Öne Çıkanlar Düzce canan karatay kaza enelliler günü kaygan yol

Bu haber kez okundu.

VALİ DEĞİL “SULTAN”
banner197
Yalova Valisi Selim Cebiroğlu’nun hakaretine maruz kaldığı iddia edilen matematik öğretmeni Halil Serkan Öz’ün, geçtiğimiz gün düzenlenen ‘öğretmene saygı yürüyüşü’nde kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmesinin ardından üç sendika eylem kararı kaldı. Eğitim İş, Türk Eğitim Sen ve Eğitim-sen üyeleri öğretmenlere yönelik artan şiddet olaylarına dikkat çekmek amacıyla 6 Nisan Pazartesi (yarın) ilk derse girmeme kararı aldı.

Eğitim-İş İl Başkanı Hüseyin ARSLAN, Eğitim-Sen İl Başkanı Erdal SEYCAN, Türk Eğitim-Sen İl Başkanı Osman Çakmak imzalı bildiride “öğretmen sahipsiz değildir, yarın ilk derse girmiyoruz.” denildi.Yapılan açıklamada Kamu çalışanlarının yaşadıkları ekonomik, sosyal ve mesleki problemlerin yanı sıra uğradıkları şiddet ve baskılar nedeniyle de önemli sıkıntılarla karşı karşıya olduğu vurgulandı.  Bildiride şu ifadelere yer verildi:

SIKLIKLA MAĞDURİYET YAŞIYORUZ

Neredeyse gün geçmiyor ki, kamu çalışanlarına yönelik şiddet ve taciz vakaları haber bültenlerine konu olmasın. Devlet hizmetlerinin vatandaşa ulaştırılması için canla başla görev yapan kamu çalışanları, gerek çalışma koşulları ve gerekse karşı karşıya kaldıkları şiddet olayları nedeniyle sıklıkla mağduriyet yaşamaktadırlar. Sadece son birkaç yıl içerisinde bile, yüzlerce şiddet olayına ve bu olaylar neticesinde oluşan onlarca yaralanma ve can kaybına rağmen, ülkemizi idare eden yönetim anlayışı, yeterli tedbirlerin alınması ve gerekli yasal düzenlemelerin yapılması anlamında elle tutulur ciddi girişimlerde bulunmamıştır.

ONLARCA ÖRNEK…

Eğitim ve bilim yuvası olması gereken okullarımız dahi son yıllarda artan bir seyir gösteren şiddet vakalarıyla, ivedi tedbirlerin alınması gerektiğini gösteren somut onlarca örnekle doludur. Okul dışından gelen kişiler ve hatta öğrencileri tarafından saldırıya uğrayan onlarca öğretmenimiz, ciddi ve kalıcı yaralanmalara maruz kalmış; hatta geçtiğimiz yıllarda İzmir’de Sevilay öğretmenimizi yine bir öğrencisinin saldırısı neticesinde kaybetmiştik.

EN BAŞTA MESLEĞİN İTİBARSIZLAŞMASI YATIYOR!

Geleceğimizin teminatı çocuklarımızı yetiştirenlerin, böylesine yaygın bir şekilde şiddete maruz kalmasının sebeplerinin başında hiç şüphe yoktur ki, mesleğimizin itibarsızlaştırılması gelmektedir. Bizzat ülkemizi yönetme sorumluluğu taşıyanlar tarafından her fırsatta tahkir edilen ve bunun neticesinde itibarsızlaştırılan öğretmenlik mesleğine karşı öğrenci, veli ve toplumun değişik kesimlerinin olumsuz ve değersiz bakış açısı geliştirmeleri, şiddet vakaları için zemin hazırlamaktadır.

SEVİYESİZ VE ÇİRKİN BİR TUTUM!

Kamuyu idare edenlerdeki bu arazlı yaklaşım, maalesef en tepeden aşağıya doğru idarenin hemen her hiyerarşik kademesinde kendini hissettirmektedir. İşte bunun son örneğine de Yalova’da şahit olduk. Yalova’nın Valisi Selim Cebiroğlu’nun, Termal Fen Lisesi’ni ziyaretinde meslektaşımız Halil Serkan Öz’e karşı sergilemiş olduğu çirkin tutumu, öğretmenimizin hayatına mal olan üzücü süreci başlatmıştır. Vali Cebiroğlu, sendikasının aldığı serbest kıyafet eylemi çerçevesinde hareket eden öğretmenimizi, öğrencilerin ve meslektaşlarının huzurunda hakaretlerde bulunarak rencide etmiş, geçen bir hafta içerisinde bu seviyesizliği hazmedemeyen meslektaşımızın kalp kriziyle sonuçlanan rahatsızlığına neden olmuştur.

Halil Serkan Öz öğretmenimiz bugün aramızda yok. Sorumsuz bir idarecinin, seviyesiz ve asla hafızalarımızdan silinmeyecek çirkin tutumu nedeniyle sağlığını ve devamında hayatını kaybetti.

VALİ DEĞİL “SULTAN” ANLAYIŞI

Vali Cebiroğlu’nu şiddet ve esefle kınıyoruz. Kendini Vali değil “Sultan” olarak gören bu arazlı anlayışı ayaklarımızın altına alıyoruz. Unvanı ne olursa olsun, hiç kimse yasaların üzerinde değildir. Uluslararası sözleşmeler, yargı kararları ve son olarak Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla güvence altına alınmış sendikal eylemlere katılma hakkını gasp etmek kimsenin haddi değildir.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NA ÇAĞRIDA BULUNUYORUZ

İçişleri Bakanlığı’na çağrıda bulunuyoruz: Kendini yasaların ve yargının üzerinde gören bu vali derhal görevden alınmalı ve hakkında idari soruşturma açılmalıdır. Vicdanlarda zaten mahkum edilmiş olan Vali Selim Cebiroğlu, idari ve yargısal olarak da hak ettiği cezayı almalıdır. Alsın ki, bundan sonra, kendisine mevzuatın verdiği yetki dahilinde yönetme görevini ifa etmekle yükümlü olanlar bundan ibret alsınlar.

Eğitim çalışanları olarak 6 Nisan 2015 Pazartesi (Yarın) günü, bir daha böylesi acı ve olumsuz olayların yaşanmaması için uyarı eylemi yapıyor ve ilk derslerimize girmiyor; ortak acımıza sahip çıktığımızı, eğitim çalışanlarına yönelik şiddeti telin ettiğimizi, hangi kademede olursa olsun meslektaşlarımıza yönelik idari baskı ve keyfi uygulamaları protesto ettiğimizi kararlılıkla ifade ediyoruz.Halil Serkan Öz öğretmenimize yüce Allah’tan rahmet, ailesine ve eğitim camiamıza sabır ve başsağlığı diliyoruz.

Haber;S.KAŞKIR
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kumbar 3 yıl önce

kibirli bir mahluku protesto için çocukların 1 dersten mahrum bırakılmasını doğru bulmuyorum.bence tüm öğretmenler ilk derse girip HZ Ali nin herkesin içinde verilen öğüt; öğüt değil hakarettir! sözüyle adam olmanın mevki...

Avatar
Yabancı 3 yıl önce

Böyle idarecilerden Düzce''de de var.

Avatar
eski tesli 3 yıl önce

sağı sağda solu solda görelim.onlar ne zaman bizimle ortak oldu da şimdi ortak osman başkan.

Avatar
Bu vali derhal görevden a 3 yıl önce

Bu vali derhal görevden alınmalı.Valiyi görevden almayan iktidar eğitim camiasından tokat yer..Birde yandaş ve düzen sendikası olmadığını ispat etmek için eyleme hükümete yakın sendikada destek verecek mi?İzliyoruz bakalım..

Avatar
sendika 3 yıl önce

Egitim Bir Sen uyesiyim artik kendi sendikamdan utaniyorum. Istifa zamani gelip gecmis.

Avatar
Eylemcilere 3 yıl önce

Bir saat derse girmeyince ölen öğretmen dünyaya geri döner yada eğitim camiasının itibarı geri gelir zannetmeyin.Hz Alinin sözüne gelince bu adamların Hz Aliden haberi var mı ki bahsetsin.

Avatar
muallim 3 yıl önce

Böyle durumda tepkisini dile getirmeyen ne zaman getirecek acaba, eskiden sendika haberlerinin altına yorum yazanlar nerede acaba, utanmayın malumsenliler sizde sahiplenin öğretmenimizi, en azından insanlığınızı kaybetmemiş olursunuz...

Avatar
tebrikler 3 yıl önce

arkadaşlar hepinizi tebrik ediyorum, bizimkileri göremedim aranızda haber vermediniz mi yoksa, eğitim-birsenden istifa ediyorum,