Öne Çıkanlar Düzce Öncü Haber iki transfer vali tayin önc Çilimli

Bu haber kez okundu.

banner197

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşık 130 milyar liralık tarihi yatırım hamlesi için bugün start verecek. Proje bazlı yatırım teşvik sistemiyle dünyanın en geniş vizyonlu ve güçlü destekleri yatırımcılarla buluşacak. Yatırımcılara 10 başlıkta dünyanın en iddialı teşvikleri sunulurken, 23 firma 130 milyar liraya yakın proje için teşvik belgesi başvurusunda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu firmalara tek kalemde vereceği teşvik belgeleriyle haberleşmeye kadar birçok stratejik sektörde yatırımların önü açılacak. Öncü teknolojilerin sonuna kadar desteklendiği yeni sistemle dünyanın kalbi Türkiye'de atacak.

ÖNCÜ TEKNOLOJİLERE DESTEK VERİLECEK
Hükümet, stratejik yatırım kapsamında yaklaşık 130 milyar liraya ulaşan yatırım teşvikini onayladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenecek törenle Türkiye sanayisi açısından kritik öneme sahip yatırımları açıklayacak. Projelerde enerji, petro-kimya, madencilik, tarım, haberleşme, sağlık başta olmak üzere 12 sektörde yatırım öngörülüyor. Proje bazlı teşvik sisteminden yararlanacak büyük yatırımların, Türkiye'nin yüksek açık verdiği hammaddelerin yanında, sanayinin sürdürülebilirliği için kritik olan ürünler ve yüksek teknolojili ürünleri kapsaması hedefleniyor. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yeni teşvik sistemiyle stratejik sektörlerde yatırımların önünü açtıklarını belirterek, "Projeleri destekleyerek ekonomimize can katıyor, istihdamımızı artırıyoruz" dedi.

TÜRKİYE'NİN DEVLERİ DE TEŞVİKTEN YARARLANACAK
Yeni teşvik sisteminden yararlanacaklar arasında Türkiye'nin önde gelen üç enerji üretim şirketi, beşe yakın petro-kimya şirketi, maden şirketi, savunma ve haberleşmede 8 dev, sağlıkta iki büyük sağlık sunucusu bulunuyor. Turizm teşviklerinden iki büyük havayolu şirketi, tarım, ulaşım, çelik, emlak, çimento, cam sektörlerinde de yatırım teşvik belgesi alan firmalar bulunuyor.

BAŞLANGIÇ MALİYETLERİ DÜŞÜYOR
Bu yatırımlar için gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası prim teşviki, yatırım yeri tahsisi gibi başlangıç maliyetleri düşürülecek. Faiz desteği gibi finansal kolaylık sağlamaya yönelik destekler sağlanacak. Sigorta prim desteği 7 yıl süreyle verilecek, yatırım altıncı bölgedeyse bu süre 10 yıla çıkacak. Yine aynı bölgedeyse 10 yıl süresince gelir vergisi stopaj desteği sağlanacak. Yatırım kapsamında kullanılan Türk Lirası kredilerin faizlerinin 5 puanı, yabancı para cinsinden kredilerin faizlerinin 2 puanı devlet tarafından karşılanacak. Sabit yatırım tutarının yüzde 50'sine ulaşıncaya kadar yüzde 90 uygulanan vergi indirimi yüzde 100'e kadar çıkarılabilecek.

İŞTE TEŞVİK PAKETİNİN İÇERİĞİ
10 yıla kadar sigorta primi işveren hissesi desteği verilecek.
Gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, 10 yıl süreyle gelir vergisi stopajı desteği sağlanacak.
Bina inşaat harcamaları için KDV iadesi uygulanacak.
Enerji tüketim harcamalarının yüzde 50'si kadarına en fazla 10 yıla kadar enerji desteği verilecek.
Yatırım tutarının yüzde 49'unu geçmemek üzere, edinilen payların 10 yıl içerisinde yatırımcıya satışı şartıyla sermaye katkısı verilecek.
Aylık, beş yılı geçmemek üzere brüt asgari ücretin 20 katına kadar nitelikli personel desteği sağlanacak.
Yatırım tutarının 2 katına kadar kurumlar vergisi indirimi veya 10 yıla kadar kurumlar vergisi istisnası öngörülüyor.
Kamu alım garantisi ve altyapı desteği ile lisans ve tescillere istisna getirilecek.
Yatırımın finansmanında kullanılan yatırım kredisi için 10 yıla kadar faiz veya kâr payı desteği ya da hibe verilecek.
49 yıl süreyle bedelsiz yatırım yeri tahsisi ve yatırımın tamamlanmasını müteakip öngörülen istihdamın 5 yıl sağlanması şartıyla söz konusu taşınmaz bedelsiz olarak yatırımcıya devredilecek. (Kaynak: haberler.com)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nereden nereye. 2 hafta önce

2003 yılında 280 bin ton şeker ihraç eden ülke bugün 160 bin ton şeker satın alıyor. Etini,sütünü,şekerini,dışarıya satan ülkeyken saman ithal eden yalanla yönetilen ülke olduk.

Avatar
Mehmet Şimşek Söylüyor 2 hafta önce

Artık sınıra dayandık,manevra alanı kalmamış durumda,bankaların kasaları bşaldı olmadık parayı kredi olarak veriyorlar, felakete sürükleniyoruz- Başbakan yard.M.Ş.

Avatar
Ver mehteri 2 hafta önce

Ekonomi büyüyen ülkede enflasyon düşer bizde çıkıyor-Ülkenin parası değer kazanır bizim düşüyor- Vergiler düşürülür,bizde artırılıyor-Çalışana yüksek zam gelir, bizde fedakarlık bekleniyor.

Misafir Avatar
ÇAKMA EKONOMİST 2 hafta önce @Ver mehteri

TÜCCARIN VE SANAYİCİNİN BEKLEDİĞİ KDV İADELERİ TORBA YASADAN ÇIKARILDI. KANDIRILDIK. SANDIKTA GÖRÜŞÜRÜZ.

Beğenmedim! (2)
Avatar
Ekonomiden çok anlayanlar 2 hafta önce

6 milyon TL'ye şeker fabrikasını satanlar, 10.5 milyon 10.5 TL ye İstanbul'a lale diktiler. Yaşasın lale devri, Fabrikaları sattık ama her tarafı lale yaptık..

Avatar
İşte sattıklarınız 2 hafta önce

90 elektrik santrali, 40 işletme, 37 maden sahası, 3703 taşınmaz 10 liman 11 tesis 10 kamu payı, bunlar yetmedimi? şimdi de orman arazileri, akarsular satılacak. Ekonoımi iyiymiş.

Avatar
İlyas 2 hafta önce

Fakir fukara için 135 milyarın içinde bir madde varmı ben göremedim

Avatar
Üretimsiz Ekonomi 2 hafta önce

Sanayide fabrikaları, maden sahalarını,16 yılda yabancıya sattınız.Tarımı, hayvancılığı bitirdiniz, şimdi hepsini dışarıdan alıyoruz. Üretim olmayan ekonomi olmaz. Dışa bağımlı olduk.

Avatar
yavuz0881 2 hafta önce

ekonomi kaya gibi sağlam ne gerek vardı yahu şimdi dolar düşer felan ayıp olur yok varlık fonu yok feto yok bilmem ne dolar olmuş 4 tl ne gerek var durmak yok s devam

Misafir Avatar
anlamazsın sen 2 hafta önce @yavuz0881

ekonomiyi sadece hükümet belirlemez.dışardan bir ülkrnin ekonomisi ile oynanabilir.katrilyonlarca paraya hükmeden aileler istediği ülkeyi batırır.çıkarır.ABD bile batar.bu aileler seni sevmezse ekonominle oynar.

Beğenmedim! (16)