banner615

banner614

banner701

GÖREN FINDIKTA HEDEFİ AÇIKLADI

banner619

İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İFMİB) Başkanı Ali Haydar Gören, "Biz ihracatçılar, 1 milyon fındık tüketilebilecek pazara ve piyasaya haiziz. Böyle bir potansiyel var. İhracatçılar olarak iyi tarım uygulamaları, verimlilik, zararlılarla mücadele, modern tarımcılığın uygulanması halinde, üreticiye ve devlete söz veriyoruz bu rakamlara ulaşacağız." dedi.

Ekonomi 17.10.2018, 09:36 17.10.2018, 16:27
1658
banner682

Düzce'de fındık fabrikası bulunan Gören, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fındık mahsulünde ciddi bir ihracat pazarı olduğunu söyledi.

Her yıl belli oranlarda ihracat hedeflerinin olduğunu aktaran Gören, "Biz ihracatçılar, 1 milyon fındık tüketilebilecek bir pazara ve piyasaya haiziz. Böyle bir potansiyel var. İhracatçılar olarak iyi tarım uygulamaları, verimlilik, zararlılarla mücadele, modern tarımcılığın uygulanması halinde, üreticiye ve devlete söz veriyoruz bu rakamlara ulaşacağız. Görevimiz; daha fazla ihracat yapmak, daha fazla döviz getirmek, Türk ekonomisine fayda sağlamak." diye konuştu.

"Dünya pazarlarında fındığı rahatlıkla pazarlayabilecek nitelikteyiz"
Gören, ihracatçıların fındık fiyatını düşürmesi gibi bir algının olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

"Kendi gücümüzle Türk ihracatçısı olarak ekip, ekipman, vizyon, misyon ve tüm bilgimizle dünya pazarlarında fındığı rahatlıkla pazarlayabilecek nitelikteyiz. Şu anda eksik olan ürünün kalitesi, ürünün rekoltesi. Bunları düşünmemiz gerekiyor. İhracatçıların hiçbir zaman fiyatla ilişkilendirilmemesi gerektiği kanaatindeyim. Çok ve verimli fındık olması lazım. Görevimiz; daha fazla fındık satmak, daha fazla talep oluşturmak. Talep oluştuğu zaman fiyatla paralel olarak üreticinin sosyal refahını oluşturacak bir noktaya gelinecektir." 

Gören, fındık üreticileri gibi ihracatçıların da fındık fiyatının düşmesini istemediğini vurgulayarak, "Bölgeye bir katkı sağladığımız kanaatindeyim. Düşünebiliyor musunuz, mesela bir ürün alacağız, ürünün daha ucuza satılması için baskı yapıp dünya pazarında fiyatı düşüreceğiz? Üzülerek ifade ediyorum, dünya pazarındaki ürünümü neden yüzde 85'ten yüzde 60'a düşüreyim? 

Temel nokta olarak üreticiyi, maliyetleri düşürücü tarımcılığa yönlendirmemiz gerekiyor. Neden ihracatçı fiyatları düşürsün? Bir ticaret adamı, sanayici, ihracatçı bir ürünü alır, idaresini koyar, fiyatını koyar, karını koyar ve satar. Bir ürünün değişen dünya pazarında fiyatını alım satım oranı belirler."


"AB'ye bağlılığımızı azaltıyoruz" 
Türk fındığının büyük bölümünün Avrupa pazarlarına satıldığını anlatan Gören, "Coğrafyaya baktığımız zaman ihracatımızın yüzde 60-65'i Avrupa Birliği ülkelerine, Avrupa'dan başka ülkeler de var. Türkiye Tanıtım Grubu olarak faaliyetlere başlıyoruz. Her geçen yıl Avrupa Birliği'ne bağlılığımızı azaltıyoruz." ifadelerini kullandı.

İFMİB) Başkanı Ali Haydar Gören, fazla fındık olması durumunda Amerika'ya, Rusya'ya, Gürcistan'a daha fazla ihracat yapılacağına, talep oluşturulduğu sürece doğal olarak fiyatın artacağına işaret ederek, "Dolayısıyla 'Ne kadar fazla ürün olursa o kadar fiyat azalacak' düşüncesinin çağ dışı olduğu kanaatindeyim." dedi.

banner710
Yorumlar (38)
Aynali yorumcu 2 yıl önce
Ne kadar findik olursa alirmislarda pazarlarmista siz once eldeki findigin degerini veremediniz ne kadar findik olursa yari fiyatina alirsiniz iki katina satarsiniz uretici size calissin tabii ne guzel tezgahhhh
Ali Ekrem 2 yıl önce
AKP, fındık konusunda 4 partinin meclise verdiği soru önergesini reddetmiş. Fındıkçılar siz kime oy vermiştiniz?
ÖNCÜ HABERE ÇAĞRI 2 yıl önce
Fındık için meclise önerge verilmiş ve 4 parti anlaşmış.Akp red etmiş önergeyi.Bu konuda lütfen haber yaparak üreticiyi bilgilendiriniz Sn.Öncü haber
Mehmet 2 yıl önce
Laf laf laf fındığın fiyatını yükseltinde üreticinin yüzünü güldürün
Edep 2 yıl önce
Boş konuşuk seneye gübre atabilecek kaç kişi var ferro ile beraber olup milleti soydunuz
finduk kurtları 2 yıl önce
fındık sektöründeki FINDIK KURTLARI üretici dışında neye ya da kime hizmet ederler :)
VATANDAŞ 2 yıl önce
Maliyet 9 lira (kendi emeğimi de ücretlendirdim) satış 11 lira. Ürün benim, ben 2 lira kazanıyorum. Benim malım üzerinden ticaret yapan 7,5 lira kazanıyor !!!
Aa 2 yıl önce
Fındık para etse, dediğin kolay. Ama çok biliyorsan tacir loacağına üretici ol ya da önceden üreticiysen bırak bu işleri üreticiliğe devam et. Söz senden 11,75 TL fiyat ile fındık alacağım.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
21°
kapalı