banner615

banner614

banner701

“TEKNOLOJİ KULLANIMI”

banner619

Düzce Üniversitesi radyosu Radyo Düet’te yayınlanan Hayatın Renkleri programına bu hafta Düzce Üniversitesi Bağımlılıkla Mücadele Araştırma ve Uygulama Merkezi (DÜBAM) Müdürü Öğr. Gör. Dilek Demirezen konuk oldu.

Eğitim 16.12.2019, 09:47 16.12.2019, 14:00
552
banner682

94.5 frekansından yayın yapan ve Düzce Üniversitesi İletişim ve Tanıtım Koordinatörü Öğr. Gör. Duygu Özdemir Cömert’in sunduğu programda, “Teknolojiye Güvenli Bağlanmak Mümkün mü?” konusu konuşuldu.

İlk olarak DÜBAM’ın faaliyetlerinden söz eden Öğr. Gör. Dilek Demirezen, ülkemizde dördüncü olarak kurulan Merkezin, tek elden ve etkin bir şekilde bağımlılıkla ilgili birçok çalışma yürüttüğünü ifade etti. Bağımlılığı; kullanılan maddenin veya yapılan eylemin kontrolünü kaybetme, onsuz hayatı sürdürememe şeklinde tanımlayan Dilek Demirezen,  bağımlılığın maddesel ve olgusal olmak üzere iki temel türü olduğunu belirtti. Olgusal bağımlılıklara ise internet, alışveriş, oyun ve kripto bağımlılıklarını örnek gösterdi.
Bağımlılığın bir irade hastalığı değil, kronik bir beyin hastalığı şeklinde nitelendiren Demirezen, teknoloji bağımlılığında ise kolay, ucuz ve ulaşılabilir özelliklerinden dolayı teknolojiyi durduramamanın söz konusu olduğunu dile getirdi. Amaca yönelik kullanımdan sonra teknoloji bağımlılığının başladığını söyleyen Öğr. Gör. Dilek Demirezen, teknoloji kullanımının teknoloji bağımlılığına dönüşmemesi için toplumsal bilinç gerektiğine vurgu yaptı.
Teknoloji bağımlılığının; bel ve boyun fıtığı, göz problemleri, obezite, yeteri kadar beslenememe ve uykusuzluk gibi birçok soruna neden olduğuna dikkat çeken Demirezen, ergenlik döneminde fazla olan bu bağımlılığın, 18-24 yaş sonrası dönemde de azımsanmayacak boyutta olduğunu sözlerine ekledi.

Yorumlar (3)
Citizen 8 ay önce
Radyo Düet i severek dinliyoruz ancak kaliteli müzikten vazgeçmeyin lütfen. Gümdemdeki saçma sapan şarkıları dinlemek istemiyoruz.
Çocuk 9 ay önce
Son beş senedir misafirlik için gittiğimiz ya da bize gelen çocuklu ailelerin en sevdiği şey, çocuğun eline telefonu verip sohbete muhabbete devam etmek. Benim çocuğum telefonu eline verip al oyna dediğinde yere atıyor sevmiyor. Öyle yetiştirdim.
Düzceli Vatandaş 9 ay önce
Malesef biz ve gelecek kuşaklar teknoloji olmadan yaşayamayacak
28°
kapalı