banner615

banner614

banner701

DÖVİZ KURUNDAKİ SON DURUM

banner619

Ramazan Bayramı’nın başlaması ile birlikte ani bir düşüşe tanık olunan dolar kuru yaklaşık 0,3 civarında değer kaybetti. Fed’in faiz kararlarının ve gurbetçi akınının etkili olduğu tahmin edilen düşüş hakkında gelişmeleri döviz bürosu yetkilisi Suat Özgüner Öncü Haber’e değerlendirdi.

Ekonomi 06.06.2019, 12:42 07.06.2019, 21:23
1892
banner682

Fed’in faiz politikasına ilişkin açıklamaları ve Ramazan Bayramı’nın gelmesi dövizde hareketliliğe sebep oldu.

9 günlük bayram tatilini fırsat bilerek tatile çıkan vatandaşların yanı sıra, yurt dışından ülkeye akın eden gurbetçiler, adeta ekonomiye can verdi.Bu ek olarak Amerika Birleşik Devletler Merkez Bankası’nın (Fed) izlediği politikadan memnun olduklarını ve faiz oranlarında değişiklik yapmayı planlamadıklarını açıklaması dolarda düşüş hareketine yol açtı.

Bayram öncesi 5,9 üzerinde seyreden dolar kuru, yaşanan son gelişmelerin ardından 5,6’ya kadar yaklaştı ve ekonomi rahat bir nefes aldı.“Milletin ilgisi ve turizm bunda etkendir”


Dolardaki düşüş hareketliliğine değinen döviz bürosu yetkilisi Suat Özgüner şunları kaydetti:

“Bayramda önce oldukça yüksekti, Şimdi bayram tatilinin girmesi ile birlikte düşüşe geçti. Milletin ilgisi ve turizm bunda etkendir. Ancak tam olarak neden düştüğünü beyan edemem. Zaten bunu bilsek burada bir haftada başka şeyler yaparız.”“5.600’lere kadar düştü”

Dolardaki düşüşün oranını açıklayan Özgüner şu bilgileri verdi:

“Bayram öncesi 5.900 bandındaydı, şimdi 5.600’lere kadar düştü. İstanbul piyasası açık durumda. Bankalarda açık. Bunu görebiliyoruz. Bu düşüş bayramdan sonra da devam eder mi bir bilgim yok.”“Çünkü altın alımı başlar”

Altının değerine ilişkin ifadelerle konuşmasını sürdüren Özgüner şunları söyledi:

“Yaz aylarının gelmesi ile Türkiye’de düğünler yapılır. Bu da altın fiyatlarına etki eder. Çünkü altın alımı başlar. Çeyrek şu anda 414 lira civarında. Çok yükselmedi aslında şu ana kadar. Ramazan ayında ve sonrasında da böyleydi. Bu şekilde de devam ediyor.

Haber: İ.İ.AYDOĞDU
Görüntü: E.K.DURSUN

Yorumlar (1)
Abbas 1 yıl önce
Ak Akçe Kara gün içindir.
(Atasözü)
Dünya Borçta.Alabiliyorsan el ile tutulan fiziki altın al sakla.İhtiyaç olmadıkça bozma.
30°
parçalı bulutlu