banner614

banner701

BOR HAM MADDELİ SIVI DETERJAN

banner619

Geçtiğimiz aylarda raflarda yerini alan bor ham maddeli yerli deterjanın şimdi de sıvı hali geliştirildi. Yaşanan gelişme hakkında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yeni ürünün yakında mutfaklarda yer alacağını duyurdu.

Ekonomi 08.05.2019, 11:17 08.05.2019, 12:14
2137
BOR HAM MADDELİ SIVI DETERJAN
banner682

Türkiye'nin bordan üretilen temizlik ürünü şimdi de mutfaklara girecek. Doğal mineralli toz çamaşır temizlik ürünü , renkli ve beyazlar için ikiye ayrılırken, sıvısı da ekimde rafa çıkacak. Deterjanın sıvı bulaşık temizlik ürünü ise ocakta piyasada olacak.

Bugüne kadar 15 bin tonun üzerinde üretim yapılan deterjan firmasında taleplere cevap verebilmek için üretim kapasitesi ve mesai saatleri artırıldı. Şimdi de çamaşırlar için renkli ve beyaz, bulaşıklar için de elde ve makine olmak üzere sıvı temizlik ürünü olarak vatandaşın kullanımına sunulacak. 

Bu sene borlu temizlik ürünlerinin sayısının artacağını belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Bu deterjan hem yerli üretim hem de petrol ve türevlerini içermeyen yapısıyla piyasada çok önemli bir yer edindi" diyerek ürünün pazarda dikkat çekici bir yer edindiğini bildirdi.

"Hem sıvı hem de toz halde raflarda yerini alacak"

Bakan Dönmez, genel kullanım amaçlı temizlik ürününü bir adım daha geliştireceklerini açıklayarak, şöyle konuştu:

"Yoğun talep gören bu ürünümüzü inşallah ekimde renkli ve beyaz çamaşırlar için ayrı kullanılacak iki farklı  toz çamaşır temizlik ürününü milletimizin hizmetine sunacağız. Aynı zamanda toz ürünümüzle birlikte yine renkli ve beyazlar için kullanılacak deterjan doğal mineralli sıvı çamaşır temizlik ürünümüz satışa hazır hale gelecek. Bu dört ürünümüzle birlikte çamaşır temizlik ürünlerimiz hem sıvı hem de toz halinde raflarda yerini alacak."


Mutfaklara da girecek

Deterjanın mutfaklara da gireceğini söyleyen Dönmez, şunları kaydetti:

"Sağlımızı önceleyen temizlik ürünlerimizi mutfağımıza taşıyacağız. Elde yıkama ve bulaşık makinelerinde kullanım için iki farklı borlu bulaşık temizlik ürünümüzü genel mutfak temizliğinde kullanabileceğimiz üçüncü bir ürünümüzü satışa hazır hale getireceğiz. Son olarak da yüzey temizliğinde kullanılabilecek bir ürünümüzü de ocak ayında milletimizin kullanımına sunacağız. Böylece sekiz yeni borlu temizlik ürünümüzün üretimini başarıyla tamamlamış ve ticarileştirmiş olacağız. Türkiye'deki tüm süpermarketleri satış ağımıza ekleyeceğiz. Böylece milletimizin her ferdinin milli ürünlerimize ulaşabilmesini sağlayacağız."

5,6 milyon ton rezerve


Dünya bor pazarı bugün yaklaşık 1,7 milyar dolar değerinde devasa bir alan. Dünya üretim kapasitesi 5,6 milyon ton ve tek başına bu üretimin yaklaşık yüzde 50'sini gerçekleştiriyor. Enerji Bakanı Fatih Dönmez, 110 ülkeye bor ihraç ettiklerini kaydederek, "Geçen yıl bor ihracatımız toplamda 1 milyar doların üzerine çıktı. Bu rekoru geliştirmeyi hedefliyoruz. Dünya rezervlerinin yüzde 73'üne ve dünya bor pazarının yüzde 59'una sahip Türkiye, dünyada bor'un merkezidir" açıklaması yapmıştı. (sondakika.com)


Artı Yerel Medya'yı smart televizyon ve telefonlarınıza indirmeyi unutmayın.

Web'den izlemek için TIKLAYINIZ 

Android için TIKLAYINIZ

İOS için TIKLAYINIZ 

 
 

banner710
Yorumlar (3)
Düzceli 1 yıl önce
Toz Deterjanını kullanıyoruz. Tek kelime ile ' Mükemmel ' Lütfen doğru bilgiler paylaşalım. Diğer yahudi mallarından çok daha kaliteli olmuş.
Kullanıcı 1 yıl önce
Kardeşim ülke mali devlet mali güveniyle aldık temizliği hiç hoşumuza gitmedi inşAllah daha iyisini yaparlar
Çilimli 1 yıl önce
Valla kardeş hangi yönden beğemedin bilemiyorum . Ama benim alerjim var brun etleri şişip tıkanıyordu .Çaşaf vs leri Boron la yıkadıkça .burun tıkanıklığım ve geniz akıntım ciddi oranda azaldı. O açıdan ben memnunum.
20°
parçalı bulutlu