banner615

banner614

banner620

KAYIP ADA GÜN YÜZÜNE ÇIKARILACAK

banner619

İstanbul Maltepe Belediyesi ile Uludağ, İstanbul ve Düzce üniversiteleri, İstanbul'un kayıp adası olarak bilinen Vordonisi'nin gün yüzüne çıkarılması için çalışma başlattı.

Eğitim 06.03.2016, 18:07
2733
KAYIP ADA GÜN YÜZÜNE ÇIKARILACAK
banner621

 İstanbul’un kayıp adası olarak bilinen Vordonisi’nin gün yüzüne çıkartılması için Maltepe Belediyesi ve 3 üniversitenin ortak çalışma başlattı. Tarihi batık adanın  gün yüzüne çıkarılması sualtı araştırmacısı ve arkeologlardan oluşan ekipte, Düzce Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yar. Doç. Dr. Ahmet Bilir yer alıyor. Adanın tarihinin yaklaşık 1200 yıl öncesine dayandığı ve 1010 yılında meydana gelen büyük İstanbul depreminde sular altında kaldığı biliniyor.

Yapılacak çalışmayla adanın tüm özellikleriyle keşfedilerek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür Bakanlığı ve Unesco’ya bir çalışma sunulacak. Sonraki aşama ise batık adanın UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınması ve turizme açılması.

HABER;S.KAŞKIR
banner626
Yorumlar (2)
nsm 4 yıl önce
araplara coktaaaan peskes cekilmistir belki de...
nsm 4 yıl önce
niye acaba? tek derdimiz simdi bu mu? yoksa, bir sürü "calisma ofisi" olan birilerine bir "calisma ofisi" daha mi lazim?
11°
az bulutlu