banner615

banner614

banner701

FINDIKTA ÖNEMLİ UYARI!

banner619

Fındıkta kozalak akarı ile mücadele başladı. Ziraat odası yetkilileri, fındık kozalak akarının çok önemli bir fındık zararlısı olduğunu vurgulayarak, üreticilerin mücadeleye bugünlerde başlaması gerektiğini vurguladı.

Ekonomi 24.04.2019, 12:21 25.04.2019, 10:45
3269
FINDIKTA ÖNEMLİ UYARI!
banner682
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındık üreticilerinin kozalak akarıyla mücadelesine bugünlerde başlaması gerektiğini söyledi.

Soydan, yaptığı açıklamada, soğuk ve karlı havaların ardından güneşin kendini göstermeye başladığına işaret ederek, zararlılara karşı mücadele zamanının geldiğini belirtti.

Fındık kozalak akarının çok önemli bir fındık zararlısı olduğunu, ürünün meyve, yaprak ve sürgün gözlerini tahrip ederek büyük ekonomik kayıplara yol açtığını vurgulayan Soydan, üreticilerin kozalak akarı ile mücadelesine bugünlerde başlaması gerektiğini kaydetti.

Soydan, mücadelenin zamanında ve eksiksiz yapılmasının önem taşıdığını ifade ederek, ilaçla mücadelenin yanı sıra kozalak akarının dallardan elle de toplanabileceği aktardı. Kozalak akarının geçmişte ürünlere ciddi zararlar verdiğini anlatan Soydan, bu nedenle üreticilerin vakit kaybetmemesi ve mayıs ayının ilk haftasına kadar çalışmalarını tamamlaması gerektiğini vurguladı.

"Tarım danışmanlarından yardım alınabilir"

Fındıkta zararlılar konusunda tüm ziraat odalarında tarım danışmanları bulunduğu bilgisini veren Soydan, bu danışmanların talep halinde üreticilere yardım etmeye hazır olduklarını kaydetti.

Son günlerde orta ve yüksek rakımlı bölgelerde kar yağışının etkili olduğuna işaret eden Soydan, "Yağışın fındığa zarar verip vermediğini araştırıyoruz ancak odalarımıza bu konuda gelen bir şikayet söz konusu değil. Ekiplerimiz araştırıyor." dedi. (AA)
Yorumlar (2)
Sedat 1 yıl önce
Mümkünse ilaç yapılmadan bir iki gun önce çevrenizde aricilik yapan vatandaşları bilgilendirin bu yıl Amerikan beyaz kelebeği için erken çalışma yapılması hakkında bi haber yaparmisiniz
ÇİFTÇİ 1 yıl önce
BEDAVA MI? BU DANIŞMANLIK
29°
kapalı