banner615

banner614

banner701

“FİYAT VE REKOLTE AÇIKLANSIN” ÇAĞRISI

banner619

Düzce İli Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu toplantısı Akçakoca’da yapıldı. Toplantıda 16 yaşından küçük işçi çalıştırılmaması, patoz ücretinin 170 lira olmasına karar verilirken, fındık fiyatı ve rekoltenin hemen açıklanması gerektiği çağrısında bulunuldu.

Ekonomi 26.07.2018, 16:55 28.07.2018, 11:38
2549
banner682

Düzce’de önemli bir değere sahip olan fındık konusuna ilişkin Düzce İli Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu toplantısı Akçakoca’da yapıldı.
Toplantıya Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Şahin Başaran, Gümüşova Ziraat Odası Başkanı Nafil Tavlı, Cumayeri Ziraat Odası Başkanı İhsan Keleş, Kaynaşlı Ziraat Odası Başkanı Fahrettin Şahin, Yığılca Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Yılgın, Gölyaka Ziraat Odası Başkanı Bayram Bülbül ve Çilimli Ziraat Odası Başkanı Ali Öztaş katıldı.

Fındık için trafiği tehlikeye düşürmeyin çağrısı
Toplantıda fındık konusunda il genelinde yapılması gereken konular ele alınırken neler yapılması gerektiği de masaya yatırıldı. Toplantı boyunca fındık toplamaya erken başlanılmamasına özellikle dikkat çekilirken fındık toplamak için kullanılan patoz ücretlerinin 170 lira olarak ödenmesine karar verildi. Patoz ile ilgili tecrübesiz ve bilgisiz kişilerin çalıştırılmaması, iş sağlığı ve güvenliği konusunda gerekli tedbirlerin alınması, patoz sırasında fındık çekim işinin yol kenarlarında ve yol üzerinde yapılmaması, trafiğin riske atılmaması ve tehlikeye düşürülmemesi gibi durumlara işaret edildi.Çocuk işçi çalıştırılmayacak,
Fındık hasadında çalışan işçilerle ilgili de önemli kararların alındığı toplantıda, 12 işçiden az işçi çalıştıran işverenin “çavuş parası” adı altında herhangi bir ücret ödememesi yönünde karar alındı. Mevsimlik tarım işçisi adı altında çalışan şahıslardan 16 yaşından küçük olanlar ve 65 yaş üstü emekçileri ve çalışma izni olmayan yabancı işçilerin fındık hasadının icra edildiği bahçelere çalışmak amacıyla getirilmemesine de dikkat çekildi. Ayrıca küçük yaşta çalışmak için gelen çocukların eğitim, öğrenim ve adaptasyonu için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile de irtibata geçilmesi yönünde kararlar alındı.

Fındık fiyatı ve rekolte hemen açıklansın çağrısı
Son yıllarda fındık üzerinde önemli oranda olumsuz etkisi olan ve zarara neden olan külleme ve Amerikan beyaz kelebeği gibi hastalık ve zararlılar ile verilen mücadelenin ortak çalışma içerisinde olması gerektiği yönünde karar alındı. Ayrıca fındık toplama dönemi sonrasında üreticilerin serbest piyasanın olumsuz etkilerinden korunması amacıyla, lisanslı depoculuk yönetmeliğinin bir an önce üreticilerin ilgisini ve talebini sergileyecek şekilde revize edilerek devreye sokulması gerektiği de vurgulandı. Son olarak da fındık üreticisi için en önemli konu olan hasat öncesi dönemde fındık fiyatının hala belli olmaması bir sorun olarak öne sürüldü.


Haber: M.AYDIN

banner710
Yorumlar (23)
Cahit 2 yıl önce
Kahve koselerinde oturup siyasi ahkam kesenlere uzuluyorum. En cok findik bolgesinden cok iy cikmismis bu fiyati hak ediluyormus. Yazik yazik herseyi siyasete baglama ve iftira atma hastaligi bizi bitirecek.
seyhan alaca 2 yıl önce
3$ dan aşağı zarar eder üretici işçiye,patosa gübreye mazota ilaca tırpancıya herşeye zam geliyor bir tek fındığa zam gelmiyor artık yeter ! milletin sabrı ile oynamayın...
Fatih 2 yıl önce
15 tl garanti
fındıkçının hasına 2 yıl önce
sen treni kaçırdın 24 temmuzda gereğini yapmadın .bence 3.5 olsun ki 3.5 atmak gerekiyor bir şeylerin değişmesi için.
Oksford 2 yıl önce
7 tl olsun kesin olsun.
Fındıkçı 2 yıl önce
En çok oy fındık yetiştiren yerlerden çıktı demek ki hallerinden mutlular ağlamaya gerek yok ..
öyle 2 yıl önce
evet gayet memnunuz. çatlayın.
ismail guler 2 yıl önce
uretici fındıgi pazara indirdigi surece fındık 8 10 tl arasinda zaruri ihtiyacin kadar sat uretici yada hepsini pazara indir paranı cebine koy acık hesapdan fındık bırakma tuccara
Aa 2 yıl önce
Ticaret Borsası sezon açılana kadar giyat açıklanmayacak yazmayı biliyor. Şimdi de açıklasalar ya? Yetel yönetim bile ayağına gitti tüccarın. Hadi bakalım.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
17°
hafif yağmur