banner615

banner614

banner701

O BÖLÜM DÜZCE ÜNİVERSİTESİ’NDE KURULDU

banner619

Düzce Üniversitesi (DÜ) bünyesinde Hemşirelik Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı kuruldu. DÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğr. Gör. Dr. Şerife Yılmaz Gören açıklamalarda bulundu.

Eğitim 23.04.2019, 10:18
2919
O BÖLÜM DÜZCE ÜNİVERSİTESİ’NDE KURULDU
banner682

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'de "ilk ve tek" olan Hemşirelik Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı'nın DÜ bünyesinde kurulduğu belirtildi. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen DÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğr. Gör. Dr. Şerife Yılmaz Gören, hemşireliğin, insan gereksinimlerinden doğmuş, başlangıcı insanın varoluşuna kadar uzanan bir meslek olduğunu kaydetti. Türkiye'de, kurulan ana bilim dalına oldukça ihtiyaç duyulduğunu aktaran Gören, "Bu eksikliğin giderilmesi konusunda üniversitemiz önemli bir adım atmıştır. Kurulan ana bilim dalı, hemşirelik adına bir prestij ve sağlık camiası adına önemli bir kazanımdır. Ayrıca öğrencilerin hemşireliğin tarihsel gelişimini kavramasını, mesleğin toplumsal ve statü özelliklerini, hemşirelikle ilgili yasa ve yönetmelikler, etik kavramlar, hasta hakları konusunda bilgi edinmesini, her geçen gün teknolojik gelişmelere paralel ortaya çıkan değer sorunlarının farkında olmasını ve etik karar verebilme becerisini kazanmasını sağlayacağı öngörülmektedir." ifadelerini kullandı.
 

banner710
Yorumlar (8)
Suleyman 1 yıl önce
Önce liseden hemşire veya hemşire yardımcısı olarak mezun olan çocuklarımızın üniversiteye hemşire olarak devam etmesini sağlayın da...Mevcut sistemde liseden çıkan çocuklarımız universite sınavında hemşirelik bölümlerine direkt geçmiyor.
Adore81 1 yıl önce
Hemşirelik varken hasta refakatçiliği sisteminin de olması paradosk değil midir?.hasta bakıcılık kadrosu var hemşire haa birde hemşirler varken hasta başında yakınları duruyor.ver hemşireye ayda altıbin lira maaş işini adam gibi yapsın.
Muzaffer 1 yıl önce
Boş bölüm .ne işe yarar.yararlı bir bölüm olsa Ankara ve istanbul da açılırdı
Polat Alemdar 1 yıl önce
Tarihini bilmeyen iyi bir hemşire olamaz. Hasta yakını hemşireye sınav yapıp ona göre hastasını teslim edecek ya. Ne kadar sevindim anlatamam.
Kieros 1 yıl önce
Böyle saçma bir bölüm mü olur iş garantisi varmı?
Hasan 1 yıl önce
Haberin basligini okuyunca ben de bisey sanmistim.
murteza yılmaz 1 yıl önce
yine lüzumsuz bir bölüm daha ne gereği varsa?.
Boş işler 1 yıl önce
Çok büyük eksiklik ...
15°
hafif yağmur