banner615

banner614

banner701

BAŞBAKAN AÇIKLADI

banner619

Başbakan Binali Yıldırım, Bakanlar Kurulu'nda alınan kararlara ilişkin yaptığı açıklamada kamu borçlarından cezalara kadar vatandaşı ilgilendiren pek çok konudan yeniden yapılandırma imkanı sağladıklarını belirtti.

Ekonomi 30.04.2018, 18:46 02.05.2018, 09:28
3060
banner682

Bugün saat 15:00’da Çankaya Köşkü’nde gerçekleşen ve Başbakan Binali Yıldırım’ın Başbakan olarak son kez başkanlık ettiği Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrası açıklama yaptı.

Yıldırım, kurul sonrası alınan kararlara ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

VERGİ, PRİM VE CEZADA YAPILANDIRMA
Nelerden oluşuyor, vergi ve prim alacakları yeniden yapılandırılacak. İkincisi, trafik cezaları yeniden karayolu taşıma kanununa göre kesilen cezalar.

Askerlikle ilgili, nüfusla ilgili, RTÜK cezaları, köprü otoyol ve kaçak geçişler gibi, kısaca vatandaşın devletle arasında olan anlaşmazlıklar çözüme kavuşturuluyor.

Bunu yaparken belirli şartları ve kuralları var, mesela belediye, il özel idarelerin atık su alacakları da bu yapılandırmaya dahil olacak.
Yeniden yapılandırma için 31 Mart 2018 tarihinden önce vatandaş eğer borcunu ödememiş, sigorta primini, vergisini, trafik cezasını ödemelerini gerçekleştirmemişse bunlarla ilgili bir fırsat getiriyoruz.

VERGİDE KOLAYLIK
Vergi, sosyal güvenlik kurumu primlerine ilişkin itilaflı alacaklar kanun kapsamında yer alacak ve vergi prim barışı sağlanmış olacak. Geçmiş 5 yıla ait vergi ile ilgili bir fırsat getiriyoruz.

Vergi takibinde olan, bununla ilgili inceleme sürecinde olan bütün mükelleflere böyle bir kolaylık sağlıyoruz. Yine piyasada çok beklenti haline gelen stok affı... Geçmiş yıllara yönelik stoklarla ilgili bir düzenleme yapıyoruz.

Kafa fazlalıkları da aynı şekilde beyan usulüne göre işletme kayıtlarının düzenlenmesine imkan veriyoruz. Kanundan yararlanmak için vatandaşlarımız temmuz ayı sonuna kadar müracat edecek ve takip eden 36 ay içinde de borçlarını da ödeyebilecekler.

PEŞİN ÖDEMEDE İNDİRİM
Yani 3 yıllık bir imkan getirmiş oluyoruz. Burada bir şey daha yapıyoruz, peşin ödemede de indirimler yapıyoruz. Peşin ödeyen vatandaşlarımız faizinin yüzde 90'ını ödemeyecekler, sadece yüzde 10'unu ödemek suretiyle hesabı kapatmış olacaklar.

EMEKLİLER İŞ YERİ AÇARSA...
İkinci konu, emekli olan vatandaşlarımız var. Geçmiş yıllarda emekli olduğu zaman yeni bir iş yeri açarsa, ne yapıyordu bir dayanışma primi gibi bir para yatırıyordu, yüzde 15 destek primi yatırıyordu.

Bunu biz kaldırdık ancak geçmiş yıllara ait borçlar var. Kanunla bu meseleyi hallettik, artık böyle bir mesele yok. Geçmişten gelen borçları siliyoruz.

BAĞKUR BORCU OLANLAR
Yine Bağkur borcu olup da sağlık hizmeti alamayan esnaflarımız var, borcun varsa sağlık hizmeti verilmiyor. Bunun da önünü açıyoruz.
Borç ayrı sağlık ayrı, bunun pazarlığı olmaz. Borcunu bugün olmazsa yarın verir ama hasta olunca "git kardeşim sana bakmayacağız" diyemeyiz.

GENÇLERE İŞ YERİ AÇMADA BAĞ-KUR KOLAYLIĞI
Gençlerimize yönelik iş yeri açmak isteyen 18-29 yaş arasında iş yeri açmak isteyen gençler var, bunlara daha önce 3 yıla kadar vergi kolaylığı getirmiştik. Ona şimdi bir ilave daha getiriyoruz. Bu 3 yıllık gelir vergisi desteği devam edecek bunun yanında 1 yıl boyunca BAĞ-KUR primi ödemeyecek, devlet ödeyecek.

Bu da gençken iş yeri açmak isteyen vatandaşlarımıza getirilen çok önmli bir kaynak.

Yaşlılarımızla ilgili müjdemiz 65 yaş ve üzere kişilere 266 lira olan aylığını 500 liraya çıkarıyor.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE DÖNÜŞ AFFI
Diğer bir konu bu sefer üniversitede okuyan gençler. Zamanla çeşitli nedenlerle eğitimine devam edemeyen gençler oldu. Bu öğrencilerimize bir kereliğine okullarına dönme imkanı veriyoruz.

Terörle bağlantısı olanlar bu haktan faydalanamayacak.

 
 
banner710
Yorumlar (37)
1234 tamam... 2 yıl önce
Amudada kalksanız tamam artık..
şef 2 yıl önce
iktidara geldiğinizde ilk iş olarak fiskobirliğin borçlarını sildiniz .çifçinin fon kaynaklı borçlarını da silin de bi işe yarayın.
düzceli 2 yıl önce
yapılandırma olsa ne olacak ödeyen yokki önemli olan borcu yapılandırmak değil ekonomiyi esnafın vergisini zamanında ödeyebileceği düzeye getirmekten geçer adam çoluk çocuğuna anca bakabiliyor vergi nasıl versin
Doğrucu köylü 2 yıl önce
Kendisine abidik gubidik diyen bi adama kim inanır ben olsam halkın karşısına cıkmaya bile utanırdım o sözden sonra
Sezgin 2 yıl önce
Borcum yok ama size oyda yok 16 yıldır neyi düzeltemediniz kim engel oldu
N.E 2 yıl önce
YA ARKADAŞ NE İSAYA NEDE MUSAYA YARANILIYOR İTİRAZI OLAN VARSA YAPILANDIRMA YAPMASIN EMEKLİ İKRAMİYEYİ ALMASIN HEMEN SEÇİME ENDEKSLEMEK ALLAH SİZİ BİLDİĞİ GİBİ YAPSIN SADECE ŞUNU SÖYLİYEYİM ALLAH BİZE BU GÜNLERİ ARATMASIN
İyimser 2 yıl önce
Polyanna sizi kıskanıyo gıpta ediyo.
Apsuva 2 yıl önce
Biz vergimizi zamanında ödiyelim borcumuzu ödiyelim af gelsin yemez artık yemiyicekte madem bunları yapa biliyodunuz nerdeydiniz bu hesap sandıkta görülücek
cebindemi verecekler 2 yıl önce
olmayan borcu borç yap.ödemeyen vatandaşa faizde kilitle. 10 lira 110 olsun. sonra sanki tümsiyasiler cebinden ödeyecekmiş gibi müjde ayağına reklama sardır..çölde sırtlandan kaçmaya çalışsan belki1 şansı vardır fakat ülkemizdeBuŞansBileYok
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
14°
kapalı