Öne Çıkanlar Düzce Öncü Haber Bilim kaza intihar

Bu haber kez okundu.

DÜZCE BEKLEMEDE...!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın bakanlığın resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada 2001 yılından bu yana Ankara'da 8, İstanbul'da 7, Kocaeli'de 4, İzmir'de 4, Konya'da 2 ve aralarında Düzce’nin de bulunduğu 36 ilde 1'er adet olmak üzere toplam 61 Teknoloji Geliştirme Bölgesi kurulduğunu bildirdi.

Kurulan Teknoloji Geliştirme Bölgelerinden 46'sının faaliyette olduğunu belirten Işık, 15'inin ise altyapı çalışmalarının devam etmesi nedeniyle henüz faaliyete geçmediğini kaydetti. Fiili olarak bir çalışmanın Düzce’de hayata geçmediği dikkate alındığında, Düzce teknoloji geliştirme bölgesinin altyapıya takılan 15 ilden biri olduğunu gösterdi.

            TEKNOLOJİ GELİŞTERME MERKEZİ (TGM) NEDİR?

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri; teknolojik bilgi üretme ve ticarileştirme, ürün-üretim yöntemlerinde kalite ve standardı yükseltme, verimliliği artıracak ve maliyetleri düşürecek yenilikler geliştirmenin yanında küçük ve orta ölçekli işletmelerin yeni-ileri teknolojilere uyum sağlama, araştırmacılara iş imkanları sağlama, ileri teknoloji yatırımları yapacak yabancı sermayenin ülkeye girişinin hızlandırılmasıyla sanayinin rekabet gücünü arttırma hedefleniyor.

            NELER GEREKİYOR?

Bölgelerin kurulması için idare binası, kuluçka merkezi ve altyapı inşasıyla ilgili giderlerin yönetici şirket tarafından karşılanamayan kısmı ile Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerini desteklemeye yönelik yönetici şirketçe yürütülen veya yürütülecek kuluçka programları, teknoloji transfer ofisi hizmetleri ve teknoloji işbirliği programlarıyla ilgili giderler, yönetici şirketçe karşılanamayan kısmı, bakanlık bütçesine konulan ödenekle sınırlı olarak karşılanabiliniyor. Belediyelerce atık su bedeli alınmıyor. Hazineye ait taşınmazlar için Maliye Bakanlığı tarafından yönetici şirket lehine ilk 5 yılı bedelsiz, devam eden yıllar için yatırım konusu taşınmazın emlak vergi değerinin binde ikisi karşılığında irtifak hakkı tesis ediliyor veya kullanma izni veriliyor…

Yönetici şirketlerin, kanunun uygulanması kapsamında elde ettiği kazançlardan 2023 yılı sonuna kadar gelir ve kurumlar vergisinden istisna tutulurken, damga vergisi ve harçtan muaf oluyor. Ar-Ge personelinin ve Ar-Ge personelinin yüzde 10'unu geçmeyecek sayıda Ar-Ge destek personelinin de görevleriyle ilgili ücretlerin 2023 yılı sonuna kadar her türlü vergiden istisna oluyor. Girişimcilerin bölgelerde ürettikleri sistem-veri yönetimi, iş uygulamaları, sektörel, internet, mobil ve askeri komuta kontrol uygulama yazılımı hizmetleri de 2023 yılı sonuna kadar katma değer vergisinden müstesna kalırken, bölgedeki personelin sigorta primi işveren hissesinin yüzde 50'sini Maliye Bakanlığı tarafından destekleniyor…

Bu kadar büyük imkanların sunulduğu “Teknoloji Geliştirme Merkezi”nin Düzce'de faaliyete geçmemesinin altında alt yapının tamamlanamayışının yattığı öğrenildi.

Haber;S.KAŞKIR

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Selamı Veli 3 yıl önce

Düzce hangi işte şartları oluşturdu ki Teknoloji Merkezini kuracak. Nerde böyle bir siyasi irade. Nerde iktidar Nerde Milletvekilleri..

Avatar
Teknoloji Köyü 3 yıl önce

TeknoPark''ımız Var ya Gidip Görsünler. Üniversite Hastanesine Çıkarken Hep Görüyoruz Sınır Karakol Binası Gibi Prefabrik Bir Yapı. Eeee Nede olsa Düzce Burası Prefabrik Yapıların Baş Kenti...

Avatar
muhtar 3 yıl önce

Sizce Düzce buna layık mı ? Biz insan olarak en iyisine layığız ancak çoğunluklu yönetimde millet ısrarla kendisine bunu layık görmüştür..... ANLAYANA