banner615

banner614

banner701

EV ALMADAN ÖNCE BU UYARILARA DİKKAT!

banner619

Düzce'de düşük faizli konut kredisi fırsatı sektörü hareketlendirdi. Sıfır konutta 0,64, ikinci elde ise 0,74 faiz oranlarının devreye sokulması ile konutlar adeta kapış kapış satılırken, İMKON Genel Başkanı Tellioğlu, yaptığı açıklamada, "Düşük faizli konut kredileri asla 'fırsatçılığa' dönüştürülmemeli, haksız, aşırı fiyat artışı ile suistimal edilmemeli." dedi.

Ekonomi 22.06.2020, 16:00
3261
EV ALMADAN ÖNCE BU UYARILARA DİKKAT!
banner682

Düzce'de kamu bankaları konut kredisi faiz oranlarını düşürdü, kredilere talep patladı. Bu süreçte fırsatçılar harekete geçince, uyarılar gecikmedi.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, düşük faizli konut kredisinin Türkiye ekonomisine nefes aldırdığını belirterek, "Düşük faizli konut kredileri asla 'fırsatçılığa' dönüştürülmemeli, haksız, aşırı fiyat artışı ile suistimal edilmemeli. Etmek isteyenlere de asla fırsat verilmemeli. " dedi.

Tellioğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının inşaat sektörünü derinden etkilediğini söyledi.

Düşük faizli konut kredisinin Türkiye inşaat sektörüne ve buna bağlı olarak 250 alt sektörle birlikte çalışan Türkiye ekonomisine nefes aldırdığını ifade eden Tellioğlu, bu kredilerin konut ihtiyacı olan ailelere de umut olduğunun altını çizdi.

Tellioğlu, son 2 yıldır inşaat malzemelerine en az yüzde 50 zam gelmesine karşın ortalama konut fiyatlarının aynı kaldığını ileri sürerek, "Konut kredi faizlerinin düşmesi ile oluşan talebe, aşırı zam yaparak karşılık verilmemeliydi. Geçmiş yüksek inşaat malzeme maliyetleri en azından belli bir zaman diliminde kademeli olarak fiyatlara yansıtılmalıydı. Düşük faizli konut kredileri asla 'fırsatçılığa' dönüştürülmemeli, haksız, aşırı fiyat artışı ile suistimal edilmemeli, etmek isteyenlere de asla fırsat verilmemeli." değerlendirmesinde bulundu.

Konut kredi faizlerinin düşmesiyle birlikte Türkiye'nin her yerinde konut stokunun büyük oranda tükendiğini anlatan Tellioğlu, üst yapı müteahhitlik sektörünü rahatlatan bu adımından dolayı hükümete teşekkür etti.

İnşaat sektörünün genel yapısal sorunları nedeniyle bazı müteahhitlerin yeni projelere başlamasının zorlaştığını savunan Tellioğlu, bu durumun firmaların sermayelerini olumsuz etkilediğini dile getirdi.

Tellioğlu, Türkiye'de afet riski altında 6 milyona yakın çürük yapı olduğunu ve kentsel dönüşüm merkezli yapılaşmanın teşvik edilmesi gerektiğini belirterek, kentsel dönüşümün önündeki bürokratik engellerin kaldırılmasını talep etti.

banner710
Yorumlar (7)
Deniz 2 hafta önce
Banka faizlerin düşmesi iyi olmadi ev fiyatlari cok arttı. Faizlerin dusmesi ev alanlara degil tam tersi ev satanlara yaradı. Haksızlık cok insanlık bitmis.corana çıkdı ama bazı insanlar ders almadı bak hala kiradayız yazık cok yazik
Eski Düzceli 2 hafta önce
Gömün parayı betona ondan sonra başlayın dilenciliğe üç beş kuruşa madem faiz haram bankalara neden para sattırıyorsunuz o zaman kredi oluyor bedava veriyorlar ya onun için el koydunuz bankalara altın yumurtlayan tavuk allah gözünüzü doyursun.
Muray 2 hafta önce
Bi cikişin birde inişi var alin alin cifter cifter alin
Kiracı 2 hafta önce
Yaptırım olmadığı sürece, bütün sözler havada kalıyor.
Sertanacar 2 hafta önce
Fiyatlar en az 100de 30 artti Yazik millete zengin daha zengin fakir daha fakir..
hamza 2 hafta önce
Alakasi yok neden hergun emlak reklami uzerine haberlwr yapiyorsunuz cok garipsemeye basladim haber kanali statusunden cikmaya basladiniz
Tabi tabi 2 hafta önce
285 e gorunen evi 1 haftada 325 yapmış 15 ye baktigim eve 175 yapmış daha ne olsun
17°
az bulutlu