banner615

banner614

banner701

DÜNYA ŞAMPİYONU DÜZCE'YE GELİYOR

banner619

Düzce Yavuz Selim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bir şampiyonu ağırlayacak. Okulda düzenlenen Kariyer Günleri etkinliği kapsamında Dünya Klavye Şampiyonu Celal Aşkın, 'F klavye' konulu konferans verecek.

Eğitim 22.04.2019, 15:12 23.04.2019, 19:04
2039
DÜNYA ŞAMPİYONU DÜZCE'YE GELİYOR
banner682
Düzce Yavuz Selim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 'Kariyer Günleri Projesi' kapsamında alanında uzman isimleri konuk etmeye devam ediyor.  Dünya Klavye Şampiyonu ve Rekortmeni Celal Aşkın 24 Nisan'da öğrencilerle buluşacak.

Türkiye'de 1950'li yıllarda klavyeyi Türk Dili özelliklerine uygun olarak standartlaştırma girişiminde bulunan ve F klavye mucidi olan İhsan Sıtkı Yener'i her konuşmasında rahmetle anan  Aşkın, Düzce'de 'F klavye' konulu konferans verecek.24 Nisan 2019 tarihinde Düzce Yavuz Selim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin 'Kariyer Günleri' etkinliğinde gençlerle bir araya gelecek olan Celal Aşkın, bir Türk klavyesinin dünyadaki gücünden bahsedecek. Bir çok gence ilham kaynağı olan Aşkın ayrıca mesleki beceri ve yeterliliklerin önemini de anlatacak.

Öte yandan başlangıçta bir hobi olarak klavye kullanan Aşkın için daha sonra bu bir tutkuya dönüştü. Lise döneminde öğrendiği 10 parmak F klavye kullanımındaki hızını 14 Türkiye ve 6 dünya şampiyonluğuyla taçlandıran Celal Aşkın, Almanya'da düzenlenen dünya şampiyonasında, hem kendi rekorunu kırdı hem de Türkiye'ye iki yeni ödül daha kazandırdı. Almanya'da düzenlenen şampiyonada "30 Dakikalık Tecrübeliler" kategorisi hatasız sürat yarışında 1 dakikada net 151 kelimeyle, 23 bin 738 vuruşla dünya rekoru kırarak dünya şampiyonluğu alan Aşkın, bunun yanı sıra Türkiye'nin daha önce hiç şampiyonluğu bulunmadığı "anında sesi yazıya çevirme" kategorisinde 8 dakikalık ses deşifresi yaparak, 4 hata ile yine dünya şampiyonu oldu.

Haber: C.ÜSTÜNER


 
banner710
Yorumlar (5)
Güzel olmus 1 yıl önce
Mesleki eğitimi teşvik anlamında güzel bir faaliyet olmuş
F klavye 1 yıl önce
Uzaya çıktın da çıkma ma dediler? Varsa sizin de bir başarınız paylaşın millet öğrensin. Türk dilinin yapısına uygun olarak geliştirilen F klavye iş hayatında ekrana ve klavyeye bağlı kalmadan hızlı ve hatasız yazmayı sağlar.
gereksizz 1 yıl önce
Çok büyük başarı ...Millet uzaya çıktı biz klavye yazmayı başarı zannediyoruz....
Ercan sevki 1 yıl önce
Allah bilir sen klavyede sampiyonu gecersin kucum sedigine gore
Berkay 1 yıl önce
ey gerizekalı işte senin gibileri olduğu süre bu ülkede başarıyla onur duymuyor ben kendim adıma düzceye gelicek olan Celal Aşkına çok teşekkür ederim bu onuru bize verdiği için
15°
hafif yağmur