banner615

banner614

banner701

FINDIK ÜRETİCİLERİNE ÖNEMLİ UYARI

banner619

Havaların ısınması ile ortaya çıkacak olan zararlı fındık kurtlarına hazırlıklı olunması çağrısında bulunan Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, fındık üreticisini mahsulü koruyabilmesi adına uyardı. Fındık ocaklarından beslenen bu böceklerle mücadele etme gerekliliğini hatırlatan Başkan Öztürk, sahil kesimlerde 12 Mayıs itibari ile ilaçlama işlemlerinin başlaması gerektiğini açıkladı.

Ekonomi 11.05.2019, 18:06 12.05.2019, 19:38
5188
FINDIK ÜRETİCİLERİNE ÖNEMLİ UYARI
banner682

Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk fındık ürününün ana zararlısı olan fındık kurdunun beslenme ve yumurta bırakmak yoluyla meyvelerde zarar verdiğini açıkladı.
Fındık mevsiminin yaklaşması sebebiyle çiftçileri uyaran Öztürk, mücadelenin sırlarını ve önemini paylaştı.

Böceklerin, hava sıcaklıkları 20 dereceye erişene kadar uçamadığını ve aynı ocak üzerinde beslenmek zorunda kaldıklarını belirten Öztürk, bir çift böceğin 160 meyvede beslenme zararı yaptıklarını ve yaklaşık 40 yumurta ile 200 meyveye zarar verdiklerini açıkladı.

Doğada yaşanan bu gelişmenin fındık üzerinde zarar oluşturduğunun altını çizen Başkan Öztürk, olayın ekonomik boyutuna da dikkat çekti.

Fındıkta oluşacak olan yüksek ekonomik zarar nedeniyle zararlı fındık kurdu karşısında hazırlıklı olma gerekliliğinin altını çizen Ziraat Odası Başkanı, sahil kesimler için 12 Mayıs, orta kesimde 19 Mayıs ve yüksek kesimde ise 26 Mayıs tarihinden itibaren mücadeleye başlanması çağrısında bulundu.

İlaçlamaların sahil, orta ve yüksek kesimde, bir haftalık süre zarfı içerisinde bitirilmesi gerektiğini vurgulayan Öztürk, bu savaşta olumlu sonuç almak için de önerilerde bulundu.

İlaçlamanın etkisini arttırmak için çiftçilerin beraber hareket etmesi gerektiğine dikkat çeken Başkan Öztürk, bu kapsamda güç birliğinin altını çizdi.

Haber: İ.İ.AYDOĞDU
 

banner710
Yorumlar (4)
bizim köylü 1 yıl önce
Çözüm belli fındığı kesiyorsun ne cebinden para çıkıyor ne de bu memleketin aç gözlü insanlarının cebini dolduruyorsun. Para etmeyen fındığa para harcatıyorlar. sonuç fındık 10tl masraf 15tl hep zarar
Köylü 1 yıl önce
5 kuruş para kazanıyor çiftçi ona da göz dikiyorsunuz. Sonuç: verim düşük. Böcekler yaşıyor. Kullanan çiftçiler kanser. ölen solucan vs bütün haşerat nedeni ile Toprak kısır.

Süt yemi vs konuları da böyle. Yapma çiftçi kardeşim! hem soyulma , hem ölme, hem de öldürme!
Zihni 1 yıl önce
Arılara zararı var mı?
Ersin 1 yıl önce
Başkan nasıl bir ilaç kullanacağız.ne yapsak fayda etmiyor.
20°
orta şiddetli yağmur