Öne Çıkanlar düzcespor şehit yeni otobüs terminali köprüsü Düzcespor U-15 Sarayyeri Köyü

Bu haber kez okundu.

MESLEKİ EĞİTİMDE YENİ DÖNEM
banner197
 Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın talimatıyla “meslekî eğitimde istihdam yaratıcı tedbirler“ kapsamında hazırlanan yasa taslağı, Başbakanlık'a gönderildi.

İstihdam garantisi veren özel sektöre destek

"Meslekî eğitimde reform" olarak tanımlanan yasa değişikliği, çırak, kalfa ve ustaların eğitimi ile okullarda ve işletmelerde yapılacak meslekî eğitime ilişkin esasları düzenleyen 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanunu´nda pek çok değişiklik öngörüyor. Buna göre, istihdam garantisi veren her özel sektör, özel meslek lisesi açıp, devletten teşvik alarak, kendi iş gücünü kendi yetiştirebilecek.

Meslek öğretmenlerine yeni istihdam alanı

Kanuni düzenlemeyle açılacak özel meslek liselerinde meslek ve genel kültür öğretmenlerine de yeni bir çalışma ortamı sağlanmış olacak.

Stajyerlere maaş zorunluluğu getiriliyor

Yasa değişikliğinde, özel sektörde işgücünün arttırılması ve meslek liselerinin özendirilmesi için bir takım tedbirler de yer alıyor. Meslekî Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin son sınıfta yaptıkları stajlara en az asgari ücretin yüzde 30´u kadar maaş zorunluluğu getiriliyor. Bu kapsamda, öğrencilerin stajlarındaki maaşlarının 3´te 2´si devlet, 3´te 1´i de özel sektör tarafından ödenecek.

Meslek sınavı yapılacak

Bu okullarda okuyan öğrencilerden, stajlarının ardından meslekî eğitim bilgi ve birikimlerini ölçmek amacıyla yapılacak sınavı geçenlere lise diploması verilecek. Yeni mevzuatla, anadolu meslek lisesi öğrencilerinin son sınıfta haftada 3 gün beceri eğitimi aldıkları özel sektöre de pek çok kolaylık getiriliyor. Beceri eğitimine gönderilen öğrencilere en az asgari ücretin yüzde 30´u kadar maaş ödenecek. Öğrencilerin maaşlarının 3´te 2´si devlet, 3´te 1´i özel sektör tarafından karşılanacak. Diğer yandan yeni düzenlemeyle, meslek lisesine kayıt olan öğrenciler, 10´uncu sınıftan itibaren iş kazası risklerine karşı devlet tarafından zorunlu sigorta kapsamına alınacak. Ayrıca düzenlemede, çıraklık eğitimi zorunlu eğitim kapsamına alınıyor.

Haber:C.ÜSTÜNER

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
staj mağdurları 10 ay önce

meslek lisesi ve çıraklık oulunda okuyup staj yapanların SSK başlangıçları emeklilik için başlangıç sayılmıyor bu konuyla ilgili çalışma var mı?

Avatar
VELİ 10 ay önce

aslında bölgemizin ara eleman ihtiyacını bu okul karşılamaktadır.insan kıymetini sonradan anlıyor.

Avatar
golyakali 81 10 ay önce

Devlet bence 3 de 1 INI vermeli ozel sektor yillardan bei somurdugu yeterli bence bedava ogrencileri .

Avatar
stajer 10 ay önce

Staj ve Çıraklık Sigortası '' İlk İşe Giriş Tarihi'' Olarak Kabul Edildi Mi.?

Son günlerde basında stajerlik ve çıraklığın sigorta giriş tarihi olarak kabul edildiğine yönelik haberler okuduğunu söyleyen, hatta bu konuyla ilgili yasanın resmi gazetede yayımlandığı konusunda ısrarlı olan birçok kişiyle konuşuyoruz.....Sanırım konuyla ilgili ısrar SGK nın sitesinde staj ve çıraklık tarihlerinin sisteme sigorta başlangıç tarihini olarak güncellenmesinden kaynaklanıyor...
Stajyer sigortası yapılan birisi için SGK web sayfasında işe giriş tarihi yazar ama işe giriş yazan yıllar için prim ödeme gün sayısı ve kazanç görünmez. Stajdan sonra ilk normal işe giriş (uzun vadeli prim ödenme) tarihinden itibaren de gün sayısı ve kazanç görünür. Sizlerin sigorta hizmet cetvelindeki yıllara baktığınızda hangi yılda (tarihte) prim ödeme gün sayısı ve kazanç varsa emeklilik için sigorta başlangıcınız o tarihtir.
Sosyal Güvenlik Sisteminde iki tür prim ödeme şekli ve bildirimi vardır. Bunlardan ilki işkazası-meslek hastalığı sigortası da denilen kısa vadeli sigorta çeşididir ve diğeri de yaşlılık-malüllük-ölüm sigortası denilen uzun vadeli sigorta çeşididir. Emeklilik olarak bilinen primler de uzun vadeli sigorta primlerini içerir. Kısa vadeli sigorta sadece çalışılan-staj yapılan sürede çalışanın-stajyerin başına gelebilecek meslek hastalığı ve iş kazası içindir. Bu sigorta çırakları içindir aynıdır. Primlerini de (stajyer ve çıraklarda) okulları öder.
SGK’nın 2010/106 sayılı 16.09.2010 günlü genelgesine göre, “5510 sayılı Kanun’un 41’inci maddesinin (a) bendine göre kadın sigortalıların doğum nedeniyle çalışamadıkları en fazla iki defa olmak üzere ikişer yıllık sürelerinin borçlandırılmasında sigortalının doğumdan önce 4’üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında tescil edilmiş olması ve adına kısa ya da uzun vadeli sigorta kolları yönünden prim ödenmiş olması yeterli sayılacaktır...” denilmiş..
Normalde staj süresi sigortalılığı emeklilik için başlangıç kabul edilmemektedir. Ancak, SGK’nın 2010/106 sayılı genelgesine göre meslek lisesi stajı veya çıraklık sigortası başlangıcından sonra doğum yapanlar isterlerse doğum borçlanması yapıp emekliliklerini öne alabilirler.
Yani, “İşe giriş tarihinden sonraki doğumlar değil, staj sigortasının başladığı tarihten sonraki doğumlar da borçlanılabilir” diyor.
Bu durumda erkek sigortalılarımız için ,ya da stajerlik dönemi sonrası doğum yapmamış bayan sigortalılarımız için ,öncelikle meclisin ne zamandır toplanamamış olduğu gerçeğinden yola çıkarak, staj ve çıraklık sigortasının '' ilk işe giriş '' tarihi olarak kabul edilmesine yönelik gelişme olmadığını kesin olarak belirtelim...Belki meclis gündemindeki önceliklere göre, konuyla ilgili bir adım atabilir...Ancak henüz toplanamamış bir meclisin, konuyla ilgili bir yasa maddesi çıkartması sözkonusu değil...
Dileğimiz, biran önce meclisin toplanarak ....Bir kişi için çalışmanın Türkiye adına çalışmak olmadığı bilinciyle.. ...Toplumun her kesimini mutlu edecek.....adımlar atması.....

banner194