banner615

banner614

banner701

ARTIK TAKİP ALTINDALAR!

banner619

Artık ilkokul çağlarına kadar düşen kötü alışkanlıkların önüne geçmek adına omurgasını erken önlemin oluşturduğu projelerin önemi giderek artıyor. Bu kapsamda sağlıklı nesiller yetiştirmeyi hedefleyen "Sağlık İçin Fiziksel Aktivite Projesi"nin Düzce'de özellikle gençlerin uyuşturucu illetinden uzak durmasına katkı sağlaması bekleniyor. Öğrencilerin takip edileceği aktivite karneleri, sağlıklı gelişimleri noktasında önemli ip uçları verecek.

Eğitim 14.03.2016, 12:29 14.03.2016, 15:06
995
banner682

 Millî Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde Sağlık İçin Fiziksel Aktivite Projesi başlatıldı. Gençlerin kötü alışkanlıklarla tanışmaması adına sağlık için hareket ve fiziki aktivitenin önemi vurgulanan proje, Türkiye’nin geleceğini kurgulayan sağlıklı nesiller yetiştirmeyi hedefliyor. Belli bir yaşa gelen gençler için iyi alışkanlıkları edinmek ve kötü alışkanlıklardan vazgeçmenin zorluklarından yola çıkan bakanlık yetkilileri, "Her işin başı eğitim" diyerek daha sağlıklı bir toplum ve daha sağlıklı bir gelecek için bu projeyi hazırladı. Beden eğitimi öğretmenleri vasıtasıyla gerçeklecek projede her öğrenci için "Fiziksel Aktivite Karnesi" oluşturulacak. Düzce'de sigara ve uyuşturucu gibi genç ve çocukların kendilerine zarar verecek maddelerden uzak durması adına süren mücadeleye bu projenin önemli ölçüde destek vermesi umut ediliyor. Henüz ortaokul çağlarından itibaren fiziksel aktivite karnesi ile gelişimleri takip edilecek olan öğrencilere, kötü alışkanlıklardan uzak sağlıklı bir yaşam aşılanacak. 

Fiziksel Aktivite Karnesi nedir?

Peki proje nasıl işleyece? Dünya Sağlık Örgütü ve uzmanlar tarafından, çocukların her gün en az 60 dakika fiziksel aktivite yapmasını öneriyor. Bundan yola çıkan Sağlık Bakanlığı, bilim kurulu kararı ile her yaş grubuna yönelik fiziksel aktivite önerileri içeren "Fiziksel Aktivite Karnesi"ni geliştirdi. Fiziksel Aktivite Karnesi eğitim ve öğretim yılı başında ve sonunda olmak üzere yılda iki kez verilecek. Uygulamada mekik, şınav, otur-uzan esneklik ölçümü, vücut ağırlığı ve boy uzunluğu ölçümü değerlendirilecek. Fiziksel Aktivite Karnesi ana karnedeki beden eğitimi ve spor ders notunu etkilemeyecek ve çocuklara ait bilgiler gizli tutulup her çocuğun kendi ailesiyle paylaşılacak. E- okul veri tabanından velilerin diğer karne notlarına erişimleri gibi Fiziksel Aktivite Karnesinde ulaşımları sağlanacak.

HABER;C.ÜSTÜNER

Yorumlar (1)
Ahmet Kıbrıs 4 yıl önce
Tabiiki ayırt etmek çok zor.İlköğretim okullarında giyim serberst olunca öğrencimidir yoksa değilmidir belli olmuyor.Efendim neymiş veliler öyle istiyormuş.Geçtiğimiz hafta bizim Mevlana İlköğretim okulunda oylama yapıldı, önce serbest olsun diyenler sayıldı, olmasın diyenler sorulmadan ikinci maddeye geçildi. Aslında öğretmenin bu hareketin iyi veya kötü yönlerdini açıklasaydı iş değişirdi. Benim yanımda forma olsun diyenler bilmeden parmak kaldırdı.Eğer serbest olmasada okulun forması giyilse yolda bu işi yapan öğrencinin eşgali billi olur.Herkes istediği şekilde hareket edemez.
hafif yağmur