banner615

banner614

banner701

1 MİLYAR TL CEPTE

banner619

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yaptığı açıklamada, sabit saat uygulamasına geçmemiz ile yaklaşık bir milyar liralık tasarruf sağlandığını söyledi.

Ekonomi 08.10.2018, 11:49 08.10.2018, 16:00
2214
banner682

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Ülkemiz yaz saati uygulaması ile enerjisini daha verimli kullanacak. Aldığımız bu karar AB ülkeleri başta olmak üzere, birçok ülkeye örnek olmuştur. Bu durum aldığımız kararın doğruluğunu da tekrar göstermiştir. Sürecin sosyal, ekonomik ve psikolojik taraflarını düşündüğümüzde Türkiye’nin son iki yılda kat ettiği mesafe bizler için önemli bir tecrübe oldu” dedi.

1,3 milyar kilovatsaat tasarruf sağlandı
İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) hazırladığı rapora göre elektrik tüketiminde toplam tasarruf değeri 1.3 milyar kilovatsaat olarak hesaplandı. Elde edilen bu değerin ekonomik karşılığı tek zamanlı tarifeler için yaklaşık 803 milyon lira, üç zamanlı tarifeler için ise bir milyar lira.

Kişi başı 64 saat daha fazla aydınlıktan yararlanıldı
Yıl boyunca yaz saati uygulamasıyla 08:30-17:30 mesai saatleri içerisinde Türkiye kişi başı ağırlıklı ortalama 64 saat 24 dakika daha fazla aydınlıktan yararlandı.

Pik saatlerde daha fazla elektrik tasarrufu sağladığı, şebeke iletim sistemi açısından 2 bin megavatlık bir yatırım ihtiyacını ortadan kalktı. (THM Haber)

Yorumlar (6)
Vatandas 1 yıl önce
Yandas medya yorumumu neden yayinlamiyorsun yalan mı söylüyoruz vatandasa elektrik satmak icin saat sistemini değiştirdiler
Vatandas 1 yıl önce
Kim tasarruf etti vatandasa elektrik satmak için sistemi değiştirdiniz
seçmen 1 yıl önce
bundan sonra oy falan yok
Fatma 1 yıl önce
Ne tasarrufu benim cocuk)arim saat 8.30 da basliyir 7.45 de ksldiriyorum bu 3 seneye kadar isik yakmamiztim .3 senedir cocuklar gidene kadar yaniyo 8.20 de bile karanlik sacmalik bence alinmis olsa yaz satine gore 9.20 de gitmis oluyolar
Yanlışda ısrar 1 yıl önce
Tasarrufcular sabahın 7 sin de çıktın da bir işe gidin zifiri karanlık yazıktır günahtır
Watandaş 1 yıl önce
YAZ MEVSİMİNDE TASARRUF ETTİK KIŞIN FAZLADAN HARCIYORUZ.
ALGI YÖNETİMİ.YILLARCA KAFAMIZ ÇALIŞMAMIŞMIYDI İLERİ SAAT UYGULAMASINI DEVAM ETTİRMEYE
hafif yağmur