banner615

banner614

banner701

“AVM’LER İFLASIN EŞİĞİNDE”

banner619

Ünlü iş adamı Abdullah Kiğılı, verdiği röportajda, yaşanan sürecin gördüğü en büyük kriz olduğunu ve 450 AVM’nin iflasın eşiğinde olduğu anlattı.

Ekonomi 30.01.2020, 17:23
4619
“AVM’LER İFLASIN EŞİĞİNDE”
banner682

Perakende ve hazır giyim sektörünün 51 yıllık firması Kiğılı’nın sahibi Abdullah Kiğılı verdiği röportajda dikkat çeken açıklamalarda bulundu.
“Perakendenin en zor dönemine girdik. Bundan sonrası zor ve artık büyüme de yok. Yeni açılacak AVM’ler olmayacağı gibi yeni markaları da görmeyeceğiz. Avrupa’dan da yeni markalar gelmeyecek, Türkiye’den de yeni marka çıkmayacak” diyen Kiğılı olumsuz tablonun altını çizdi. Özellikle lüks mallara dönük talebin giderek azalıdığını vurgulayan ünlü iş adamı sözlerini “ Nasıl dünyada lüks markaların satışları ekonomik sebeplerle geri gidiyorsa, Türkiye’nin de lüks markaları kaldıracak hiç gücü yok. Gelenlerin de bir kısmı yakın bir gelecekte gidecek. Yabancı lüks markaların yarısı Türkiye’den çıkar. Bu pahalılıkla, bu fiyatlarla, dolar ve Euro’nun mevcut sistemiyle alışveriş yapmanın imkanı yok” diyerek sürdürdü.AVM’LERE HESAP UYARISI
Öte yandan perakende sektörünün kalbi artık AVM’lerde atıyor. AVM’lerin geleceğini de yorumlayan Kiğılı karamsar tabloyu sürdürdü. Bu konuya ilişkin iş insanı “Kiralar TL’ye döndü, tabii ki bunun da bir sıkıntısı var. Bu borçlar nasıl ödenecek? Birçoğu ödenemeyecek. Sıkıntılar başladı. İşin tuhafı kimse burnundan kıl da aldırmıyor. Kimse elini atıp, kiraları da indirmiyor. Bugün 500 AVM’nin 50 tanesini bir kenara ayırıyorum 450 tanesi sorun içinde.Sıkıntılı 450 AVM’nin başını öne eğip hesabını kitabını iyi yapması gerekiyor. Çünkü bugün öyle bir sıkıntının içine girmiş durumdayız ki... Ayakkabı piyasası darmaduman oldu. Kaç tane ayakkabı markası kapandı. AVM’lerde ayakkabı marka sayısı iyice azaldı. Aynı durum şimdi erkek giyimine sıçradı.GÖRÜP GÖREBİLECEĞİMİZ YAŞANAN EN BÜYÜK KRİZ
Kiğılı geçmiş krizlerle bugünü de kıyasladı ve içinden geçilen sürecin yaşanan en büyük kriz olduğunu vurguladı. İş adamının açıklamaları şu şekilde; “Sektörde 54’üncü yılımı yaşıyorum. Benimle beraber sektörde 3 kişiyiz. Birincisi Osman Boyner, ikincisi Mavi’nin kurucusu Sait Akarlılar, üçüncüsü de benim. Sektörde bizden daha yaşlı kimse yok. Bu zamana kadar görüp görebileceğimiz bana göre en büyük krizi yaşıyoruz. Bundan daha büyük kriz görmedik.”

Yorumlar (17)
halil kaşık 8 ay önce
arkadaş indirim ayağına bizi yoluyorlar.eskiden ne güzel pazarlık yapardık şimdi öyle bişi yok uyuz oluyorum
Düzceli 9 ay önce
Bire yirmi kârla satarsan kimse almaz.Senide kıriz vurmaz.Kiğılı ayrı fiat,Abdullah kiğılı ayrı fiat küloya göremi para alıyon.
Duzceli 9 ay önce
750 800 1000 tl ye satarsan nssil alsin millet zaten alim gucu dusuk.
Kiğılı 9 ay önce
Kazak %50 + %40 indirimde yinede 300₺ çünkü 1000₺ etiket çiz üstünü 500₺ düşür onun da üstünü çiz 300₺ ye düşür. Sorsan gömlek 1000₺ den düşmüş.... sonra kriz de krizz.... e 300₺ de çok bir kazağa maaliyetin ne ki kiğılı?
ahmet ak 9 ay önce
sanki kar edince halka pay veriyorlarmış gibi halk sorunu gibi haber
bahane 9 ay önce
Giyim konusunda her avmde olan 3 harfli bir marka peynir ekmek gibi satıyorken sen sinek avlıyorsan bunun ekonomik krizle alakası yok bence. Kimse kendini kandırmasın.
Hasan 9 ay önce
Çok doğru. Lüks dediğiniz kığılının malında bi numara yok. Aynısı LCW.de 50 TL. Millet salak mı? Kığılı giycez de noolcak? Herkes cebine göre harcıyor işte.
Arar market 9 ay önce
Vah vah adamın kilosuna n belli kriz bi deri bi iplik
Düzceli 9 ay önce
Tabiki de öyle alım gücü yok kimsenin, nasıl alsam? nasil ay sonunu getirmenin derdinde bugün marketten 2 şey alsa 1 birni bırakıyor cünkü herşey pahalı artık asgari ücretlinin maaşı yükselse bile zten ertesi sabaha zamla uyanıyor
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
25°
parçalı az bulutlu