli eğitim sisteminin kanun ve yönetmelikle belirlenen, düzenlenen temel amaçlarını ortaya koyduğu belirtilen kararda, "İdari istikrar oluşturacak biçimde çok uzun zamandır bütün devlet okullarında ve hatta özel okullarda genç nesillerin anayasal vatandaşlık temelinde aidiyetini güçlendiren ve öğrencilerde değer oluşumuna katkı sunan  ve her sabah ders başlamadan önce okutulması şeklinde uygulanan öğrenci andının kaldırılması, ancak bu değişikliği hukuka uygun kılacak bir bilimsel gerekçeye dayanması halinde olanaklıdır. Aksi tutum, idarenin sahip olduğu düzenleme yetkisini ve takdir hakkını hukuka uygun kullanmadığı anlamına gelecektir." denildi.

Kararda, dava konusu düzenlemeyle öğrenci andının kaldırılmasını gerekli kılacak idarece yaptırılmış eğitim biliminin gerekleri ve pedagojik formasyon ilkeleri bakımından değerlendirmeler içeren dava dosyasına sunulmuş araştırma, inceleme ve tespit bulunmadığı da bildirildi.

"Yeterli bilimsel gerekçenin bulunmadığı gerekçesiyle"
Söz konusu öğrenci andının uygulanmaya başlamasından itibaren dayanağını teşkil eden anayasal ve yasal kurallarda bir değişiklik olmadığı gibi bu kuralları şekillendiren ve metinde de yer alan toplumsal değer yargılarının ve ilkelerin değişmesinin de mümkün olmadığı aktarılan kararda, şu tespitlere yer verildi:
"Dava konusu kararı hukuki bir zemine oturtacak, idarenin takdir hakkını ve düzenleme yetkisini kamu yararı ve hizmet gerekleri uyarınca kullandığını ortaya koyacak yeterli bilimsel gerekçenin bulunmadığı, Türk Devletini ve milletini ebediyete kadar yaşatacak, çağdaş uygarlığın ve medeniyetin ortağı ve öncüsü yapacak, toplumun ve kişilerin refah, huzur ve mutluluğunu sağlayacak yeni nesillerin yetiştirilmesi olan milli eğitim sistemimizin temel amaçlarını gerçekleştirmesini içeriği itibarıyla sağlamaya yardımcı olabilecek nitelikteki öğrenci andının kaldırılmasına ilişkin değişikliğin haklı ve hukuksal temellere dayandırılmadığı anlaşıldığından dava konusu düzenlemede hukuka uyarlık görülmemiştir.

Kaldı ki davalı idarenin savunma dilekçesinde dile getirdiği andın uygun olmayan hava koşulları ve fiziki koşullarda dahi söylenmesine ilişkin olarak ileri sürdüğü hususlar, öğrenci andının özüne ilişkin olmayıp icra ediliş şekline ilişkin olup, iddialar andın kaldırılmasını gerekli kılacak nitelikte görülmemiştir." 
(Kaynak: En Son Haber)
 
 
banner132
banner393
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
şakacı 5 ay önce

Ya aga benim kafama bir şey takıldı bu şimdi ana yasaya aykırı olduğu için iptal edildiyse ana yasaya aykırı hareket edip bunu kaldıranlar hakkında bir cezai işlem uygulanacak mı?

Avatar
Can . D 6 ay önce

YAZIK COK YAZIK HANGI CAGDA YASIYONUZ HE COCUKLARI ASKER DEYIL AVRUPADA YOK BÖYLE SEY MEDENIYET ÖGRENIN ÖNCE SAYGI SEVGIYI

Avatar
Samet AKTAŞ 6 ay önce

Ne Mutlu TÜRKÜM DİYENE !!
geç kalmış, doğru bi karar.

Avatar
Adore81 6 ay önce

bu iş Dönence ye döndü böyle milli karalar Topaç olmamalı.biz okuduk öyle büyüdük naptık kişiliğimizden mi kaybettik milli duygu insana önce vstan düstürunu akfeder olması gereken karar alınmiş

Avatar
Gerçek 6 ay önce

Okul formalarını da kaldırsınlar eskisi gibi mavi önlük giysinler hatta dahada eskiye gidip siyahda olabilir

Avatar
Yorumsuz.. 6 ay önce

Zoruna gidenin .... Çekemeyen anten taksin, bir muhalefet olarak akpli bir bakanın doğru kararlar vermesi beni bile umutlandırıyor. Acaba doğru yolu bulacaklar mi diye. Teşekkürler sayın bakana

Avatar
Alperen 6 ay önce

İyi bir karar. Bir ABD be Japon tanısaydınız ne kadar milliyetçi olduklarını görürdünüz. Milli şuur küçük yaşta ve öncelikle davranışsal olarak gelişir sonra bilinç seviyesinde edinilir. Şehitler uzman çavuş, astronot...

Avatar
81 6 ay önce

A Akıl Sız sen ortaçağ la ilgili ne biliyosun?ne alaka a cahil!! Türk değilsin anladık doğruyum çalışkanm denmesi sizin züriyetinize ters değil mi o yüzden istemiyorsunuz

banner79

banner382

banner383

banner342