banner615

banner614

banner701

DURU, EĞİTİMDEKİ SIKINTILARI ELE ALDI

banner619

Cumhuriyet Halk Partisi Düzce İl Başkanı İlhan Duru, yazılı basın açıklaması yaparak Türkiye’de eğitimde yaşanan sıkıntıları ele aldı. Duru, eğitimin parasız olması gerektiğini ve devlet okullarında okuyan her öğrenciye 500 TL eğitim katkı kapı verilmesi gerektiğini söyledi.

Eğitim 05.10.2018, 13:49
311
DURU, EĞİTİMDEKİ SIKINTILARI ELE ALDI
banner682

Eğitimde yaşanan sıkıntılara tepkiler gelmeye devam ediyor. Cumhuriyet Halk Partisi Düzce İl Başkanı İlhan Duru da yazılı basın açıklaması yaparak eğitimle ilgili sorunları ele aldı. Duru, ülkede eğitimin ücretsiz olması gerektiğini de vurguladı.

“Okullarda uyuşturucuya karşı yüksek düzeyde güvenlik tedbiri alınarak,  çocuklarımız korunmalıdır”
Duru, yaptığı yazılı açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verdi:

 ‘ Cumhuriyet Halk Partisi olarak diyoruz ki; Eğitimde 1+8+4 sistemine geçilmeli. Eğitim; 1 yıl okul öncesi, 8 yıl ilköğretim, 4 yıl ortaöğretimden oluşan sistem olarak yeniden yapılandırılmalı. Zorunlu eğitim, 9 yılı kesintisiz temel eğitim olmak üzere, 13 yıla çıkartılmalı. Karma eğitimden vazgeçilmez. Taşımalı eğitime son verilmeli.  İkili eğitimden vazgeçilmeli. Tam gün eğitim sistemine geçilmeli.  Birleşmiş sınıflar kaldırılmalı. Engelli çocuklar için eğitim programları geliştirilmelidir. Eğitimde liyakate dayalı bir sistem kurulmalıdır. Atamalar siyasete değil liyakate dayalı olmalıdır. Kadrolaşmaya dayalı atamalar sonlandırılmalıdır.   Mülakat sistemine son verilerek hak edenlerin atanması yapılmalıdır. Öğretmenlik meslek kanunu çıkarılmalıdır. Öğretmenlere; 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü ve 24 Kasım Öğretmenler Gününde birer maaş ikramiye verilmelidir. Öğretmenlerin ek göstergesi 3 bin 600’e çıkarılmalıdır. Tüm öğretmenler kadroya alınarak ücretli öğretmenlik, sözleşmeli öğretmenlik, kadrolu öğretmen ayrımına son verilmelidir. Atanamayan öğretmen işkencesine son verilmelidir. Herkese laik, bilimsel, demokratik ve parasız eğitim verilmelidir.  Darbeci eğitime son verilmeli, Milli Eğitim Bakanlığı tarikat ve cemaatlerin eğitimle olan ilişkisini kesilmeli, vakıflarla yaptığı her türlü sözleşmeye son vermelidir.  Eğitim felsefemiz geleneksel değil, çağdaş eğitim anlayışına dayanmalıdır. Çocuklarımızı geleceğe hazırlayan, çağdaş, demokratik, laik ve bilimsel müfredat oluşturulmalıdır. Okul türleri Türkiye'nin ihtiyaçlarına göre belirlenmelidir. Talep edilmeyen, çok az sayıda öğrencisi olan okul türlerini, talep edilen okul türlerine dönüştürülmelidir. Çocuklarımızın istemedikleri okul türlerinde okumaya zorlayan LGS sistemi kaldırılmalıdır. 1. 5 milyon öğrenci istemedikleri okul türleri yüzünden açık liseyi tercih etti.  Çocuklarımızı okuldan uzaklaştıran baskıya son verilmeli.  Çocuklarımızın ilgi alanlarına ve yeteneklerine göre yönlendirerek, istedikleri lise türünde okumaları sağlanmalıdır. Eğitime daha fazla bütçe ayrılmalıdır. Velilerden kayıt parası, okul masrafı adı altında para alınmamalıdır. Okullarda uyuşturucuya karşı yüksek düzeyde güvenlik tedbiri alınarak,  çocuklarımız korunmalıdır.”

Haber: M. AYDIN

Yorumlar (1)
tebrikler.. 1 yıl önce
keşke gerçek olsa, ne güzel tespitlar. bir şey daha var, yükseklisansını tamamlayan öğretmen ayrıcalıklı olmalı başka ülkelerdeki gibi, uzman öğretici olabilir, ek ücret olabilir, ama bir teşvik olmalı, çok ciddi emek ve gelişim çünkü.
hafif yağmur