banner615

banner614

banner701

FINDIK TBMM'DE

banner619

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, fındık sektöründe yaşanan sorunları TBMM gündemine taşıdı. Araştırma önergesi sunan Pekşen, Üretim ve ticaretinde Türkiye’nin dünya lideri olduğuna dikkat çekti ve devlet politikasının olmayışının sürdürülebilir bir anlayış olmadığına vurgu yaptı.

Ekonomi 04.02.2016, 15:59
5056
FINDIK TBMM'DE

 CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Fındık sektöründe yaşanan sorunların araştırılması ve gerekli politikaların oluşturulması için araştırma önergesi verdiğini açıkladı.  Ürünün mülkiyetine sahip olan üreticinin, ürün satış işlemlerini üretici birlikleri veya kooperatifler üzerinden gerçekleştiremediğinden dolayı piyasa fiyatlarının belirlenmesinde etkin bir rol oynayamadığını belirten CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, “Rakamlar ortadayken fındık fiyatı arz-talep dengesiyle oluşuyor söyleminin arkasına saklanmak fındık üreticisinin sorunlarını görmezden gelmek demektir.” açıklamasını yaptı.

Üretim ve ticaretinde Türkiye’nin dünya lideri olduğu bir ürünle ilgili devlet politikasının olmayışının sürdürülebilir bir anlayış olmadığına dikkat çeken Pekşen, şöyle dedi:

“Fındık sektöründe, katma değer kazandırılmış ürün yelpazesinin oluşturulması; bölgesel ve ürün bazlı yatırım teşviklerinin belirlenmesi; yüksek marka değerli ürün yelpazesinin oluşturulması; yabancı yatırımcılarla işbirliğinin geliştirilmesi; kooperatifçilik kültürünün geliştirilmesi, optimal büyüklükte işletme tesisinin oluşturulması, tam rekabetçi piyasa şartlarının tahsis edilmesi, kalite ve verimliliğin artırılması, sektöre yön verecek kurumsal yapının (Lisanslı Depoculuk, Fındık İhtisas Borsası, Üretici Birlikleri vb.) oluşturulması, fındık ticaretiyle iştigal eden tacirler için bir standart belirlenmesi; sektörün sorunlarının tüm yönleriyle ele alınıp incelenmesi ve gerekli politikaların üretilmesi amacıyla, Meclis araştırmasına ihtiyaç duyulmaktadır.”

Haber;S.KAŞKIR

Yorumlar (44)
CAN . D 5 yıl önce
FINDIGIN KILOSU HERSENE 5 LIRA CIKARSA VAY HATANDASA ALIM GÜCÜ YOK BUNLAR HALA KILOSU OLSUN 15 VE 20 KIMSE ALMAZ
millet 5 yıl önce
karadeniz li millet vekillerine yazıklar olsun demek ki milletin vekili değil koltuğun vekili olmuşlar chp yi bu konuda tebrik etmek düşer (sahipsiz akp liler)olarak
kudret 5 yıl önce
Bizim oy verdiğimiz AKP'li vekiller de Ankara da uyusunlar. sahi Bizim vekilleri gören var mı?
Millet 5 yıl önce
AKP ye oy verdik yanlış etmişiz.
MUHTAR 5 yıl önce
siz var ya siz.... Yarın sandık ortaya çıksa sizin için mücadele edenleri değil de yine bunları seçersiniz. Siz hak ediyorsunuz da işte VİCDAN ve İNSANLIK görmeniz için bu günleri yaşamanız gerekiyor. Bravo CHP..... ESKİ AKP li....
düzceli 5 yıl önce
karadeniz bölgesindekiler nasıl olsa devamlı akp ye oy atıyor diye ilgilenmiyorlar ee napalım sakalımız yok ki bizi dinlesinlerr vatandaşın emeğine saygı yok tek bildikleri şey hükümetin bizi yontması herşeye vergi zam usulsüz aldıkları paralar yeter artık ..
devleti tarafından unutul 5 yıl önce
Allah chp vekillerden razı olsun ya onlarda olmasa
Ahmet Kıbrıs 5 yıl önce
Üreticiler şunu çok iyi hatırlamaları lazım; seçim zamanı kapılarına gelen AKP MV.adaylarına sorması lazım.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
14°
parçalı az bulutlu