banner615

banner614

banner746

ÇİN OYUNCAKLARI ZEHİRLİYOR

banner751

Çin'den İthal Edilen Çocuk Bilezik ve Kolyelerinde Tehlikeli Derecede Zehirli Madde Bulunduğu öğrenildi.

Ekonomi 11.01.2010, 18:22
200
ÇİN OYUNCAKLARI ZEHİRLİYOR
banner747

Çin'den ithal edilen çocuk bilezik ve kolyelerinde tehlikeli derecede zehirli madde bulunduğu öğrenildi.
Zehirli olduğu için çocuk takılarında kurşun kullanmaları yasaklanan bazı Çinli üreticilerin bunun yerine daha tehlikeli bir metal olan kadmiyum kullandıklarının ortaya çıkması üzerine, ABD ürün güvenliği yetkilileri soruşturma başlattı.
Associated Press'in yaptırdığı laboratuvar testlerinde, örneklerden birinde ağırlık olarak yüzde 91 oranında kadmiyum bulundu. Test edilen diğer bazı parçalarda da ağırlık olarak yüzde 89, 86 ve 84 oranlarında kadmiyuma rastlandığı açıklandı.
Testlerde 3 eyaletten getirilen 103 parça üzerinde analiz yapıldı. Bunların yüzde 12'sinde en az yüzde 10 oranında kadmiyum bulunduğu saptandı.
ABD Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu yetkilileri, kurumun hemen soruşturma başlatacağını ve çocukları korumak için mümkün olan en kısa sürede önlem alacağını bildirdiler.
Kadmiyum kanserojen bir madde olarak biliniyor ve kurşun gibi küçüklerde beyin gelişimini engelleyebiliyor. Kadmiyumun zehirli etkisine maruz kalmak için ille de bu maddeyi yutmak gerekmiyor. İçinde kadmiyum bulunan parçaları sürekli ağza almak bile vücudu zehirlemeye yetiyor.
ABD Hastalıkların Kontrolü ve Önlenmesi Merkezi'nin sıralamasına göre, doğadaki en tehlikeli 275 madde arasında kadmiyum 7. sırada bulunuyor.

Yorumlar (0)
19°
açık